zaprawa do klinkieru

Dekoracyjną kostkę klinkierową wykorzystuje się do różnych celów. Powstają z niej fragmenty ogrodzeń posesji, różnego rodzaju murki i ścianki, elementy małej architektury ogrodowej, a także elewacje i kominy. Ze względu na ozdobny charakter tego specyficznego materiału budowlanego, aby uniknąć nieestetycznych wykwitów, zaprawa do klinkieru powinna być pozbawiona wapna. Najczęściej stosuje się zaprawy cementowe wzbogacone różnego rodzaju dodatkami i kruszywami, które nadają zaprawie specjalne właściwości.

Zaprawy do murowania i spoinowania

Najpopularniejszym rodzajem zapraw klinkierowych są ich uniwersalne wersje dedykowane zarówno murowaniu, jak i spoinowaniu, czyli przygotowaniu estetycznych fug. Tego typu zaprawy charakteryzują się hydrofobowością, są paroprzepuszczalne i mrozoodporne. Dzięki temu wykonane z ich wykorzystaniem mury czy fragmenty elewacji budynków są niepodatne na niszczące działanie wilgoci i gwałtownych zmian temperatur. Hydrofobowa zaprawa do klinkieru charakteryzuje się również dużą odpornością na powstawanie przebarwień i wykwitów, co w bezpośredni sposób, w długiej perspektywie czasu, przekłada się na poprawę estetyki wykonanych konstrukcji. Cementowe zaprawy do murowania i spoinowania zwykle charakteryzują się również dobrą przyczepnością i dużą elastycznością

Nanozaprawy mrozoodporne

Jedną z charakterystycznych kategorii zapraw klinkierowych są nanozaprawy uzupełnione składnikami, które chronią dekoracyjną cegłę klinkierową przed powstawaniem nieestetycznych wykwitów solnych. Są to zaprawy paroprzepuszczalne i mrozoodporne. Z powodzeniem można wykorzystywać je do murowania ścian oraz wyklejania fragmentów elewacji z wykorzystaniem cegieł klinkierowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mrozoodporna zaprawa do klinkieru może być również wykorzystana do spoinowania. Co warte podkreślenia, tego typu zaprawy są dość elastyczne. Dzięki temu ryzyko powstawania pęknięć i tym samym uszkodzenia klinkierowych elewacji, ogrodzeń lub murów jest zdecydowanie mniejsze. W sprzedaży znaleźć można zaprawy do murowania nasiąkliwych i nienasiąkliwych cegieł oraz płytek klinkierowych.

Do cegieł klinkierowych poleca się używanie zapraw cementowych pozbawionych wapna, wzbogaconych składnikami mineralnymi i dodatkowymi substancjami nadającymi im właściwości hydrofobowe i paroprzepuszczalne. Najlepsze zaprawy do klinkieru są odporne na wykwity wapienne i solne, wilgoć i mróz. Są również zaprawami elastycznymi, które można wykorzystywać zarówno do murowania, jak i spoinowania klinkieru oraz innych materiałów, w tym kamienia naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here