jak otworzyć zakład stolarski
fot. pexels.com

Od zawsze interesowałeś się pracą stolarza, ale nigdy nie myślałeś o tym, że mógłbyś na własną rękę świadczyć takie usługi? Zobacz, jak otworzyć zakład stolarski i ciesz się pracą na swoich warunkach.

Czym zajmuje się zakład stolarski?

Warto wspomnieć, że zakład stolarski zajmuje się pracą z drewnem. W takiej firmie produkuje się elementy drewniane związane z budowlanką takie jak: drzwi, framugi, schody oraz okna. Do innych zadań realizowanych przez wybrane zakłady stolarskie należy również tworzenie podłóg drewnianych, listew, parapetów czy boazerii. To w zakładzie stolarskim można liczyć na stworzenie pięknych mebli: komody, kuchni czy wymarzonej szafy, a także ich odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem  szkodliwych warunków atmosferycznych.

Do obowiązków stolarza należy odpowiednie zaplanowanie i zaprojektowanie wyglądu mebla czy innego przedmiotu stworzonego z drewna. Stolarz, w swojej pracy łączy ze sobą elementy z wykorzystaniem gwoździ, śrub czy kołków.

jak otworzyć zakład stolarski
fot. pixabay.com

Zasady otwarcia zakładu stolarskiego

Marzysz o tym, by otworzyć zakład stolarski? Podpowiadamy, jak to zrobić. Najpierw powinieneś dobrać odpowiednią formę działalności. Oprócz spółki partnerskiej, możesz wybrać dowolną formę działalności gospodarczej. To od Ciebie zależy, jaką działalność chcesz prowadzić.

Nie musisz starać się o żadne pozwolenia, chyba, że Twoja praca będzie wiązać się z wykorzystaniem środków chemicznych. Wtedy to należy zdobyć odpowiednie pozwolenie środowiskowe. Twój zakład musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Istotne, by w Twojej firmie znajdowały się apteczka oraz gaśnica. Elementy łatwo palne muszą być natomiast umiejscowione z dala od źródła ognia.

Musisz także skontaktować się ze strażą pożarną, a także służbą ochrony środowiska, by poinformować ich o prowadzonej przez Ciebie działalności. Wszystko po to, by uchronić siebie, Twoich pracowników i mienie, którym dysponujesz przed potencjalnymi zagrożeniami.

Jak otworzyć zakład stolarski?

Nie zapomnij o formalnościach związanych z otwarciem działalności. Na szczęście, obecnie ten proces jest zdecydowanie krótszy niż w przeszłości i w zasadzie w jeden dzień jesteś w stanie załatwić wszystkie sprawy dotyczące procesu otwarcia firmy. Jeżeli nie czujesz się pewnie w obszarze spraw związanych z biurokracją, powierz to doświadczonej księgowej, która wypełni za Ciebie wszystkie dokumenty i podpowie Ci, jakie PKD Twojej działalności wybrać.

Warto – przynajmniej na początku – sprawy księgowe powierzyć doświadczonej księgowej. W ten sposób Ty spokojnie zajmiesz się pozyskiwaniem klientów oraz nowych zleceń, a kwestie formalne będą spoczywać na kimś innym.

Dodatkowe informacje dotyczące zakładu stolarskiego

Już wiesz, jak otworzyć zakład stolarski. Teraz warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, równie istotną kwestię. O ile zawód stolarza może wykonywać także osoba, która nie posiada żadnych uprawnień – tu o wiele istotniejsze są umiejętności manualne, wyobraźnia przestrzenna czy zdolności matematyczne. O tyle niezbędne jest posiadanie uprawnień na obsługę niektórych maszyn, np. pilarki łańcuchowej.

Dlatego jeżeli w Twojej firmie pracownicy będą wykorzystywać tego rodzaju sprzęty, istotne, by posiadali stosowne kwalifikacje do ich obsługi. To istotne z punktu widzenia BHP. Gdyby Twoim pracownikom coś się stało, to Ty byś odpowiadał za powstałe szkody. Dlatego zatrudniaj ludzi z uprawnieniami lub umożliwiaj swoim pracownikom odbycie stosownych kursów i zdobywanie nowych umiejętności. W ten sposób dodatkowo zaprocentujesz jako pracodawca.

jak otworzyć zakład stolarski
fot. pixabay.com
Czy opłaca się otworzyć zakład stolarski?

Innym pytaniem dotyczącym działalności związanej z pracą stolarza jest kwestia opłacalności tego rodzaju profesji. Okazuje się, że zawód stolarza to w wielu regionach Polski wciąż zajęcie deficytowe. Dlatego warto zbadać rynek i sprawdzić, czy w miejscu, w którym mieszkasz, nie ma zapotrzebowania na taką firmę. Jeżeli dostrzeżesz potencjał, działaj i otwieraj swoją działalność. Dowiesz się jednak wcześniej, jak zostać stolarzem?

O tym, ile zarabia stolarz, przeczytasz w naszym innym artykule. Zapraszamy do lektury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here