Usługi kosmetyczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Klientów w tej branży nigdy nie brakuje, jest to więc idealna gałąź usług jeśli zależy nam na otwarciu dobrze prosperującego zakładu. Jeśli Twoim zainteresowaniem jest kosmetyka i postanowiłeś lub postanowiłaś otworzyć swój własny salon ten tekst jest specjalnie dla Ciebie. Zobacz, jak otworzyć salon kosmetyczny.
Spis Treści
Podjęcie decyzji
W trakcie realizacji każdego dużego przedsięwzięcia najważniejsze jest podjęcie pewnej decyzji. Na tym etapie ważne jest by być pewnym swoich zamiarów. Pewność siebie w trakcie otwierania swojej działalności jest kluczem do sukcesu. Zastanów się, jakie usługi będziesz oferować. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Załóż działalność gospodarczą
Działalność gospodarcza – krok po kroku
- Wybór formy działalności, jaką chcemy prowadzić i zapoznanie się z aktami regulującymi wybraną przez nas formę działalności (np. działalność jednoosobowa, spółka jawna, spółka partnerska). Jest on uzależniony od zakresu oferowanych usług, a także kapitału jaki posiadamy.
- Wybór kodu działalności, jaką chcemy wykonywać, jest on określony w Polskiej Klasyfikacji Działalności.
- Decyzja o tym, kto i jak będzie prowadził dokumentację finansową firmy (księgowość uproszczona lub pełna).
- Rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wypełnienie formularza, dzięki któremu jesteśmy zarejestrowani w CEIDG, a także mamy nadany swój NIP.
- W ciągu 14 dniu od wpisu do CEIDG, mamy obowiązek zgłoszenia działalności do Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie nadają REGON firmie.
- Musimy wybrać formę, w jakiej będziemy się rozliczać z dochodów (np. ryczałt).
- Zgłoszenie firmy w Urzędzie Skarbowym z wybraną formą rozliczania. Weryfikacja,
czy musimy płacić VAT (jeśli dochód roczny nie przekracza 200 tys. nie trzeba). - Zarejestrowanie w ciągu 7 dniu firmy w ZUS w celu opłacania składek zdrowotnych
(emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe, które jest dobrowolne). - W ciągu 14 dni od założenia działalności trzeba ją zgłosić do Państwowej Inspekcji
- W ciągu 14 dni od założenia działalności trzeba ją zgłosić do Sanepidu.
Ważne! Zapoznaj się z ulgami, jakie przysługują Ci w ramach otwarcia nowej działalności. Będzie to dużym ułatwieniem i odciążeniem dla nowo powstałej firmy.
Dowiedz się również: Praca kosmetyczki – jak wygląda, wymagania i obowiązki
Budżet na start
W trakcie planowania ważnym krokiem jest ocena tego na co nas stać. Kapitał jaki posiadamy, będzie wpływał na wybór miejsca, sprzętu i możliwości szkolenia personelu. Jeśli Twoje możliwości finansowe nie są duże, możesz spróbować zaczerpnąć pieniędzy z różnych funduszy. Dzięki świadomości tego jaką posiadamy zdolność finansową możemy dokładniej zaplanować nasze wydatki na etapie tworzenia zakładu.
Miejsce – gdzie otworzyć salon?
W momencie kiedy zaplanowaliśmy swoje wydatki związane z założeniem działalności, możemy przystąpić do wyboru miejsca. Zastanów się ile miejsca potrzebujesz na otwarcie salonu i zmieszczenie wszystkich stanowisk pracy. Jeśli finanse Ci na to pozwalają wybieraj miejsca blisko centrum miasta, taka lokalizacja przyciągnie wielu klientów. W trakcie poszukiwania lokalu, ważne aby zwrócić uwagę na to czy budynek jest w dobrym stanie technicznym oraz czy posiada wszystkie pomieszczenia, które są niezbędne do otwarcia salonu takie jak: pokój socjalny, toalety, magazyn itp. Dzięki temu nie będziemy generować większych kosztów, bo nie będziemy musieli wykonywać niepotrzebnych remontów.
Jak otworzyć salon kosmetyczny? Zadbaj o jego wyposażenie
W tej branży bardzo ważne jest, aby zachowywać wszystkie standardy sanitarne. Dlatego wybieraj sprzęt tylko ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której klient wychodzi niezadowolony. W zakładzie kosmetycznym priorytetowa jest sterylność wszystkich urządzeń i sprzętów, dlatego zaopatrz się w duże zapasy środków do dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów, rękawiczki. Jeśli na ten moment nie masz możliwości zakupu maszyny do sterylizacji sprzętu, korzystaj tylko z jednorazowych sprzętów.
Ustal ceny zabiegów
To, jakie ceny zabiegów ustalisz jest uzależnione między innymi od tego jak duże koszty ponosisz, aby taką działalność prowadzić. W tym przypadku uwzględnij koszty zatrudnienia, ZUS, koszty sprzętu, media, koszty wynajmu. Koniecznie przy ustalaniu cen, weź pod uwagę jak bardzo Twoi pracownicy są wykwalifikowani, jakie będą końcowe rezultaty przeprowadzonego zabiegu, a także jaki jest koszt kolejnych szkoleń.
Sprawdź także: Ile zarabia kosmetyczka?
Dowiedz się: Jak zostać kosmetyczką?