Polski Ład

Zmiany w przepisach, obowiązujących zasadach i obowiązkach są znaczne i czasem zdarza się pominąć ważne informacje. Plan naprawczy po okresie pandemii wiąże się z nowościami i niezależnie od chęci, należy się z nimi zapoznać. Zapraszamy do przeczytania artykuły, aby mogli Państwo ze spokojem wejść w temat Polskiego Ładu.

  1. Nowy Polski Ład – co to jest?
  2. Najczęściej zadawane pytania odnośnie zmian w Polskim Ładzie
  3. Polski ład zmiany i emerytury
  4. Jak podatnicy mają poradzić sobie z obecnymi zmianami?

Nowy Polski Ład – co to jest?

Polski Ład to program odbudowy gospodarki polskiej, po zmianach spowodowanych pandemią COVID-19. Celem planu jest zmniejszenie występujących nierówności i podniesienie poziomu warunków życia w społeczeństwie. Obejmuje różne obszary jak emerytury, zmiany dla pracowników, rodziny, formy opodatkowania i inne. Kto zyska? Kto straci? Jak zrozumieć poszczególne kategorie? Aby poznać szczegóły, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Nowy Polski Ład - co to jest

Najczęściej zadawane pytania odnośnie zmian w Polskim Ładzie

Czy każdy pracownik ma obowiązek złożyć PIT-2?

Zmiany dla pracowników obejmują głównie informacje odnośnie sposobu rozliczenia. Najważniejsze to pamiętać, że złożenie tego PIT-u to nie obowiązek a prawo i przywilej. Podatnik nie musi składać tego dokumentu, niezależnie czy dotyczy go umowa o pracę czy umowa zlecenie. W przypadku rezygnacji z tego rodzaju rozliczenia, podatnik musi naliczyć zaliczkę na podatek (według zasad ogólnych).

Polski ład a składka zdrowotna – o czym pamiętać?

Przede wszystkim, składka zdrowotna zawsze uzależniona jest od wybranej formy opodatkowania. W przypadku skali podatkowej i podatku liniowego, składka zdrowotna dla podatników wynosi 9%. Dla podatku liniowego jest to 4,9 %. ale wysokość składki nie może być niższa niż 9 %. Dla osób, które wybrały ryczałt jako formę opodatkowania,  mają składki zależne od wysokości przychodu osiągniętego w danym roku kalendarzowym. Podstawa to odpowiednia stawka procentowa przeciętnego wynagrodzenia na miesiąc w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Stawka procentowa uzależniona jest od wysokości osiągniętego przychodu. Składka podobnie jak w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego wynosi 9%.

Ile wynosi ulga dla kasy średniej?

Od 1 lipca 2022 roku, taka zniżka nie jest już brana pod uwagę. W ramach zastąpienia jej, została zaproponowana obniżona stawka pierwszego progu podatkowego, w której rząd podkreśla zmianę wartości 17% do 12%.

Ile wynosi rodzinny kapitał opiekuńczy?

Rodzinny kapitał opiekuńczy, jak mówi ustawa, jest przyznawany rodzinie dla dzieci od drugiego i dla każdego kolejnego. Obejmuje on dziecko od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na jednego potomka.

Jak zmieniają się podatki w 2023 roku?

W kwestii podatków, najważniejszą zmianą jest podwyższenie drugiego progu podatkowego. Po przekroczeniu kwoty 120 000 zł, wysokość wymaganej kwoty to 32%. W przypadku niższego dochodu, podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych i będzie musiał opłacić wysokość 12%.

Polski ład zmiany i emerytury

Jaki podatek musi odprowadzić osoba pracująca na zasadzie b2b?

W przypadku osób, rozliczających się na zasadach b2b, stawki wahają się w przedziale 8,5% – 17% (z tym, że 17% obejmuje osoby o tak zwanym wolnym zawodzie).

Polski ład zmiany i emerytury

W wyniku reformy Polski Ład program, wprowadzono znaczne zmiany dla osób na emeryturze. Przede wszystkim, podwyższono kwotę wolną od podatku do 30 000 zł. W wyniku poprawek dotyczących przychodów, między innymi obejmujących emerytury i renty, do kwoty nie przekraczającej 2500 zł miesięcznie, nie jest odprowadzany podatek dochodowy. Tabela emerytur bez podatku 2023 to informacja dla tych, którzy chcą zrozumieć ten temat jeszcze lepiej. Bardzo ważną jednak informacją jest to, że taki przepis obowiązuje tylko do marca 2023. Dlaczego? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Nie ma oficjalnej informacji, że w 2023 roku wraca podatek odprowadzany od emerytury. Jak to jednak możliwe, że taka sytuacja będzie mieć miejsce? Jest to wynik wysokiej waloryzacji świadczeń emerytalnych, która odbędzie się w marcu 2023 r. Szybkie tępo rosnących cen, napędza najwyższą na ten moment inflację od ostatnich 25 lat. Jej wysokość to podstawowa wartość uwzględniana przy ustalaniu wysokości waloryzacji rent i emerytur. Według podpisanej ustawy dotyczącej emerytur i rent, kwoty wzrosną o 13,8 proc., a minimalna kwota waloryzacji wyniesie 250 zł brutto. Dodatkowo jest już pewne, że wskaźnik przekroczy 13,8 %, ponieważ dane GUS znacznie przekraczają podany parametr.

Jak zmieniają się podatki w 2023 roku

Jak podatnicy mają poradzić sobie z obecnymi zmianami?

Wprowadzone poprawki, to znaczne zmiany i też często utrudnienia dla podatników, próbujących odnaleźć się w obowiązujących przepisach. Jak można pomóc sobie i odpowiednio rozliczać swoje przychody? Kalkulator dla emerytów czy kalkulator wynagrodzeń – Polski Ład mimo swoich trudności daje możliwość na odpowiednie obliczenia. Gdzie szukać takich rozwiązań? Jak prawidłowo złożyć rozliczenie? Należy szukać stron, które nie tylko udostępniają informacje ale i narzędzia pozwalające na zrozumienie praw jakimi rządzi się takie zjawisko jak Polski Ład.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here