praca weterynarza
fot. pexels.com

Chcesz spełnić swoje marzenia i zostać weterynarzem? Zobacz, z jakimi obowiązkami na co dzień musi radzić sobie weterynarz. Do głównych zadań lekarza weterynarii należy profilaktyka oraz zwalczanie chorób u zwierząt zarówno tych domowych, jak i hodowlanych. Nie zawsze praca weterynarza jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Zapraszamy do lektury.

Praca weterynarza – różnorodność obowiązków

Na wstępie należy zaznaczyć, że praca weterynarza różni się w zależności od miejsca zatrudnienia. Inne obowiązki będzie miał ten specjalista pracujący w lecznicy dla zwierząt od lekarza zatrudnionego np. w rzeźni.

W innym naszym artykule, zatytułowanym: „Jak zostać weterynarzem?” możesz dowiedzieć się o szeregu różnych specjalizacji związanych z tym zawodem. Nie zwlekaj i zapoznaj się z tym tekstem już teraz, by zrozumieć lepiej specyfikę tej pracy.

Dowiedz się również: Jak otworzyć lecznicę dla zwierząt?

Wymagania w pracy weterynarza w lecznicy

Do obowiązków lekarza weterynarii zatrudnionego w lecznicy dla zwierząt należy świadczenie opieki zdrowotnej na rzecz zwierzątek domowych takich jak psy, koty czy chomiki. Zadaniem lekarza weterynarii jest badanie zwierząt, szczepienie zwierząt, profilaktyka chorób, udzielanie porad oraz konsultacji, jak również wydawanie opinii i orzeczeń na temat stanu zdrowia pacjentów. Kiedy trzeba, obowiązkiem lekarza weterynarii, jest uśpienie zwierzęcia. Jest to dosyć przykra czynność, wiążąca się z szeregiem nieprzyjemnych odczuć psychicznych, które mogą towarzyszyć weterynarzowi.

praca weterynarza
fot. pixabay.com

Co więcej, istnieją badania, które wskazują na to, że to lekarze weterynarii wśród wszystkich specjalizacji są najbardziej narażeni na popełnienie samobójstwa z powodu warunków swojej pracy.

Lekarz weterynarii a praca ze zwierzętami hodowlanymi

Osobną grupę stanowią lekarze weterynarii specjalizujący się w opiece zdrowotnej zwierząt hodowlanych. Taki lekarz przyjeżdża do chorych krów, koni czy świń i w zagrodzie gospodarskiej nie tylko stawia diagnozę, ale również pomaga w zapłodnieniu, przeprowadzeniu bezpiecznego porodu czy w dobraniu odpowiednich odżywek dla zwierząt.

Czytaj również: Ile zarabia weterynarz?

Lekarz weterynarii w rzeźni

Nieco inne obowiązki ma lekarz weterynarii pracujący w rzeźni. Jego zadaniem jest badanie zwierząt przeznaczonych na ubój. Urzędowi lekarze weterynarii są wyznaczani na podstawie decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii. To w jego imieniu wykonują wszystkie czynności, m.in. kontrole w rzeźni. Lekarz weterynarii, który pracuje w rzeźni, musi dokonywać okresowych kontroli mięsa przeznaczonego do jedzenia dla ludzi. To od jego opinii będzie zależało, czy jedzenie będzie nadawać się do sprzedaży. Taka praca z pewnością wymaga odporności fizycznej i psychicznej. Nie każda osoba – zwłaszcza ta, którą uczy się na studiach pomocy zwierzętom – jest w stanie poradzić sobie z widokiem zwierząt wysyłanych na rzeź.

praca weterynarza
fot. pexels.com
Lekarz weterynarii a epidemie wśród zwierząt

Gdy wybucha epidemia wśród zwierząt, która zresztą nie jest rzadkim zjawiskiem, lekarz weterynarii ma pełne ręce roboty. Musi zająć się chorymi zwierzętami i nie dopuścić do tego, by doszło do zakażenia większej liczby zwierząt. Ptasia grypa to w ostatnim czasie jedna z chorób, która wiązała się z ogromną potrzebą zaangażowania weterynarzy do pracy ze zwierzętami.

Gdzie mogą pracować lekarze weterynarii?

Jako, że zwierzęta mieszkają w każdym zakątku Polski, a nawet świata, pracę lekarza weterynarii  można podjąć wszędzie. Dobry lekarz weterynarii znajdzie zatrudnienie zarówno na wsi, gdzie można spotkać zwierzęta hodowlane – świnie czy krowy, jak i domowe takie jak koty czy psy. Istotna jest tu specjalizacja weterynarza. Aby leczyć zwierzęta hodowlane lekarz musi mieć odpowiednią specjalizację, zupełnie inną niż specjalista leczący koty albo psy.

Wiele zwierząt czeka również na pomoc w miastach. Tu raczej nie uświadczymy zwierząt hodowlanych – chyba, że w rzeźniach, więc raczej o wiele bardziej pomocne okaże się tu wsparcie weterynarzy specjalizujących się w chorobach kotów, psów, ptaków ozdobnych czy zwierząt egzotycznych.

Zobacz: Jak zostać weterynarzem?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here