ile zarabia psycholog
fot. pixabay.com

Zawód psychologa to coś, o czym marzysz odkąd pamiętasz? Perspektywa pomagania innym ludziom i wspierania ich dobrym słowem jest dla Ciebie bardzo kusząca? Zobacz, czy jego wykonywanie jest równie opłacalne jak obciążenie psychiczne, z jakim się wiąże. Sprawdź, ile zarabia psycholog i czy taka kwota Cię satysfakcjonuje.

Przeciętne zarobki psychologów

Psychologowie często nazywani są personelem pomocniczym służby zdrowia, ponieważ ich wsparcie jest nieprzecenione w walce o zdrowie psychiczne dorosłych, dzieci oraz młodzieży. Mimo to nie są lekarzami i ich zarobki nie mają nic wspólnego z tym, ile zarabiają medycy.

Na wstępie pragniemy podkreślić, że wysokość zarobków psychologów jaka jest podawana w różnego rodzaju statystykach to raczej uproszczenie. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji konkretnej osoby i jej mocy przerobowych oraz predyspozycji. W przypadku psychologów wielu z nich pracuje na własną rękę, świadcząc usługi na rzecz wielu firm i klientów lub pacjentów jednocześnie. Dlatego pamiętaj, że nasze informacje stanowią jedynie wskazówkę. Są to dane oparte na wynikach badań, a badania jak wiadomo wiążą się z wieloma uproszczeniami i błędami statystycznymi i innymi.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, opublikowanego na wynagrodzenia.pl, przeciętnie psycholog może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3 830 złotych brutto. Tyle przynajmniej wynosi mediana zarobków uczestników tego sondażu. 25 proc. przebadanych osób zarabia mniej niż 3 300 złotych brutto, natomiast drugie tyle zarabia powyżej 4 700 złotych brutto. Badanie, którego wyniki zaprezentowano w tym artykule zostało przeprowadzone na grupie 361 psychologów. Prawdziwe zarobki – w większej skali – mogą się nieco różnić od tego, co zawarto w tym zestawieniu.

ile zarabia psycholog
fot. pixabay.com

Polecamy: Praca psychologa – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Ile zarabia psycholog? Dodatki dla psychologów

Psychologowie – tak jak większość przedstawicieli innych zawodów – mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki za wykonywanie swojej pracy. Mowa tu o benefitach pozapłacowych takich jak: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, karnety na basen i fitness, a także dofinansowanie różnorodnych kursów i szkoleń zawodowych, na jakie decydują się podczas swojej kariery zawodowej.

Należy mieć świadomość, że w toku rozwoju kariery zawodowej, psycholog może liczyć na coraz to lepsze zarobki.

Czytaj także: Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

Od czego zależy wysokość dochodów psychologa?

To, ile zarobi psycholog, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym pracuje. Na o wiele większą wypłatę może liczyć oczywiście psycholog, który ma większe umiejętności i np. przepracował więcej czasu w danym zawodzie. Mniej zarabiają psychologowie w tych miejscach, w których zapotrzebowanie na ich usługi jest mniejsze lub ludzie rzadziej z nich korzystają. Niższe wynagrodzenie otrzymują psychologowie w mniejszych miejscowościach, a większe w dużych miastach, czyli tam, gdzie statystycznie chętniej chodzi się po porady psychologiczne.

Staż pracy, wykształcenie i ukończone kursy, miejsce zamieszkania, a także rodzaj firmy i typ świadczonych usług to czynniki, które mają niebagatelny wpływ na wysokość wynagrodzenia psychologa.

Co więcej, psycholog może znaleźć pracę w niemal każdej branży, która go interesuje. Wszędzie tam, gdzie istotny jest kontakt z drugim człowiekiem i badanie zależności pomiędzy jego decyzjami a biznesem, znajdzie pracę psycholog.

ile zarabia psycholog
fot. pixabay.com

Dodatkowo, psychologowie mogą w przyszłości znaleźć pracę w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Psychologowie oprócz świadczenia pomocy psychologicznej, świetnie odnajdą się również w innych branżach. Niektórzy z nich zostają marketingowcami, inni podejmują pracę na uczelniach wyższych, jeszcze inni prowadzą własne indywidualne praktyki lub redagują teksty o tematyce psychologicznej.

Dobry psycholog znajdzie więc pracę w interesującym go obszarze. Zanim jednak będzie mógł cieszyć się tym tytułem, będzie musiał przejść długą drogę naukową na studiach. Następnie będzie musiał poszerzać nieustannie swoją wiedzę psychologiczną. W którym jednak zawodzie można przestać się uczyć? W żadnym. Mamy nadzieję, że już odkryłeś, ile zarabia psycholog.

Przeczytaj również: Jak zostać psychologiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here