Czym są osuszacze budowlane i jak ich używać

Duża wilgotność powietrza to problem, który doskwiera lokatorom. Z tą przeszkodą muszą się mierzyć także pracownicy budowlani, gdyż często utrudnia lub uniemożliwia wykonanie pracy. Jak temu zaradzić?

Nadmierna wilgoć tworzy idealne środowisko do powstawania grzybów i pleśni. Mokrym ścianą towarzyszy nieprzyjemny zapach, a przy tym generują wyższe koszty ogrzewania. Właściciel nieruchomości lub osoby zajmujące się remontem powinny zacząć od „zakręcenia kurka”, czyli znalezienia źródła wilgoci. Po jego usunięciu należy ocenić szkody, a następnie zająć się osuszaniem. Skuteczną pomoc zapewnią osuszacze. Nie musisz go od razu kupować. Masz też opcję wynajmu np. na: https://www.bm-rent.pl/pl/wypozycz/osuszacze.

Spis Treści

Optymalna wilgotność powietrza

Wskaźnik informuje nas o ilości wody znajdującej się w powietrzu. Parametr najczęściej wyrażany jest w procentach. Przyjęło się, że optymalny poziom to przedział pomiędzy 40% a 60%. Potwierdzają to badania, które pokazują, że takie środowisko nie jest przyjazne dla bakterii, wirusów, grzybów czy roztoczy, ale dobre dla ludzi i zwierząt. Najlepiej zobrazuje to graf.

Optymalna wilgotność powietrza

Źródło: Basic of Air Humidification, Isolde Arndt

Zbyt niska wilgotność jest dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii czy wirusów. Z kolei duża wilgotność, powyżej 60% tworzy idealne warunki do wykwitu pleśni i rozwoju roztoczy. Grzyb na ścianie jest bardzo niebezpieczny dla alergików i małych dzieci. W takich sytuacjach trzeba podjąć natychmiastowe działania, które doprowadzą do usunięcia szkodliwych narośli. W trakcie całego procesu przydatny będzie osuszacz powietrza.

Temperatura i wilgoć – nierozłączny duet

Osoby, które lubią ciepło i w sezonie zimowym mocno ogrzewają mieszkania, mają najczęściej przesuszone powietrze. Wówczas łatwiej złapać infekcję, która prowadzi do przeziębienia lub choroby. W cieplejszych porach roku mamy do czynienia ze zbyt wysoką wilgotnością. Problem zauważyć można w starszych budynkach, gdzie funkcjonuje przestarzała wentylacja. Warto podkreślić, że bliskość lasu czy zbiornika wodnego również wpływa na poziom wilgoci wewnątrz domu.

Różne typy wilgoci

Istnieje kilka sytuacji, w których pojawia się nadmiar wilgoci. Pozbycie się jej źródła to połowa sukcesu. Czego szukać?

Rodzaje wilgoci:

  • technologiczna (budowlana),
  • pochodząca z zalania,
  • kondensacyjna,
  • higroskopijna,
  • podciąganie kapilarne.

Wilgoć budowlana jest wynikiem nieodparowania wody użytej do budowy lub wykończenia mieszkania.

Wilgoć z zalania pojawia się, gdy sąsiadowi zepsuje się pralka lub, gdy np. ściana budynku jest oblewana wodą opadową, która rozpryskuje się pod kołami samochodów.

Wilgoć kondensacyjna dotyczy przede wszystkim starszych budynków, w których wentylacja budynku jest niedostateczna.

Podciąganie kapilarne to, innymi słowy, zdolność materiałów budowlanych do absorpcji wody. Potocznie mówi się, że „ściany piją wodę” i tak najprościej wyjaśnić cały proces. W takiej sytuacji winę ponosi brak izolacji fundamentów lub zabezpieczenie jest uszkodzone. Woda z gruntu wnika w strukturę murów i przenosi się na kolejne kondygnacje.

Wilgoć to problem zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników, którzy budują lub remontują dany obiekt. Osuszacz pomoże przyspieszyć proces wysychania i pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here