jak lepiej pracować
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, jaką formę pracy wybrać? Czy lepiej współpracować z zespołem, czy jednak mieć jasno wyznaczone granice i nie wchodzić sobie w zakres obowiązków? Oto nasz bilans zysków i strat związanych z tym, jak lepiej pracować. Zapraszamy do lektury.

Masz pełną swobodę działania

W przypadku, gdy działasz samodzielnie, masz możliwość decydowania o tym, co zostanie zrobione, jakie działania będą podjęte. Sam nakreślasz plan tego, co zrobisz. Niesie to oczywiście zaletę w postaci pełnej swobody, ale również narzuca Ci pewną dyscyplinę. Musisz umieć tak zaplanować działania, by zrealizować narzucone odgórnie przez szefostwo cele. Niestety, nie zawsze jest to łatwe. Na szczęście, zawsze możesz wypracować sobie model pracy, który sprawi, że będzie Ci znacznie lżej w pracy.

Czym zatem możesz kierować się podczas planowania zadań? Przede wszystkim oceniaj, które zadania są najważniejsze i trzeba je wykonać w pierwszej kolejności. Rób sobie listy zadań i dziel je na mniejsze etapy. Wówczas z większym spokojem podejdziesz do wyzwań. Co więcej, praca podzielona na kolejne części będzie również znacznie bardziej dokładnie wykonana.

Pracujesz sam – rozliczasz się sam

Jeżeli jako jedyna osoba w pracy jesteś odpowiedzialny za konkretną rzecz, Ty również za nią odpowiadasz. Owszem, masz pełną decyzyjność, ale pamiętaj, że musisz również liczyć się z tym, że ponosisz pełną odpowiedzialność za realizowane obowiązki. Wówczas może się okazać, że trzeba pracować jeszcze więcej niż początkowo zakładałeś.

jak lepiej pracować
fot. pixabay.com

Brak odpowiedzialności zbiorowej za zadanie sprawia, że w przypadku, gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli, konsekwencje poniesiesz jedynie Ty. Może się to wiązać nawet z ryzykiem zwolnienia. Z kolei, gdyby odpowiedzialność została rozłożona na inne osoby, być może łatwiej byłoby ukryć pewne niedociągnięcia. Z kolei, gdy odnosisz sukces, możesz samemu napawać się tym osiągnięciem.

Pracujesz w zespole – dzielisz się sukcesami

Dla wielu osób to argument za tym, by działać na własną rękę. Nie każdy z nas lubi mówić o tym, że za konkretnym sukcesem stoi nie tylko on, ale również cały sztab. Niestety, gdy pracujecie razem, to i smak zwycięstwa trzeba podzielić po równo. Tu zazwyczaj nie ma lepszych i gorszych. Odpowiadacie solidarnie za to, co się Wam udało, nawet, gdy tak naprawdę sukces zależał od pomysłu jednej osoby, np. Ciebie.

Takie wspólne rozliczenie, tzw. odpowiedzialność zbiorowa, z pewnością przekłada się na premie. Każda osoba z takiego zespołu nierzadko otrzymuje podobną nagrodę za działanie w ramach projektu, nawet, gdy w mniejszym stopniu przyczyniła się do sukcesu. Niektórzy mogą uznać to za niesprawiedliwe, jednakże takimi zasadami rządzi się praca w grupie.

Praca w zespole a umiejętność przyjęcia innego stanowiska

Praca w grupie wymaga umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi. Czasem trzeba być nieugiętym, by wyrazić swoje stanowisko. Innym razem trzeba natomiast zadbać o to, by każda osoba w zespole poczuła się na równi doceniona. Bardzo przydatne cechy, które pomagają pracować w większej grupie osób, to przede wszystkim asertywność i umiejętność przyznawania się do błędów.

Podczas pracy grupowej na jaw mogą wyjść kompleksy wielu osób. Trzeba liczyć się z tym, że niektórzy są bardziej konfliktowi i w związku z tym mogą rozpocząć intensywne kłótnie. Często konflikty wybuchają o drobiazgi, o sprawy mało istotne. Wielu osobom zależy przede wszystkim na tym, by podkreślić swoją rolę w danym projekcie. Wówczas warto porozmawiać ze współpracownikami i wskazać im, że każdego stanowisko jest ważne, ale najważniejsze jest wypracowanie szybkiego kompromisu, który doprowadzi do zrealizowania projektu.

jak lepiej pracować
fot. pixabay.com

Jak lepiej pracować – samodzielnie czy w zespole?

Trzeba liczyć się z tym, że zarówno praca samodzielnie, jak i w zespole wymaga pewnej dyscypliny. Tylko jeżeli chodzi o samodzielną pracę człowiek ma większą kontrolę, bo pilnuje siebie. W przypadku pracy w zespole czasem dobry lider musi pilnować również podwładnych, by wywiązywali się z narzuconych odgórnie deadline’ów. Może to być dość męczące zajęcie.

Jak lepiej pracować – każdy musi samodzielnie to ocenić.

Polecamy: Multitasking – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here