wady umowy o pracę
fot. pixabay.com

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie życia zawodowego bez umowy o pracę. Tymczasem takie rozwiązanie oprócz ewidentnych plusów, ma także minusy. Jakie są wady umowy o pracę? Oto lista najpopularniejszych. Zapraszamy do lektury.

Kiedy umowa o pracę jest nie dla Ciebie?

Umowa o pracę gwarantuje stabilizację i bezpieczeństwo. Masz możliwość korzystania z urlopu, płatnego L4, jesteś chroniony przed zwolnieniem, pracodawca co do zasady nie może zwolnić Cię z dnia na dzień, bo przysługuje Ci okres wypowiedzenia odpowiedni do czasu, który przepracowałeś w firmie.

Niestety, wszystko ma nie tylko zalety, ale również i wady. Umowa o pracę – choć przez wiele osób wręcz pożądana – nakłada na pracownika pewne obowiązki, które nie każdemu przypadną do gustu. To całkowicie naturalne, że umowa o pracę może nie spełniać Twoich oczekiwań, pomimo tych wszystkich przywilejów, wskazanych powyżej. Umowa o pracę nie sprawdzi się w przypadku osób, które wolą pozostać niezależne od swojego pracodawcy, chcą samodzielnie planować swój czas w ciągu dnia, a także nie zależy im na płatnym urlopie czy L4.

O zaletach umowy o pracę pisaliśmy w artykule: Umowa o pracę – zalety z perspektywy pracownika. Teraz czas na wylistowanie wad tej formy zatrudnienia.

Pracujesz w ściśle określonym miejscu i czasie

wady umowy o pracę
fot. pixabay.com

Jeżeli ściśle ustalony harmonogram dnia Ci nie odpowiada i np. wolisz pracować w nocy, a nie w ciągu dnia, umowa o pracę może wiele namieszać w Twoim życiu. Umowa o pracę nakłada na Ciebie obowiązek pracy w miejscu i w czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Co więcej, praca na umowie o pracę odbywa się pod nadzorem pracodawcy. Przysługuje Ci  jedynie określona czasowo przerwa. Poza tym cały czas musisz wykonywać swoje obowiązki, mimo że np. o 13 wolałbym zrobić sobie drzemkę, a pracować dopiero od 19. Dodatkowo, możliwość świadczenia obowiązków poza zakładem pracy, np. w trakcie pracy zdalnej, może odbyć się jedynie za zgodą Twojego pracodawcy.

Nie zlecisz części prac podwykonawcy

Nie możesz zlecić swoich obowiązków podwykonawcy, ponieważ z tytułu umowy o pracę ciąży na Tobie konieczność osobistego wykonywania swojej pracy. Z tego względu nie jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie możliwość zdobywania kolejnych zleceń i np. zarabiania na przekazywaniu ich podwykonawcy. Samodzielnie wykonujesz swoją pracę i jesteś za nią rozliczany, a to dla niektórych osób bariera nie do przejścia.

Nie wyjedziesz na urlop w dowolnym czasie

Pomimo tego, że przysługują Ci dni urlopowe, to nie możesz ich wykorzystać kiedy chcesz. Musisz uzyskać na to zgodę Twojego przełożonego i dopiero wówczas możesz udać się na wakacje. Co więcej, pracodawcy przysługuje uprawnienie ściągnięcia Cię z urlopu, jeżeli tego wymaga powaga sytuacji. Szczegółowe uregulowania można znaleźć w Kodeksie pracy.

Wypłata na umowie może różnić się od tej w rzeczywistości

Umowa o pracę obwarowana jest wieloma kosztami. Na pracodawcy ciąży częściowy obowiązek odprowadzania różnych składek za swojego pracownika. Część z nich zależy od wysokości Twojej wypłaty oraz od zasad, zgodnie z którymi Cię zatrudniono: na pełny etat, pół etatu, ¼ etatu etc. Koszty, jakie ponosi pracodawca, zależą od tych wymienionych czynników. Dlatego niektórzy proponują pracownikom niższe wynagrodzenie na papierze lub fikcyjne zatrudnienie na część etatu, podczas, gdy pracownik musi wykonywać pracę na innych zasadach. W ten sposób pracodawca płaci mniejsze składki i część wynagrodzenia wypłaca pracownikowi na czarno czy „pod stołem”. W przyszłości kwoty wpłacane np. na ZUS znajdą odzwierciedlenie w wysokości emerytury. Dlatego takie rozwiązanie tylko  tymczasowo przynosi korzyści i to bardziej pracodawcy.

wady umowy o pracę
fot. pixabay.com

Choć umowa o pracę to rozwiązanie, które gwarantuje pewność zatrudnienia, płatne urlopy, L4, stabilność życiową w dłuższej perspektywie i opłacone składniki emerytalne i rentowe, nie jest dla każdego. Z pewnością nie poleca się jej osobom, którym zależy na samodzielności i niezależności. Jeżeli nie masz kredytu lub nie starasz się o niego, wolisz podróżować i przy okazji pracować i możesz zrezygnować z płatnego urlopu i L4, umowa o pracę może jeszcze poczekać. Przedstawiliśmy Ci wady umowy o pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here