TikTok
fot. pixabay.com

Młodzi ludzie, w tym również dzieci, wykazują się ogromnym zainteresowaniem takiego medium społecznościowego, jakim jest TikTok. Z czego wynika popularność tego kanału komunikacji? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

TikTok – czym jest?

Zanim przejdziemy do wskazywania argumentów, które przemawiałyby za tym, że dzieci i młodzież chętnie korzystają z TikToka, omówmy najpierw, czym w zasadzie jest TikTok. Otóż, TikTok jest aplikacją społecznościową istniejącą od 2017 roku. Zastąpiła ona inną, popularną, zwaną Musical.ly. W Chinach aplikację znają pod określeniem „Douyin”. TikTok umożliwia oglądanie oraz tworzenie krótkich filmików. Czas jednego klipu to maksymalnie 60 sekund. Często jednak czas jednego nagrania jest o wiele krótszy.

Aplikacja teoretycznie nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 13. roku życia. Podczas rejestracji użytkownik potwierdza, ile ma lat. Jeżeli wskaże wiek poniżej 13, nie będzie mógł się zarejestrować i prowadzić konta. Tyle teoria. W praktyce każdy, kto zadeklaruje, że jest starszy będzie mógł korzystać z TikToka.

Platformę bardzo chętnie wykorzystują nastolatki do dzielenia się materiałami na swój temat. Dlaczego tak ją kochają? Oto przegląd najważniejszych argumentów.

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Sprawdź: Trendy w marketingu na 2022 rok

Mogą pochwalić się swoim życiem

Dzielenie się swoimi doświadczeniami oraz możliwością nagrywania klipów dotyczących ich życia jest dla sporej części dzieci bardzo kuszącą opcją. Ba, nawet dorośli niekiedy lubią dzielić się swoim życiem za pośrednictwem tego medium oraz innych social mediów, np. Instagrama czy Facebooka. To platformy, gdzie możemy zamieszczać najważniejsze informacje związane z naszymi sukcesami. Mało kto dzieli się w tych kanałach swoimi niepowodzeniami. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, by poczuć się ważnymi czy ciekawymi, warto nagrać coś, co może przyciągnąć więcej osób.

Sukces oraz pozytywne przeżycia to coś, co uwielbiają media społecznościowe.

Polecamy: Czym jest content curation?

Dają upust swojej kreatywności

TikTok to miejsce, gdzie publikowanych jest wiele kreatywnych filmików, które przyciągają uwagę swoją interesującą formą oraz warstwą treściową. Nierzadko w niezwykle zabawny sposób komentują rzeczywistość oraz odwołują się także do indywidualnych przemyśleń twórców na temat różnych zjawisk społecznych. Żart wykorzystuje się do lepszego wyjaśnienia pewnych spraw. Często mówi się, że o rzeczach trudnych mówić należy w sposób lekki, pozbawiony patosu. Dzięki temu odbiorcy lepiej zrozumieją temat.

Kreatywność, twórczość, swoboda myślenia – TikTok to miejsce, gdzie realizowane są te wartości bez uszczerbku dla wrażliwości dziecka.

Chcą być chwaleni i docenieni

Gdzie można zyskać wierne grono fanów jak nie na TikToku? TikTok to idealne miejsce do tego, by twórczość została doceniona. Oczywiście, należy też liczyć się z tym, że dziecko czy nastolatek może otrzymać negatywne opinie, ale właśnie taka jest cena sławy, którą zdobywa choć na chwilę.

Rodzice, których pociechy spędzają wiele czasu na TikToku powinni pamiętać o tym, by nauczyć dziecko zarządzania swoim wizerunkiem w sieci. To oznacza wyjaśnienie zasad związanych z tym, jakich granic nie należy przekraczać. Przede wszystkim dzieci nie powinny zanadto dzielić się swoim wizerunkiem, gdyż może to zostać wykorzystane przez inne osoby. Trzeba także nauczyć pociechę dystansu do otaczającej rzeczywistości. Nieprzychylne opinie pojawiają się zawsze i nie należy zanadto się na nich skupiać, ponieważ może to skutecznie popsuć humor dziecka. Lepiej zwracać uwagę na to, co usłyszało się czy przeczytało się pozytywnego na swój temat. Oczywiście, konstruktywna krytyka jest dobrym zjawiskiem, ale nie należy brać do siebie każdej negatywnej opinii.

TikTok
fot. pixabay.com
Szukają swojego miejsca w świecie

Dzieci chętnie udzielają się na TikToku, ponieważ jest to dla nich przestrzeń, która da im możliwość przynależności do pewnej grupy osób. Człowiek jest istotą społeczną, dlatego szuka miejsca dla siebie. Tym miejscem może być wirtualna społeczność skupiona wokół TikToka, a także grupa rówieśnicza, która korzysta z tego narzędzia komunikacji.

TikTok staje się coraz atrakcyjniejszą formą dla dzieci. Najmłodsza grupa wiekowa korzysta z niej o wiele chętniej niż z Facebooka czy nawet Instagrama.

Czytaj także: Ekomarketing – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here