praca dekarza
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, jak wygląda praca dekarza? Oto lista najpopularniejszych obowiązków do wykonania na tym stanowisku.

Główne obowiązki na stanowisku dekarza

Osoba zatrudniona na stanowisku dekarza musi posiadać niezbędne umiejętności do tego, by kryć i malować dachy. Na co dzień powinna wykazywać się zdolnością współpracy z innymi osobami, np. z cieślami konstruującymi więźby dachowe.

Do podstawowych obowiązków dekarza należy m.in. naprawianie dachów, przygotowanie elementów konstrukcyjnych, a także współpraca z innymi fachowcami. Podczas pracy przydadzą się również zdolności logistyczne, dzięki którym będziesz umieć zaplanować kolejne kroki związane z przykryciem czy naprawą dachu.

praca dekarza
fot. pixabay.com

Wymagania związane z zawodem

Aby odnaleźć się w zawodzie dekarza, ważna jest wysoko rozwinięta sprawność fizyczna oraz brak lęku wysokości. Musisz również wyróżniać się sprawnym liczeniem oraz umiejętnością dokonywania pomiarów. Jest to istotne, zwłaszcza, gdy prowadzi się własną działalność gospodarczą i trzeba samodzielnie – bez niczyjego wsparcia podejmować decyzje związane z zaplanowaniem ilości materiałów. Bardzo ważna będzie tu również wyobraźnia przestrzenna.

Jeżeli chcesz być dekarzem, warto, abyś lubił pracować fizycznie, na świeżym powietrzu. Musisz lubić także częste zmiany, bo każdy dach robisz u innego zleceniodawcy, w innym miejscu. Jeżeli nie lubisz monotonnej pracy, odnajdziesz się w tym zawodzie.

Konieczność pracy sezonowej

Ze względu na warunki pogodowe, pracy dekarza bezpośrednio na dachu nie da się wykonywać cały rok. Dlatego trzeba być przygotowanym na to, że w miesiącach zimowych będzie o wiele mniej pracy i nie będzie ona wykonywana na zewnątrz. Większość dekarzy albo pracuje w sezonie wiosenno-letnim, często wręcz rezygnując z pracy przez mroźne, deszczowe dni i miesiące, albo przenosi się wtedy do warsztatu, gdzie konstruuje więźby dachowe na okres letni. Niektórzy w czasie srogich zim wykonują inne zajęcia, np. takie, które można wykonywać wewnątrz. Wszystko zależy więc indywidualnie od konkretnego dekarza.

Sezon Twojej pracy przypadnie w miesiącach wakacyjnych, wtedy, gdy pogoda będzie najlepsza na urlop i wypoczynek. Musisz się więc liczyć z tym, że w czasie, gdy inni będą wypoczywać, Ty możesz być w tym czasie w pracy i zrezygnować z planów odpoczynku. Nie jest to oczywiście zasadą i na tym stanowisku możesz sobie zorganizować czas w taki sposób, by mieć możliwość wakacyjnych wyjazdów.

Praca zwykle zaczyna się dość wcześnie rano, by uniknąć późniejszych upałów oraz wykonywania obowiązków w nocy. W miesiącach letnich pracuje się nawet po kilkanaście godzin dziennie. Jest to więc profesja dla osób wytrzymałych.

praca dekarza
fot. pixabay.com
Możliwość emigracji zarobkowej

Praca dekarza należy do tych profesji, których przedstawiciele mają możliwość emigracji zarobkowej. Na lepsze wynagrodzenie mogą liczyć dekarze, którzy pracują w krajach skandynawskich i w Europie Zachodniej. Szwecja, Norwegia, Niderlandy czy Niemcy to główne kierunki podróży zarobkowych polskich dekarzy. O tym, na jakie zarobki w tych krajach mogą liczyć osoby trudniące się tym rzemiosłem, można przeczytać w artykule: Ile zarabia dekarz?

Oczywiście, również w Polsce jest wiele ofert związanych z realizacją tego rodzaju obowiązków. Dekarze więc mają sporo pracy. Na jej brak nie mogą narzekać i mimo konkurencji zapotrzebowanie na tego typu usługi jest tak duże, że dekarze nie muszą ze sobą konkurować, aby zdobywać konkretne oferty. Zawód dekarza jest profesją dosyć deficytową. Dekarze to grupa zawodowa, która wyróżnia się dużą solidarnością branżową. Przedstawiciele tego zawodu należą do różnych izb zawodowych, gdzie dzielą się swoimi doświadczeniami z młodszymi stażem kolegami.

Zdecydowaną większość dekarzy stanowią mężczyźni, ze względu na to, że praca ta wymaga siły fizycznej. Jednak zawód ten jest otwarty również na kobiety, które są w stanie podołać wymaganiom. Dlatego nie ma barier związanych z wejściem do zawodu, oprócz tych dotyczących spełnienia powyżej opisanych wymagań.

Czy już wiesz, jak wygląda praca dekarza? Dowiedz się, jak zostać dekarzem?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here