Coraz częściej trafiają do nas Klienci, którzy mieli już wcześniej stronę internetową dla swojej firmy, a teraz zdecydowali się, żeby ktoś zajął się kompleksowo obecnością ich firmy w internecie. Wykupują u nas jeden z naszych pakietów, wpłacają opłatę aktywacyjną, a my przystępujemy do pracy. 

Wszystko idzie sprawnie do momentu kiedy trzeba przełączyć aby stara domena firmowa zaczęła wskazywać na nową stronę internetową. Wtedy zaczynają się schody. Okazuje się, że firma wcale nie jest właścicielem domeny i tylko im się tak wydawało przez ostatnich kilka lat. Teraz okazuje się, że domena stała się zakładnikiem jakiegoś pseudo webmastera lub pseudo agencji interaktywnej.

Dlaczego tak się stało? Bo firma nie dopilnowała tego, żeby domena była zarejestrowana na nią więc ktoś zarejestrował tą domenę na siebie. Wszystko było w porządku do momentu jak firma korzystała z usług tego kogoś ale problemy zaczynają się w momencie kiedy chce zrezygnować i przenieść swoje usługi do kogoś innego.

Można oczywiście zarejestrować nową domenę, upewniając się tym razem, że to my jesteśmy jej właścicielem. Ja osobiście polecam rejestrację bezpośrednio u jednego z rejestratorów domen takich jak home.pl, nazwa.pl, czy fachowcy.pl. Każdy podmiot, który jest rejestratorem ma obowiązek przenieść domenę na każde życzenie Klienta. U rejestratora domena jest bezpieczna i sytuacja, w której staje się ona czyimś zakładnikiem się nie zdarzy.

Dlaczego domena firmowa jest tak ważna? To proste - w oparciu o domenę budujemy naszą reputację w Internecie. Wszystko co dotyczy naszej firmy w internecie związane jest z naszą domeną. Jeżeli kilka lat prowadzimy firmę i przez te kilka lat pracujemy na reputację naszej domeny i firmy w Internecie to szkoda byłoby to stracić. 

Nawet jak w którymś momencie przyjdzie nam do głowy, że chcemy zmienić nazwę domeny to do momentu jak jesteśmy właścicielem tej starej domeny możemy w prosty sposób przekazać całą jej “moc” naszej nowej domenie. Wystarczy zrobić przekierowanie tzw. 301 (ang. permanent redirect) na nową domenę i cała reputacja ze starej domeny przejdzie nam na nową.

Domena internetowa to inwestycja rzędu 50 zł rocznie. Warto zadbać, żeby ta inwestycja była bezpieczna. Sprawdź więc, czy jesteś jej właścicielem, a jeżeli nie to szybko napraw ten błąd.