praca księgowego
fot. pixabay.com

Realizowanie się jako księgowy wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia i kursów. Potrzeba także specyficznych cech osobowościowych takich jak opanowanie, umiejętność pracy pod presją czasu czy odpowiedzialność za powierzone zadania. Zobacz, jak wygląda codzienność w księgowości i na czym polega praca księgowego.

Podstawowe obowiązki księgowego

Księgowy ma za zadanie prowadzić księgi rachunkowe swojego klienta. Co więcej, taka praca wymaga od niego działania zgodnego z ustawą, co oznacza, że prowadzenie ksiąg rachunkowych ma odbywać się na podstawie dowodów księgowych. Takie działanie musi być rzetelne, bezbłędne, sprawdzalne i wykonywane na bieżąco.

Jak widzimy, ten pierwszy obowiązek księgowego wiąże się z takimi cechami osobowości jak: rzetelność, systematyczność oraz obowiązkowość. Praca księgowego jest przeznaczona dla osób, które wiedzą, co oznacza odpowiedzialność za finanse firmy. Księgowi i księgowe potrafią o nie dbać na najwyższym poziomie, zgodnie z przyjętymi zasadami etyki.

Dodatkowo Twoje obowiązki opierają się na doradztwie finansowym i przygotowywaniu podpowiedzi na rzecz Twoich zleceniodawców. Inne obowiązki osoby zatrudnionej na stanowisku księgowego to przygotowywanie przelewów bankowych, prowadzenie ewidencji kasowej, analiza i sprawdzanie przygotowywanych deklaracji oraz sprawozdań. To księgowy lub księgowa decyduje o tym i dba o to, jak księgowane są dokumenty. Musi również zająć się uzgadnianiem ewidencji z kontami księgi głównej.

praca księgowego
fot. pixabay.com

Oczywiście, wśród zadań, które stoją przed księgowością stoi również przygotowywanie rozliczeń rocznych. To księgowa powinna wypełniać, a także wysyłać deklaracje podatkowe. Do jej zadań należy także ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych oraz rozliczanie projektów unijnych.

Nie można również zapomnieć o bieżącej obsłudze księgowej i rozliczaniu przedsiębiorcy oraz jego pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Powinnością księgowej jest wyliczenie odpowiedniej wysokości składki, którą należy następnie przesłać do ZUS-u.

To księgowość odpowiada za wysyłkę wynagrodzeń do pracowników.

Czy księgowa odpowiada za prowadzoną księgowość?

Według przepisów odpowiedzialność za finanse firmy i ich odpowiednie rozliczenie spoczywa na kierowniku firmy. Pomimo tego, iż księgowa przeprowadza różne operacje finansowe i wylicza np. wysokość składki, to jej przełożony o tym decyduje. W myśl przepisów odpowiedzialność księgowa ponosi wówczas, gdy podejmuje działania sprzeczne z prawem lub popełni przestępstwo.

Odpowiedzialność karną księgowa poniesie wówczas, gdy nie poda rzetelnych danych w swoich księgach, nie będzie stosować aktualnych przepisów do prowadzonych przez siebie ksiąg rachunkowych czy podatkowej albo nie będzie prowadzić ksiąg rachunkowych jednostki (przedsiębiorstwa), dla której pracuje. Przygotowanie sprawozdania, które nie będzie zgodne z prawem czy aktualnymi przepisami również może skutkować odpowiedzialnością karną księgowej.

Za nieprzestrzeganie przepisów w pracy lub brak aktualnej wiedzy prawnej może skończyć się karą grzywny albo karą pozbawienia wolności do lat 2. Często również obie kary są ze sobą łączone.

Praca księgowego – wymagania

Formalnie rzecz biorąc, aby pracować jako księgowy nie musisz mieć obowiązkowo studiów. Ważniejsze jest uzyskanie ważnych certyfikatów. Jednakże konkurencja na rynku pracy jest tak spora, że jeśli nie masz wykształcenia wyższego to w wielu przypadkach odpadasz w przedbiegach. Dyplom magistra jest potrzebny do tego, by móc w ogóle startować na takie stanowisko. Więcej o wymaganiach na stanowisko księgowego przeczytasz w naszym tekście: Jak zostać księgowym?

praca księgowego
fot. pixabay.com

Praca księgowego wiąże się z wieloma obowiązkami oraz ogromną odpowiedzialnością. Dlatego nie jest to zawód dla każdej osoby. Jeżeli cenisz sobie spokój i życie pozbawione stresu wybór tej profesji nie jest do końca trafiony. W żadnym wypadku – wbrew obiegowym opiniom – taka praca nie jest nudna czy monotonna. Każdy dzień, zwłaszcza, gdy pracujesz dla dużej firmy lub wielu klientów, wiąże się z nowymi wyzwaniami. Od postawy księgowego i jego umiejętności może zależeć być albo nie być danej firmy.

Polecamy także: Ile zarabia księgowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here