jak zostać psychologiem
fot. pixabay.com

Chcesz pomagać ludziom w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami? Jesteś empatyczny i otwarty na potrzeby innych osób? Być może zawód psychologa jest stworzony dla Ciebie. Zobacz, jak zostać psychologiem.

Wybierz przedmioty na maturze

Aby móc wykonywać zawód psychologa niezbędne jest posiadanie wykształcenia wyższego – ukończonych studiów na kierunku psychologicznym. Aby móc studiować psychologię, należy zdać na maturze kilka przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Zazwyczaj brane pod uwagę w trakcie rekrutacji są język polski oraz biologia. Jednakże bardzo dużo zależy od uczelni, na którą planujesz się dostać.

Aby pomyślnie przejść rekrutację, potrzebujesz mieć wysokie wyniki z egzaminów maturalnych. Miejsce na studiach zagwarantują Ci osiągnięcia na olimpiadach przedmiotowych.

Polecamy: Ile zarabia psycholog?

Studia psychologiczne czas zacząć

Psychologia należy do nielicznej grupy studiów, obok prawa i medycyny, które są jednolite. Nie możesz więc uzyskać na nich tytułu licencjata, a jedynie tytuł magistra. Trwają one nieprzerwanie przez 5 lat.

W toku nauki możesz wybrać także specjalizację, która pomoże Ci realizować Twoje plany zawodowe. Może to być psychologia w biznesie, psychologia społeczna albo psychologia kliniczna. Twój wybór powinien tu być uzależniony od tego, co chcesz robić w przyszłości i jak się realizować.

jak zostać psychologiem
fot. pixabay.com

Czytaj również: Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

Cechy osobowościowe przydatne w zawodzie psychologa

Jeżeli chcesz zostać psychologiem, warto, abyś posiadał pewien zestaw cech, który ułatwi Ci współpracę z klientem czy pacjentem. Przede wszystkim powinieneś być osobą empatyczną, a jednocześnie odporną na słuchanie o przykrych przeżyciach osób, które do Ciebie przychodzą. Jeżeli potrafisz poradzić sobie z wysłuchaniem takich historii i jesteś w stanie otworzyć się na potrzeby drugiego człowieka, bez uszczerbku dla własnego samopoczucia, nadajesz się na psychologa.

Silna osobowość z pewnością pomoże Ci dźwignąć problemy innych osób. Co więcej, powinieneś lubić pracę z drugim człowiekiem, bo to na niej opiera się działalność psychologiczna.

Czytaj także: Praca psychologa – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Jak zostać psychologiem? Pomyśl o dodatkowych szkoleniach

Osoba, która odbierze dyplom psychologa nie powinna spoczywać na laurach, ale zająć się swoim dalszym rozwojem osobistym. Tylko w ten sposób będzie w stanie utrzymać się w obranym przez siebie zawodzie.

Pamiętaj, że po pomoc do Ciebie mogą się zwrócić osoby borykające się z wieloma trudnościami. Niektóre z nich będą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Twoją rolą będzie umiejętność rozpoznania trudności i w razie konieczności polecenie takiej osobie udania się do lekarza psychiatry.

Jako psycholog nie możesz wystawiać recept ani leczyć osób dotkniętych chorobami psychicznymi. Po ukończeniu studiów psychologicznych możesz natomiast zainteresować się kursami terapeutycznymi, po których masz możliwość bycia terapeutą.

Istnieje wiele nurtów psychologicznych, w których możesz działać. Terapia Gestalt, terapia psychodynamiczna, behawioralna, psychoterapia uzależnień. Oferta tego rodzaju kursów jest dość szeroka i daje wspaniałe pole do manewru. Dlatego warto zastanowić się, jaki typ terapii interesuje Cię najbardziej.

jak zostać psychologiem
fot. pixabay.com
Gdzie znajdziesz pracę po psychologii?

Kończąc studia psychologiczne, masz wiele możliwości. Możesz znaleźć zatrudnienie w firmach biznesowych, marketingowych, a także świadczyć poradnictwo psychologiczne. Na co dzień psychologowie potrzebni są w różnych instytucjach, typu MOPS, gdzie podpowiadają ludziom, jak radzić sobie z trudnościami i przezwyciężać je.

Osoba, która ukończyła studia psychologiczne, może prowadzić zajęcia z dziećmi i korygować ich trudności. Może otworzyć własny gabinet psychologiczny i tam udzielać porad. Niektórzy psychologowie, oprócz tego typu doradztwa, decydują się na bycie profesjonalnymi coachami. Inni natomiast prowadzą szkolenia z kompetencji miękkich.

Tak naprawdę pracę możesz znaleźć w różnych branżach. To od Ciebie zależy, w czym najlepiej się odnajdziesz. Często w trakcie studiów psychologicznym dopiero odkrywamy, co nas interesuje i w tym obszarze w ramach rozwoju zawodowego się rozwijamy.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zostać psychologiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here