zdjęcia stockowe
fot. pixabay.com

Wielu redaktorów, content managerów czy innych osób odpowiedzialnych za przygotowywanie tekstów do Internetu zastawia się skąd brać zdjęcia i grafiki do takich treści. Z pomocą przychodzą strony, w których bazach znajdziemy zdjęcia stockowe. Jakie są ich adresy i czy korzystanie z takich materiałów jest związane z opłatami albo spełnieniem innych wymagań? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym są zdjęcia stockowe?

Zanim przejdziemy do wskazywania miejsc, w których można legalnie zaopatrzyć się w zdjęcia stockowe, najpierw wyjaśnijmy, czym one właściwie są. Zdjęcia stockowe to gotowe fotografie, które można znaleźć w bazach w Internecie. Dzięki temu firma nie musi zatrudniać fotografa, by mieć fotografie dopasowane do tematu, który podjęła w swoim tekście.

Tego rodzaju zdjęcia mają wysoką jakość oraz dobrą rozdzielczość. Można pobrać je także w różnych formatach. To, który format wybierzemy w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych potrzeb. W tym celu powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak miejsce na serwerze czy wymagania CMS-a, w którym publikujemy treści.

Zdjęcia stockowe – płatne i bezpłatne bazy materiałów

W Internecie możemy znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne zdjęcia stockowe. Zanim wykorzystamy jakiekolwiek zdjęcie do przedstawienia materiałów na naszej stronie internetowej czy w przygotowanym e-booku, najpierw sprawdźmy jakim rodzajem licencji objęte są zdjęcia, z których korzystamy.

Zwykle możemy zdobyć fotografie na jednej spośród dwóch najpopularniejszych licencji. Są to: licencja CC0 i licencja CC BY. Można spotkać się także z licencją typu CC-NC, a także ND. Sprawdźmy dokładniej, czym one są.

 

zdjęcia stockowe
fot. pixabay.com

Czym jest licencja CC0?

Zdjęcia stockowe objęte tym rodzajem licencji można wykorzystywać w celach komercyjnych i niekomercyjnych. Nie musisz spełniać żadnych warunków, by korzystać z materiałów oznaczonych tym skrótem. Jest to bardzo wygodny typ licencji zarówno dla twórcy, jak i dla odbiorcy takiej twórczości.

Licencja CC-BY – na czym polega?

Nieco innymi prawami rządzi się licencja CC-BY. Otóż, aby móc korzystać z tego rodzaju materiałów, konieczne jest podanie przez Ciebie autora grafiki czy zdjęcia, które publikujesz. Co istotne, pamiętaj o tym, by twórcę oznaczyć w dokładnie taki sam sposób, jak on sam siebie podpisał pod umieszczonym w banku zdjęć materiale. Innym ważnym elementem jest także dodanie notatki licencyjnej. Jej dodanie jest obowiązkowe, by zgodnie z prawem móc użytkować tego rodzaju zdjęcia.

Co z licencją CC-NC?

Jeżeli materiał, który Cię interesuje jest oznaczony licencją CC-NC, nie możesz korzystać z tego rodzaju treści do celów komercyjnych. Cele komercyjne dotyczą zarówno sytuacji, gdy zarabiasz dzięki publikowanym treściom, jak również, gdy nie uzyskujesz z publikacji bezpośrednio finansowych benefitów, ale przez to, że wykorzystujesz tego rodzaju materiały np. budujesz swój pozytywny wizerunek, a odbiorcy zaczynają postrzegać Cię jako eksperta. Budowanie własnego personal brandingu dzięki takim materiałom jest również łamaniem zasad CC-NC.

Bezpłatne banki zdjęć

Gotowy artykuł czy e-book możesz wzbogacić o grafiki dostępne w darmowych bankach zdjęć. Do najpopularniejszych z nich należą: pixabay, pexels, unsplash, visualhunt i wiele innych. Warto korzystać z tego rodzaju materiałów, by uatrakcyjniać prezentowaną przez siebie treść.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz np. modyfikować zdjęcia na potrzeby swojej publikacji, obowiązkowo powinieneś wczytać się w regulamin serwisu, z którego zamierzasz pobierać materiały. To tam znajdziesz dokładne wytyczne, dzięki którym będziesz wiedzieć, jakie zachowanie jest akceptowane przez autorów zdjęć oraz twórców serwisu, a jakie nie. Zwykle każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

zdjęcia stockowe
fot. pixabay.com

Płatne zdjęcia stockowe

Istnieje wiele banków płatnych zdjęć. W niektórych z nich możesz wykupywać abonament, w ramach którego korzystasz w danym okresie z dostępu do zdjęć. W innych tego rodzaj bazach natomiast płacisz za kupno jednego konkretnego zdjęcia. Serwis udostępnia Ci go w kilku rozmiarach.

Zdjęcia stockowe są bardzo atrakcyjnym towarem – można z niego skorzystać szybko i znacznie taniej niż gdyby wynajmować grafika czy fotografa. Warto jednak pamiętać o zasadach ich użytkowania.

Polecamy również: Marketing szeptany – czy warto korzystać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here