jak otworzyć firmę informatyczną
fot. pixabay.com

Jesteś już zmęczony pracą na etacie i myślisz o otwarciu własnej firmy? Uważasz, że nie wykorzystujesz całego swojego potencjału pracując na umowie? Może poza pracą na umowie zostaje Ci wiele wolnego czasu, który chciałbyś wykorzystać? Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem własnej firmy informatycznej ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, jak otworzyć firmę informatyczną.

Własna działalność – nie tylko zyski

Własna działalność gospodarcza wiąże się nie tylko z zarobkami, ale też z wydatkami. Aby prowadzić działalność musimy posiadać własny sprzęt, jak również nierzadko własny środek transportu. Pomimo, że w tej branży wiele spraw rozwiązuje się zdalnie musimy liczyć się z ewentualnością dojazdu do klienta, co bez własnego samochodu może być utrudnione.

Oczywiście musimy również wziąć pod uwagę opłaty ZUS, podatek, opłacenie księgowej (jeśli sami nie posiadamy wiedzy odnośnie księgowości, lepiej zatrudnić osobę specjalizująca się w tej dziedzinie), musimy również zaopatrzyć się w program do fakturowania, oraz opłacić media lub też czynsz. Przed założeniem działalności musimy zastanowić się czy koszty prowadzenia firmy nie przekroczą naszych zysków.

Przeczytaj: Jak zostać informatykiem?

Dla kogo najlepsza będzie własna działalność?

Prowadzenie własnej działalności wymaga od nas samodyscypliny oraz dobrej organizacji. Pracując na etacie musimy tylko pilnować wykonywania swoich obowiązków. Prowadząc działalność musimy pamiętać również o różnych opłatach, pilnować terminów wykonania prac. Powyższe wymaga od nas dobrego rozplanowania pracy, tak aby zlecenia nie nawarstwiły się, co mogłoby doprowadzić do braku zachowania terminów ustalanych z naszymi kontrahentami. Własna działalność będzie również lepsza dla osób, które posiadają doświadczenie i mogą przedstawić własne portfolio.

Osobom stawiającym pierwsze kroki w branży IT, prowadzenie własnej działalności może przysporzyć pewne trudności, ze względu na brak doświadczenia, które jest najbardziej cenione. Swoją przygodę w branży IT możemy również rozpocząć od pracy freelancera. Zdobywanie zleceniodawców opiera się również na poleceniach, zatem jeżeli będziemy wykonywać swoją pracę rzetelnie i dobrze, możemy liczyć na to, że z biegiem czasu, mając już bogate portfolio będziemy mogli otworzyć swoją własną działalność.

jak otworzyć firmę informatyczną
fot. pixabay.com

Sprawdź: Ile zarabia informatyk?

Jak otworzyć firmę informatyczną? Praca na etacie i własna działalność

Własna działalność nie wyklucza również pracy na etacie, jednak charakter naszej działalności nie może być konkurencyjny w stosunku do pracy wykonywanej u pracodawcy. Jeżeli zatem jesteśmy zatrudnieni w firmie specjalizującej się w naprawie sprzętu komputerowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach własnej działalności wykonywać strony internetowe.

Jednak, przed założeniem działalności należy sprawdzić dokładne zapisy zawarte w naszej umowie z pracodawcą. Może okazać się, że zawarte w niej zapisy wykluczają prowadzenie przez pracownika działalności o podobnym charakterze. Mogą też nakładać obowiązek poinformowania o tym pracodawcy.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Pierwszym krokiem do założenia firmy jest określenie, czy chcemy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, czy chcemy zakładać spółkę, jeśli tak to jaką. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, założenie jej jest najprostsze.

Aktualnie działalność możemy z powodzeniem założyć przez Internet. Po pierwsze, musimy złożyć wniosek do CEID, czyli Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wniosek możemy złożyć za pośrednictwem Internetu lub w odpowiednim urzędzie gminy. W nim oprócz podania swoich danych osobowych, określamy kod działalności.

Musimy wybrać formę opodatkowania naszej działalności. Do wyboru mamy cztery opcje: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie według jednolitej stawki podatku liniowego, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo karta podatkowa. Następnie musimy wypełnić i złożyć formularz ZUS ZUA, jeżeli dana osoba jest ubezpieczona społecznie i zdrowotnie. Jeżeli dana osoba podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu to ZUS ZAA.

Sprawdź: Jak otworzyć firmę informatyczną?

jak otworzyć firmę informatyczną
fot. pixabay.com

Założenie działalności nie jest trudne. Jednak wiele firm zajmujących się księgowością pomaga w jej założeniu. Warto również rozważyć taką opcję, zwłaszcza, że w większości przypadków zatrudnienie biura rachunkowego będzie i tak nieuniknione. Własna działalność wiąże się również z otwarciem własnego rachunku bankowego.

Po przeczytaniu tego artykułu łatwiej będzie odpowiedzieć Ci na pytanie, czy warto założyć własną działalność w branży IT. Należy pamiętać, że prowadzenie własnej firmy jest pracą na własny rachunek i wymaga od nas pewnej dozy wysiłku.

Polecamy również: Praca informatyka – jak wygląda, wymagania i obowiązki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here