rozmowa kwalifikacyjna
fot. pixabay.com

Rozmowa o pracę wcale nie musi być bardzo stresującym przeżyciem. Wystarczy, że w odpowiedni sposób podejdziesz do tego wyzwania. Zobacz, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jak się do niej przygotować, by nie dać się zaskoczyć.

Sprawdź dokładnie informacje o stanowisku pracy

Być może jest to dla Ciebie zaskakujące, ale wielu kandydatów nie sprawdza informacji na temat stanowiska, na które aplikuje. Nierzadko podczas rozmowy o pracę to właśnie pytania o to, czy wiesz, czego będą od Ciebie wymagać pojawiają się bardzo często. Dlatego kilkukrotnie przeczytaj ze zrozumieniem listę obowiązków i zastanów się, o co rekruter może Cię zapytać.

Poznaj lepiej firmę

W drugim kroku powinieneś zadbać o to, by jak najwięcej dowiedzieć się o firmie, do której startujesz. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pytanie: „Co pan/pani wie o naszej organizacji?” pojawia się bardzo często, jeżeli praktycznie nie zawsze. Dlatego przygotuj się, że rekruter będzie chciał sprawdzić, czy wiesz, gdzie wysłałeś swoje CV.

rozmowa kwalifikacyjna
fot. pixabay.com

Przestudiuj najpopularniejsze pytania rekrutacyjne

W przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej pomoże Ci Internet. To tam znajdziesz najpopularniejsze pytania, które są zadawane przez rekruterów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. O co może zapytać Cię rekruter? Oprócz kwestii związanych z tym, czy wiesz, na jakie stanowisko startujesz oraz czy masz świadomość, gdzie chcesz się zatrudnić, może także zapytać Cię o Twoje kwalifikacje. Będzie chciał sprawdzić, czy Twoje umiejętności i zdobyte doświadczenie pokrywa się z tym, czego wymagają w firmie, którą reprezentuje. Może dokładniej dopytywać Cię o zakres obowiązków na wcześniejszych stanowiskach. Z pewnością pojawi się też kwestia Twoich oczekiwań finansowych.

Przećwicz odpowiedzi w języku obcym

Jeżeli startujesz na stanowisko, na którym wymaga się znajomości języka obcego, np. języka angielskiego czy języka niemieckiego, miej świadomość, że mogą paść również pytania w tym języku. Dlatego przygotuj sobie odpowiedzi w języku obcym. Przećwicz najpopularniejsze konstrukcje i odpowiadaj zgodnie z prawdą.

Przygotuj listę własnych pytań

Pamiętaj, że proces rekrutacyjny jest nie tylko dla Twojego przyszłego pracodawcy, ale również dla Ciebie. Dlatego jak najbardziej masz prawo zadawać pytania, czy to dotyczące miejsca, do którego się zgłaszasz czy to stanowiska, na które wysłałeś swoje zgłoszenie. Interesuje Cię to, ile mógłbyś zarabiać, ale rekruter nie zadaje tego pytania. Niektóre firmy nie mówią wprost, ile proponują. Warto wówczas dopytać o tę kwestię, by wiedzieć, czy gra jest warta świeczki.

Ubierz się stosownie do okoliczności

Bez względu na to, czy Twoja rozmowa będzie odbywać się w formie zdalnej czy bezpośrednio w firmie, powinieneś zadbać o swój ubiór. Ubierz się elegancko i schludnie. Przyjrzyj się także jaki jest profil firmy, do której startujesz. Jeżeli chcesz pracować, np. w kancelarii, wskazane jest założenie stroju biznesowego. W przypadku, gdy rekrutujesz się do miejsca mniej formalnego, np. chcesz pracować w schronisku, możesz założyć mniej formalny strój. Dobieraj ubranie w zależności od tego, w jakich okolicznościach możesz się znaleźć.

Wyjdź odpowiednio wcześniej i sprawdź adres

Spóźnianie się nie jest w dobrym tonie, dlatego aby uniknąć problemów z dotarciem na czas, wyjdź na rozmowę odpowiednio wcześniej. W domu sprawdź dokładniej adres, na jaki masz się udać oraz sposób dojechania do pracodawcy. Dzięki temu nie będziesz błądzić podczas drogi na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli rozmowa ma odbyć się w formie zdalnej, uprzednio sprawdź, czy masz dostęp do Internetu.

rozmowa kwalifikacyjna
fot. pixabay.com

Poinformuj jeżeli nie dotrzesz lub się spóźnisz

Czasem kandydatowi może się przytrafić, że nie dotrze na spotkanie lub się spóźni. Wówczas należy o tym poinformować drugą stronę. Dzięki temu rekruter nie będzie specjalnie na Ciebie czekać. Szanuj swój i jego czas. Informuj go o ewentualnych trudnościach z dotarciem. Najlepiej wyjdź dużo wcześniej z domu, dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z dojazdem.

Rozmowa kwalifikacyjna może być przepustką do przyszłej kariery. Warto jednak podejść do niej z głową i dobrze przygotowanym.

Polecamy: Dlaczego warto łączyć pracę ze studiami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here