jak zostać stolarzem
fot. pixabay.com

Zawód stolarza z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Na rynku pracy jest olbrzymie zapotrzebowanie na osoby, które posiadają zdolności manualne w zakresie stolarstwa. Jeśli jesteś osobą kreatywną, a także lubisz pracę typu ,,zrób to sam”, a wykonywanie zawodu stolarza to Twoje marzenie, koniecznie przeczytaj jak zostać stolarzem.

Stolarstwo w Polsce

Zawód ten od wieków cieszy się dużą sławą. Pierwsza szkoła oferująca naukę tego zawodu powstała w Krakowie w 1489 roku. Pierwszymi przedmiotami, jakie były wytwarzane przez stolarzy, były narzędzia codziennego użytku. Wraz z rozwojem miast w 1750 roku powstała pierwsza szkoła meblarska utworzona przez Stanisława Konarskiego.

Zacznij w domu

Jak wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano, dlatego też w pierwszej kolejności podejmuj stopniowe kroki aby poszerzyć swoje umiejętności stolarskie. W przypadku domowej nauki nie musisz zaopatrzać się od razu w profesjonalne sprzęty za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Możesz kupić używany sprzęt lub pożyczyć od znajomego, ale zapewniamy – na początku drogi wystarczą tylko najprostsze narzędzia. Zacznij od prostych rzeczy, których możesz nauczyć się z podręczników dla stolarzy.

jak zostać stolarzem
fot. pixabay.com

Korzystaj z Internetu, oglądaj filmiki instruktażowe, korzystaj z tematycznych forów internetowych na których będziesz mógł doradzić się bardziej doświadczonych. Jeśli Twoją inspiracją do podjęcia tego zawodu był Twój tata lub dziadek, bacznie przyglądaj się jego pracy, zadawaj pytania – pamiętaj nigdy nie ma głupich pytań. Świetnym pomysłem na początkową naukę stolarstwa będzie mebel do renowacji. Dzięki wiedzy jaką uzyskasz z podręczników czy Internetu spokojnie poradzisz sobie z jego naprawą.

Czytaj również: Jak otworzyć zakład stolarski?

Nauka w stolarni

W trakcie nauki tego zawodu nie ma nic lepszego jak praca pod okiem prawdziwego fachowca. W sieci krąży wiele ogłoszeń o pracę typu: ,,zatrudnię pracownika do przyuczenia”, ,,praktyka u stolarza”. Podjęcie takiej pracy to idealny krok, aby zyskać nowe doświadczenie, zdobyć wiedzę, a także poszerzyć swoje umiejętności. Początki na stolarni z pewnością nie będą łatwe, ale jest to najskuteczniejsza droga, by nauczyć się obróbki drewna.

Zobacz także: Ile zarabia stolarz?

Kursy stolarstwa

Obecnie możemy spotkać się z wieloma odpłatnymi kursami stolarstwa. Dzięki takim kursom nauczysz się podstaw tego jak obchodzić się z drewnem, jak je odróżniać. Nabędziesz także umiejętności praktyczne, które są niezbędne jeśli w przyszłości chcesz podjąć taką pracę. Po skończonym kursie, otrzymujesz certyfikat potwierdzający jego ukończenie.

Taki certyfikat jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli będziesz szukać pracy w okolicznych stolarniach, a także może wpłynąć na wysokość Twojego wynagrodzenia. Lepiej wykwalifikowany i doświadczony stolarz dostanie większą stawkę.

Jak zostać stolarzem? Szkoła branżowa

Naukę zawodu stolarza możesz podjąć już po ukończeniu 8 klas szkoły podstawowej lub gimnazjum. Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata, a system nauki zwykle jest przemienny tzn. jeden tydzień nauka przedmiotów ogólnokształcących, kolejny nauka przedmiotów przygotowujących do pracy w zawodzie. W trakcie 3 letniego cyklu kształcenia uczysz się podstaw BHP, przygotowania maszyn i urządzeń w pracy w stolarni, wykonywania płyt metodą sklejania i wiele innych.

jak zostać stolarzem
fot. pixabay.com

Ukończenie szkoły kończy się egzaminem zawodowym oraz uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego zawód. Aby zostać Mistrzem Stolarstwa, należy zgłosić chęć odbycia egzaminu w Izbie Rzemieślniczej. Po przeprowadzeniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego i uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów możemy cieszyć się tytułem Mistrza Rzemiosła.

Jeśli w Twoich żyłach płynie… drewno

Niezależnie od tego jaką ścieżkę do kariery wybierzesz bardzo ważne, aby w Twoich żyłach płynęło drewno. Nie ma nic piękniejszego niż praca, która nie tylko daje możliwości do czerpania korzyści materialnych, ale także przynosi ogromną satysfakcję. Jeśli masz wyobrażenie przestrzenne, jesteś kreatywny, ręczne prace sprawiają Ci frajdę, a wykonanie czegoś własnoręcznie przynosi Ci ogromną satysfakcję – ten zawód jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Wszystkie te umiejętności są niezbędne. Dlaczego? Pamiętaj, że praca w stolarni nie należy do prac lekkich. Dlatego, jeśli chcesz co dzień rano wstawać z zapałem do pracy i nie zrezygnować po kilku latach, musisz to po prostu kochać. Niech Twoja praca stanie się Twoim hobby. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zostać stolarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here