hale magazynowe

Budowa hali magazynowej to nie lada wyzwanie. Dowiedz się, jak wygląda cały proces: od kwestii formalnych przez dopasowanie obiektu do charakteru Twojej działalności po dopilnowanie budowy. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Kwestie formalne – z pozwoleniem czy bez?

W zależności od charakteru działalności, a także planowanego okresu użytkowania, wysokiej jakości hale magazynowe mogą być użytkowane cały rok. Dzielimy je jednak na sezonowe i całoroczne. Aby użytkować obiekt w jednym miejscu przez 180 dni, czyli przez pół roku, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Pamiętaj, że w tym okresie zawiera się również czas potrzebny na montaż hali. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne przyspieszenie budowy hali magazynowej, co może być świetnym rozwiązaniem przy krótkoterminowym wykorzystaniu przestrzeni. Jeśli jednak zależy Ci na użytkowaniu hali przez okres dłuższy, niż 180 dni, wymagane jest pozyskanie pozwolenia na budowę. Ta procedura wygląda tak samo, jak w przypadku budowy klasycznego budynku.

Odpowiednie dostosowanie przestrzeni

Zanim zdecydujesz się na budowę hali, dokładnie określ, czego wymagasz od powstającej przestrzeni. Jakie towary będą przechowywane w hali? Czy będą to produkty wielkogabarytowe, wrażliwe na wilgoć, czy nieodporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak zmiany temperatury? Indywidualnie wykonany projekt pozwoli na idealne dopasowanie obiektu względem specyficznych potrzeb. Ważny jest również wybór odpowiedniej lokalizacji. Kwestie logistyki i transportu towarów należy przemyśleć wcześniej, aby mieć pewność, że hala znajduje się w miejscu korzystnym pod względem transportowania produktów w obrębie działalności firmy.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy?

Budowa hali magazynowej to przedsięwzięcie, które najczęściej dzieli się na trzy etapy: projektowanie, produkcja i montaż. Wbrew pozorom to właśnie etap projektowania wymaga najwięcej zaangażowania, ponieważ to wtedy ustalane są szczegóły dotyczące parametrów, czy wyglądu projektu. Podczas tego etapu warto zastanowić się nad potrzebami dotyczącymi metrażu, wysokości obiektu, ilości drzwi, okien, bram, czy podjazdów, a także nad ociepleniem konstrukcji. Budowa hali opiera się najczęściej na konstrukcji stalowej lub aluminiowej. Ten drugi materiał cechuje się stosunkową lekkością, dzięki czemu świetnie sprawdzi się dla rozwiązań sezonowych. Stal natomiast utrzymuje bardzo duże obciążenia, dzięki czemu może być bez obaw wykorzystywana w miejscach narażonych na obfite opady śniegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here