Ile zarabia ratownik medyczny
fot. pixabay.com

Co rusz z mediów płyną informacje o strajkujących ratownikach medycznych. Przedstawiciele tego zawodu bardzo często są niezadowoleni ze swojego wynagrodzenia i posuwają się niejednokrotnie do strajku, by wywalczyć lepsze pieniądze. Zobacz, ile zarabia ratownik medyczny i zastanów się, czy chciałbyś wykonywać tak opłacany zawód.

Zestawienia – ile zarabia ratownik medyczny

Według portalu wynagrodzenia.pl przeciętny ratownik medyczny zarabia 3 910 złotych brutto. Tyle wynosi mediana zarobków na tym stanowisku. Jednakże wielu przedstawicieli tego zawodu zarabia więcej. Wskazuje się, że ¼ ratowników medycznych może liczyć na zarobki powyżej 4 720 złotych brutto. Jest i druga grupa. To osoby, które znajdują się poniżej średniej rynkowej i zarabiają poniżej 3200 złotych brutto.

Dla niektórych takie zarobki są wysokie, natomiast dla innych, którzy np. na co dzień zajmują się pomaganiem innym osobom i wiedzą z jakim wysiłkiem jest to związane, wynagrodzenie ratownika medycznego jest niskie. Ratownicy medyczni wielokrotnie już strajkowali, by wywalczyć wyższą pensję dla siebie i swoich bliskich.

Czy ich roszczenia są zasadne? Można ocenić czytając artykuł poświęcony drodze, jaką musi przejść konkretna osoba, by zostać ratownikiem medycznym. Polecamy nasz artykuł: Jak zostać ratownikiem medycznym?

Ile zarabia ratownik medyczny
fot. pexels.com

Benefity pozapłacowe – czy istnieją w tej pracy?

Czy ratownik medyczny może liczyć na benefity pozapłacowe? Oczywiście, że tak. Do najpopularniejszych benefitów pozapłacowych na tym stanowisku należą szkolenia i kursy zawodowe, które są niezwykle istotne i przydatne w codziennej praktyce zawodowej.

Innym rodzajem dodatków / benefitów pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. To bardzo pomocne rozwiązania, które mogą się przydać. Ratownicy medyczni mogą również liczyć na tzw. pożyczkę preferencyjną, co współcześnie jest ogromnym ułatwieniem.

Ile zarabia ratownik medyczny? Co ma wpływ na wynagrodzenie?

Na wynagrodzenie ratownika medycznego ma wpływ szereg czynników. Jest to po pierwsze staż pracy, a także stopień jego wykształcenia. Równie istotne jest również województwo, w którym pracuje ratownik medyczny. Zasadniczo, podobnie jak w przypadku innych zawodów, na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które pracują w stolicy lub na zachodzie Polski.

Co więcej, wielu ratowników medycznych nie pracuje jedynie w placówkach publicznych, ale nawiązuje współpracę w niepublicznych zakładach i domach opieki, przez co mogą otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż pracownicy publicznej służby zdrowia.

Argumenty za tym, że ratownicy medyczni zarabiają mało

Praca ratownika medycznego wiąże się z wieloma wyzwaniami. Co więcej, osoba na takim stanowisku zawsze musi umieć zachować zimną krew i działać pomimo stresu czy napięcia. To ratownicy medyczni niejednokrotnie są pierwsi na miejscu wydarzeń. Wtedy ich zadaniem jest zabezpieczenie i wsparcie zdrowia oraz życia człowieka, który może znajdować się w bardzo złym stanie. Ratownik medyczny, decydując się na taki zawód, musi liczyć się z tym, że na co dzień będzie miał kontakt z osobami cierpiącymi, których wygląd nie będzie zachęcał do bliższego kontaktu.

Obowiązkiem ratownika medycznego jest niesienie pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Od tej zasady nie ma wyjątków. Niejednokrotnie więc ratownicy medyczni wspierają i niosą pomoc nie tylko osobom majętnym i czystym, ale również osobom bezdomnym i ludziom wykazującym różnorakie dysfunkcje. Ratownik medyczny musi być odporny na tego rodzaju sytuacje.

Ile zarabia ratownik medyczny
fot. pexels.com

Dlatego jego wynagrodzenie można uznać za dosyć niskie w porównaniu do tego, z jakimi wyzwaniami na co dzień w pracy musi się mierzyć. Jak widać, praca ratownika medycznego wymaga wielu poświęceń, lat pracy i wyrzeczeń, a dodatkowo jest słabo wynagradzana. Może wywołać to uczucie niesprawiedliwości u przedstawicieli tego zawodu, którzy przecież robią co mogą, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Wyzwania, jakie na co dzień realizuje ratownik medyczny i z którymi się zmaga wymagają odpowiedniej dawki wiedzy, umiejętności oraz kompetencji miękkich takich jak opanowanie czy umiejętność pracy pod presją czasu. Czy to wynagrodzenie jest tego warte? Wiesz już, ile zarabia ratownik medyczny i możesz samodzielnie ocenić.

Czytaj także: Praca ratownika medycznego – jak wygląda, wymagania i obowiązki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here