ile zarabia informatyk
fot. pixabay.com

Od zawsze interesowałeś się komputerami i wszystkim co z nimi związane? Podjąłeś/aś decyzję o pracy w branży IT, ale nie wiesz czy finansowo będzie to dla Ciebie opłacalne, a może już działasz w branży, ale zastanawiasz się nad otwarciem własnej działalności? Ten artykuł jest dla Ciebie. Dzięki nam dowiesz się jakich zarobków możesz oczekiwać. Sprawdź, ile zarabia informatyk.

Gdzie szukać pracy?

Obecnie w prawie każdej branży znajdziemy zapotrzebowanie na usługi informatyczne. W związku z rozwojem i informatyzacją wielu firm, popyt na rynku pracy ciągle wzrasta. Informatyk może znaleźć zatrudnienie w korporacji, urzędach i instytucjach państwowych, firmach różnych branż, jak również w firmach typowo informatycznych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by informatyk założył swoją własną działalność lub pracował jako freelancer. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba będzie chciała specjalizować w konkretnej dziedzinie informatyki oraz od doświadczenia. Praca informatyka wymaga od nas dużego zaangażowania, chęci poszerzania wiedzy, umiejętności współpracy kreatywności oraz elastyczności. Często okazuje się, że problem wymagający naprawy, może zająć więcej niż 8 godzin, tak więc informatyk również musi liczyć się z możliwością pracy w nadgodzinach.

Czytaj także: Praca informatyka – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Informatyk ogólny – jak wyglądają zarobki?

Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku informatyk ogólny wynosi 3990 zł brutto. Im większe mamy doświadczenie tym na większe zarobki możemy liczyć. Mediana na stanowisku starszego specjalisty wynosi 5600 zł brutto. Zarobki uzależnione są przede wszystkim od doświadczenia, im jest większe tym na większą stawkę możemy liczyć, jak również od wykształcenia, miejscowości, w której mamy pracować, oraz również od wielkości firmy, w której mamy być zatrudnieni.

ile zarabia informatyk
fot. pixabay.com

Ile zarabia informatyk? Specjaliści zarabiają więcej

W branży IT możemy znaleźć wiele różnych stanowisk. Warto dokształcać się w konkretnej dziedzinie, ponieważ zarobki specjalistów prezentują się o wiele lepiej niż osób zatrudnionych na ogólnych stanowiskach.

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk z zakresu IT jest programista. Mediana zarobków wynosi w tym przypadku 7780 zł brutto, przy czym 25% osób zarabia więcej, a 25% mniej. Oczywiście tutaj również możemy wyspecjalizować się w programowaniu konkretnego oprogramowania, a w związku z tym nasze zarobki mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Kolejną specjalizacją z branży IT cieszącą się wysokimi zarobkami jest Web Developer. Dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pokazują, że mediana wynosi 5490 zł brutto. Również w tym przypadku 25% osób pracujących jak web developer zarabia nawet ponad 8000 zł brutto.

Również w przypadku projektanta gier komputerowych zarobki prezentują się lepiej. Przeciętnie programista gier komputerowych zarabia 6030 zł brutto.

Wybierając ścieżkę kariery warto zastanowić się nad specjalizacją w danej dziedzinie. Taki działanie może znacząco podnieść nasze zarobki, jak i satysfakcję z pracy. Często również pracodawcy wolą zatrudnić osoby specjalizujące się w konkretnej dziedzinie.

Czytaj o: Jak otworzyć firmę informatyczną?

Czy praca informatyka może zapewnić benefity?

Praca informatyka, w zależności od specjalizacji może wiązać się z pracą zdalną. Większość zadań, oprócz naprawy technicznej sprzętu, można wykonać na odległość, co umożliwia prace zdalną. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas oraz koszt podróży do i z miejsca pracy.

Wiele firm, zwłaszcza korporacji, zachęca do pracy, przyznając różne benefity pozapłacowe. Możemy do nich zaliczyć karty sportowe, dopłaty do kursów językowych, prywatną opiekę medyczną, prywatne ubezpieczenie na życie. Również imprezy integracyjne i promowanie sportu, poprzez dodatek do wynagrodzenia za dojeżdżanie do pracy rowerem stanowią zachętę dla osób poszukujących pracy w tej branży.

ile zarabia informatyk
fot. pixabay.com
Czy warto zakładać firmę informatyczną?

Odpowiedź można uzależnić od wybranej przez nas specjalizacji. Dużą popularnością cieszą się multiagencje, które oferują wykonanie stron internetowych na zamówienie. Zatrudniają programistów, web developerów, grafików, a także fotografów, w celu kompleksowego wykonania zamówienia. Oferują również utrzymanie stron internetowych i ich aktualizacje.

Założenie działalności gospodarczej będzie raczej zalecane dla osób z większym doświadczeniem. Osoby poczatkujące w branży IT mogą mieć trudności z prowadzeniem działalności czy też nawet znalezieniem pracy, ponieważ w branży tej liczy się przede wszystkim doświadczenie. Mamy nadzieję, że już wiesz, ile zarabia informatyk.

Sprawdź także: Jak zostać informatykiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here