praca florystki
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, z czym wiąże się praca w kwiaciarni czy w firmie dekoratorskiej zajmującej się ozdabianiem różnych przestrzeni kwiatami czy też układaniem bukietów. Oto lista obowiązków związana z tym zawodem. Zobacz i dowiedz się, z czym wiąże się praca florystki.

Praca florystki a kreatywność i podążanie za trendami

Zawód florystki należy do jednych z najbardziej kreatywnych profesji. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, by wykonywać tę pracę dobrze, pamiętaj o tym, by zawsze być na bieżąco z różnymi modami i trendami. Nierzadko klienci, którzy będą chcieli skorzystać z Twoich usług, przyjdą do Ciebie z gotowym projektem, znalezionym w Internecie. Twoim zadaniem będzie odwzorowanie takiego bukietu czy dekoracji, by przypominał ten, o którym marzy Twój klient.

Zadanie będzie jeszcze trudniejsze wówczas, gdy to zamawiający poprosi Cię o stworzenie czegoś bardzo kreatywnego. Swoboda twórcza to z jednej strony coś pozytywnego, a z drugiej przestrzeń, gdzie łatwo o błędy. Dlatego musisz być wyczulona na wszelkie sugestie swojego klienta i umieć go słuchać. Zdolność słuchania potrzeb drugiej strony to klucz do sukcesu w tym zawodzie.

Jesteś florystką, więc doskonale zdajesz sobie sprawę, że piękno to rzecz względna i każdej osobie może podobać się inna realizacja. Twoim zadaniem jest wpasowanie się w gusta Twoich klientów. Możesz to zrobić tylko dzięki empatii i otwarciu na jego potrzeby. Wszak bukiet czy dekoracja ma przede wszystkim podobać się Twojemu zleceniodawcy, a nie Tobie. Pamiętaj więc, że jego potrzeby i wyczucie estetyki powinno być u Ciebie na pierwszym miejscu.

Polecamy: Ile zarabia florystka?

Jak wygląda dzień pracy florystki?

Codzienna praca florystki może przynosić wiele satysfakcji i radości. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to zajęcie nudne. Twoim zadaniem jest przecież tworzenie czegoś nowego. Jesteś więc artystą, który za pomocą kwiatów musi wykreować nową jakość. W sezonie ślubnym Twoje usługi są jeszcze bardziej poszukiwane. Zdarza się, że doświadczone florystki w okresie letnim pracują bardzo długo, by móc zdążyć na czas ze wszystkimi realizacjami dla swoich klientów.

Jeżeli i Ty czujesz się na siłach i chcesz rozwijać się w tej branży, licz się z koniecznością elastycznego czasu pracy. Czasem obowiązków może być mniej. Natomiast warto być przygotowanym na to, że kolejka po Twoje bukiety będzie co najmniej tak długa jak po świeże bułeczki. Trzeba wówczas umieć opanować stres i działać pomimo presji czasu oraz w bardzo szybkim tempie.

praca florystki
fot. pixabay.com

Znajomość kwiatów i doradztwo florystyczne

Każda florystka powinna znać się na kwiatach i umieć rozpoznawać ich potrzeby, by zbyt szybko nie więdły. Niekiedy klienci pytają również, co zrobić, by bukiet nie zwiądł. Twoim zadaniem jest doradzić takim osobom. Wielu klientów polega na zdaniu florystek w momencie, gdy nie wie, jakie kwiaty wybrać dla ukochanej osoby czy też waha się, jak przybrać kościół czy salę bankietową. Obowiązkiem florystki w pierwszej z opisanych sytuacji jest podpowiedzenie klientowi odpowiedniego rozwiązania. Natomiast w drugiej ze wskazanych sytuacji, zaproponować projekt dekoracji (oczywiście płatny).

Jeżeli chcesz, by ludzie chętnie korzystali z Twoich usług, warto ściągać kwiaty lub kupować je w wielu ciekawych miejscach. Targi kwiatów są organizowane kilka razy do roku. Można także podjechać na giełdę kwiatów, by bezpośrednio od producenta kupić najpiękniejsze okazy. Dbałość i troska o kwiaty to kolejne cechy, którymi powinna charakteryzować się dobra florystka. Żaden klient nie kupi przecież zniszczonego bukietu czy zwiędłych roślin. Dlatego dbaj o ekspozycję kwiatową, by te wyglądały jak najpiękniej.

praca florystki
fot. pixabay.com
Wymagania w pracy florystki

Dobra florystka powinna mieć zmysł estetyczny, by ze smakiem układać dekoracje kwiatowe. Warto, by taka osoba była kreatywna i wiedziała, co zrobić, by uzyskać najpiękniejszy efekt. Praca florystki wymaga również obycia z kwiatami i znajomości ich potrzeb. Florystka musi być także otwarta na potrzeby swoich klientów. Jeśli chodzi o wykształcenie, florystka może ukończyć kurs w tym kierunku. Jednakże nie jest on niezbędny do tego, by podjąć tego rodzaju zatrudnienie.

Czytaj również: Jak zostać florystką?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here