praca zdalna
fot. pixabay.com

Wiele osób uwielbia pracować zdalnie. Niestety, jest też duża część społeczeństwa, która nie lubi takiej formy pracy. Poznaj najpopularniejsze minusy związane z pracą zdalną. Zobacz, kiedy praca zdalna może nie być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Konieczność samodyscypliny

Nie każdy z nas potrafi pracować w taki sposób, by utrzymać samodyscyplinę. Niektórzy, gdy nie mają nad sobą kierownictwa, nie potrafią zmobilizować się do pracy. Jeżeli i Ty czujesz, że nie potrafisz utrzymać samodyscypliny, odpuść sobie taką pracę. Będzie z niej więcej szkody niż pożytku. Praca zdalna jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które potrafią samodzielnie zaplanować plan działania oraz umieją zmobilizować się do działania nawet, gdy nie ma w ich pobliżu szefa. Jeżeli nie znajdziesz sił do działania i ktoś odkryje, że nie wykonujesz swoich obowiązków, może to wiązać się z przykrymi konsekwencjami ze strony pracodawcy.

Nigdy nie wychodzisz z pracy

Praca zdalna ma taki minus, że bez względu na to, w jakich godzinach pracujesz, tak naprawdę nigdy nie wychodzisz z pracy. Z jednej strony nie ma tego wyraźnego odgrodzenia od sfery prywatnej, a z drugiej strony trudno jest nie pracować w momencie, gdy szef twierdzi, że skoro masz dostęp do komputera to możesz wykonać swoje obowiązki także późnym wieczorem. Twój dom powoli zamienia się więc w biuro, a Ty nie masz tej mentalnej granicy, która wskazywałaby, że mieszkanie jest miejscem przeznaczonym na odpoczynek.

praca zdalna
fot. pixabay.com

Przeszkadzają Ci domownicy

Kolejnym minusem pracy zdalnej jest fakt, że wykonujesz ją zwykle w swoim domu. To miejsce, gdzie mogą przeszkadzać Ci inne osoby. Twoje dziecko może nie zrozumieć dlaczego mama czy tata nie chce się z nim bawić. Wciąż musisz mieć oczy dookoła głowy i nie tylko skupić się na pracy, ale też na opiece nad dzieckiem. Nieustannie jesteś narażony też na różnorodne hałasy za oknem. Twoi bliscy mogą wciąż oczekiwać, że zajmiesz się pracami domowymi w czasie pracy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie rozumieją specyfiki pracy zdalnej,

Może doskwierać Ci brak towarzystwa

Praca zdalna choć może stanowić dobrą barierę chroniącą przed toksycznymi ludźmi, może też coś zabierać. Otóż, podczas pracy zdalnej brak miejsca na komunikację bezpośrednią z członkami zespołu, co może skutkować nie tylko tym, że czujesz się samotny, ale także nie jesteś w stanie efektywnie ustalić konkretów związanych z danym obowiązkiem. Komunikacja e-mail czy telefoniczna może wiele spraw utrudniać.

Czujesz się zmęczony i apatyczny

Ciągłe pozostawanie w czterech ścianach może skutecznie zniechęcać Cię do dbania o siebie, zakładania eleganckich ubrań przeznaczonych do pracy, a to nie tylko rozleniwia, ale może także wpędzić w zły nastrój. Praca zdalna sprzyja niestety występowaniu tego typu dołków. Dlatego, gdy zauważysz, że czujesz się źle, koniecznie wyjdź na spacer, spotkaj się z ludźmi lub przenieś swoje biuro do kawiarni czy restauracji.

praca zdalna
fot. pixabay.com

Zasadniczo nie możesz pracować zza granicy

W idealnym świecie osoby, które pracują zdalnie wyjeżdżają w ciepłe kraje i sącząc drinki nad brzegiem morza, wykonują swoje obowiązki. W przerwie natomiast pływają czy oddają się innym ciekawym wakacyjnym rozrywkom. Niestety, biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne i systemy podatkowe wielu krajów, na dłuższą metę jest to rozwiązanie nieosiągane. Pracownik, aby móc legalnie dłużej pracować zdalnie z innego kraju, musi liczyć się z przepisami tego państwa. Do tego dochodzi obowiązek zapłaty pewnych podatków czy też kwestia przewozu danych wrażliwych dostępnych na komputerze pracownika zagranicę. Na pracodawcy, który zgodzi się na pracę swojego pracownika poza granicami kraju, również ciążą różne zobowiązania. Odkrycie, że pracownik pracuje bez wypełnienia tych wszystkich obowiązków z innego kraju, może wiązać się z karami. Tego raczej nie chce nikt.

Praca zdalna to nie tylko szereg zalet, ale też pewne minusy. Niestety, kij ma dwa końce. Nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka jest czymś pozytywnym, w całości takie jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here