Jakie umiejętności są doceniane na rynku pracy
fot. pixabay.com

Rynek pracy bardzo się zmienia. Obecnie są doceniane takie umiejętności, które we wcześniejszych latach nie miały tak istotnego znaczenia. Coraz większą estymą cieszą się kompetencje miękkie. Zobacz, jakie umiejętności są doceniane na rynku pracy.

Umiejętność zarządzania czasem

Czas jest jedną z największych wartości w naszym życiu. To coś, czego nie można odzyskać. Co więcej, bardzo często mówi się, że czas to pieniądz. I rzeczywiście. Osoby, które potrafią tak zaplanować sobie dzień, że wyciskają z niego jak najwięcej, są o wiele bardziej efektywne i osiągają lepsze wyniki. Pracodawcy doceniają takich pracowników, którzy potrafią pracować szybko, a jednocześnie dokładnie. Takie podejście do pracy przekłada się także na sukces ich firmy.

Komunikatywność

Kolejną umiejętnością docenianą we współczesnych firmach jest zdolność komunikowania się. Nie chodzi tu o gadatliwość i wygadanie, ale o zdolność do wyrażania swoich potrzeb, a także umiejętność słuchania drugiej strony. Bycie komunikatywnym to także bycie asertywnych i umiejętne bronienie swojego zdania.

Zdolność do pracy zespołowej

Dawno minęły już czasy, gdy doceniani byli przede wszystkim indywidualiści. Coraz częściej szefowie szukają osób, które potrafią zaadaptować się do każdego środowiska i dogadać z praktycznie każdym. Zdolność do pracy zespołowej wymaga otwartości i umiejętności chodzenia na kompromis. Idealny pracownik potrafi odsunąć własne ambicje na bok na rzecz dobra wspólnego.

Jakie umiejętności są doceniane na rynku pracy
fot. pixabay.com

Umiejętność przyjęcia krytyki

Słuchanie, że coś nam nie wyszło nie jest niczym przyjemnym. Tym bardziej, jeżeli jesteś osobą, która z pokorą potrafi przyjąć konstruktywną krytykę, masz cechę docenianą przez pracodawców. Oczywiście, nie chodzi tutaj o godzenie się na mobbing, a raczej o otwartość na opinie innych. Pamiętajmy, że czyjeś zdanie nie może godzić w nasze dobro. Jeżeli zamiast konstruktywnej krytyki słyszymy obelgi lub krzywdzące uwagi, nie zostawiajmy tej sprawy. Zgłośmy to przełożonemu.

Sprawdź też: Praca zdalna – poznaj 7 korzyści

Umiejętność pracy w stresie

W czasach, gdy wszystko pędzie z zawrotną szybkością zdolność do pracy pod presją jest jak najbardziej punktowana. Niestety, w wielu firmach pracy jest bardzo dużo i ten natłok może przytłoczyć. Dlatego tak istotna jest zdolność do pracy pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych. Jeżeli umiesz powstrzymać stres, trzymać na wodzy emocje i skupić się na powierzonym zadaniu, będziesz docenianym kandydatem.

Umiejętność przystosowywania się do zmian

W pracy będziesz nieustannie poddawany różnym próbom. Będą wymagać od Ciebie byś nauczył się nowych umiejętności czy nabył nowe kompetencje. Pomoże Ci w tym zdolność przystosowywania się do zmian. Jeżeli nie masz problemu z tym, by dostosować się do otaczającej rzeczywistości, jak najbardziej jesteś pożądanym kandydatem do pracy.

Zdolność szybkiej i efektywnej nauki

Jeżeli jesteś nowym pracownikiem nie musisz od razu wszystkiego umieć. Wystarczy, że będziesz potrafił szybko nabyć określoną wiedzę. Masz zdolność do szybkiej oraz efektywnej nauki? To z pewnością pomoże Ci w znalezieniu dobrej pracy.

Kreatywność i nieszablonowe myślenie

Lubisz tworzyć? Masz wiele pomysłów, które chciałbyś zrealizować? Jesteś twórczy i kreatywny? Z łatwością przychodzi Ci rozwiązywanie problemów? Te cechy z pewnością przydadzą Ci się w miejscu pracy.

Jakie umiejętności są doceniane na rynku pracy
fot. pixabay.com

W czasach, gdy na wiele stanowisk nie są potrzebne konkretne uprawnienia, wystarczą właśnie powyższe umiejętności. Pozwolą one pokonywać kolejne szczeble kariery i osiągać sukcesy zawodowe. Uwierz w siebie i spełniaj swoje marzenia. Na koniec warto tu wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej umiejętności miękkiej. Jest nią wiara w siebie. Jeżeli wierzysz w siebie będzie Ci o wiele łatwiej odnaleźć się w pracy, podczas spotkań biznesowych czy też znaleźć nową pracę. Bez adekwatnego poczucia własnej wartości możesz szybko czuć się przytłoczony i załamany. Dlatego pielęgnuj miłość do siebie i akceptuj siebie. Nie zapomnij także o odpowiedniej pracy nad sobą, która pozwoli Ci czuć się lepiej.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie umiejętności są doceniane na rynku pracy.

Czytaj także: Praca zdalna – poznaj 6 wad tego rozwiązania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here