zmiany dla pracowników
fot. pixabay.com

Początek 2022 roku przynosi zmiany dla pracowników. Dowiedz się, co zmieni się w nadchodzącym czasie. Sprawdź, czy ma to dla Ciebie znaczenie. Zapraszamy do lektury artykułu.

Wzrost wynagrodzenia minimalnego

W 2022 roku wzrasta pensja minimalna do 3010 złotych brutto. Podwyżka w porównaniu z poprzednią kwotą będzie wynosić 210 złotych brutto. Co ciekawe osoby, które zarabiają tzw. najniższą krajową – zgodnie z przepisami Polskiego Ładu – nie będą musiały płacić podatku dochodowego. Co ciekawe, zmiana wynagrodzenia minimalnego pociąga za sobą kolejne skutki, m.in. zmianę podstawy zasiłku, zmianę wysokości kwoty wolnej od potrąceń czy minimalnej wysokości wynagrodzenia za przestój. W związku ze zmianą wysokości pensji minimalnej można też liczyć na inną niż dotychczas maksymalną kwotę odprawy pracownika z tytuł rozwiązania stosunku pracy z przyczyn, które nie dotyczyły pracownika, jak również inną wysokość dodatku za pracę w nocy czy wynagrodzenie za przestój w pracy.

Czytaj także: Umowa o pracę – zalety z perspektywy pracownika

Zmiany w podatkach

W związku z wprowadzeniem zmian w Polskim Ładzie, pracownicy będą mogli liczyć także na zmiany w podatkach. Kwota wolna od podatku będzie wynosić 30 000 złotych. Natomiast kwota, od której będzie obowiązywać stawka podatku w wysokości 32 proc. od 2022 roku wynosi 120 000 złotych. Polski Ład wprowadza również tzw. ulgę dla klasy średniej.

zmiany dla pracowników
fot. pixabay.com

Czas na urlop

Co więcej, rodzice będą mogli liczyć na urlop rodzicielski. Dyrektywa work-life balance wydłuża czas urlopu na opiekę nad dzieckiem z 2 do 5 dni. Do 8 roku życia rodzice otrzymają możliwość wykorzystania 4 miesięcy urlopu dzielonych na równo na oboje rodziców. Nie będzie również prawa przeniesienia, a więc zarówno matka, jak i ojciec będą mogli wykorzystać po 2 miesiące urlopu.

W końcu pracownicy będą mieli więcej czasu na to, by odpocząć czy cieszyć się z uroków rodzicielstwa.

Sprawdź także: Wady umowy o pracę

Nowe uregulowania dotyczące zasiłku

Od początku 2022 roku inaczej będą liczone tzw. okresy zasiłkowe. Okres zasiłkowy to czas, na jaki przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy, a pracodawca nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę. Nowe uregulowania nakazują wliczyć w okres zasiłkowy wszystkie poprzednie niezdolności. Czas pomiędzy kolejnymi okresami zasiłkowymi nie może przekraczać 60 dni. Wyjątkiem jest tu ciąża. Poprzednia choroba nie będzie już wliczana w okres zasiłkowy jeśli będzie miało to miejsce w ciąży.

Do tej pory wystarczyło, że po jednym okresie zasiłkowym pracownik wracał chociażby na 1 dzień do pracy, a następnie, gdy w kolejnym dniu pojawiła się nowa jednostka chorobowa, mógł udać się ponownie na zwolnienie.

Co jeszcze może przynieść 2022 rok?

Zmiany, które jeszcze nie weszły w życie będą dotyczyć np. możliwości kontroli szczepień pracownika, ochrony tzw. sygnalistów, pracy zdalnej czy kontroli trzeźwości pracowników. W projekcie nowelizacji kodeksu pracy jest mowa o szczegółowych wytycznych dotyczących pracy zdalnej. Forma pracy zdalnej ma być ustalana np. podczas podpisywania umowy o pracę albo już w trakcie pracy. Dyrektywa Unii Europejskiej w kontekście ochrony sygnalistów ma wdrożyć procedurę wewnętrzną, której celem jest łatwiejsze zgłaszanie naruszeń prawa czy też podejmowania działań następczych. Zgodnie z przepisami pracownik będzie mógł odmówić wykonania testu na COVID-19, a także okazania certyfikatu szczepienia. Firma, w której taka osoba będzie zatrudniona nie może wówczas odsunąć od pracy takiego pracownika i nie płacić mu za ten czas. Póki co te zapowiadane zmiany nie weszły jeszcze w życie.

zmiany dla pracowników
fot. pixabay.com

Zmiany, które przynosi 2022 rok są przez wielu oczekiwane. Inni natomiast je krytykują. Z perspektywy pracownika, np. osoby zarabiającej najniższą krajową, podniesienie wynagrodzenia jest jak najbardziej na rękę. Podobnie rzecz ma się z urlopami. O wiele bardziej krytycznie wiele osób odnosi się do nowych uregulowań w kwestii okresu zasiłkowego. Czas pokaże, czy zmiany będą oceniane pozytywnie czy tez negatywnie. Wielu czeka także na inne zmiany, jak ochronę sygnalistów czy rozwiązanie kwestii szczepień.

Polecamy: Rozmowa kwalifikacyjna – o czym musisz pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here