ile zarabia sprzedawca
fot. pixabay.com

Rozważasz możliwość podjęcia zawodu sprzedawcy, ale nie wiesz, czy jest to opłacalna profesja? Zobacz, ile zarabia sprzedawca. Wiedza na ten temat powinna ułatwić Ci podjęcie decyzji co do chęci wykonywania tego zawodu.

Sprzedawca sprzedawcy nierówny

Pamiętaj, że zawód sprzedawcy jest tak pojemny, że mieszczą się tam nie tylko osoby pracujące w charakterze kasjera, ale również handlowcy, którzy obracają bardzo dużą gotówką. Praktycznie w każdej firmie potrzebny jest handlowiec potrafiący sprzedać usługę czy zaoferować towar. Sprzedaż ma wiele twarzy. Dlatego zarobki na tym stanowisku są tak różne jak zakres obowiązków, których podejmują się ludzie na tym stanowisku.

Aby dobrze odnaleźć się w tym zawodzie niezbędna jest komunikatywność, polot językowy oraz umiejętność nawiązywania trwałych relacji. Relacje natomiast buduje się poprzez uczciwość, słowność i profesjonalizm.

Ile zarabia sprzedawca? Różnice związane z niszą, w której działasz

Na inne zarobki może liczyć sprzedawca, który zajmuje się handlem detalicznym, np. sprzedający bieliznę czy artykuły spożywcze w czyimś sklepie, a na inne osoba, która prowadzi swój własny biznes. Coraz modniejsze staje się sprzedawanie kursów online czy e-booków przez Internet. Taka osoba, która chce odnieść sukces w tej branży, powinna wyróżniać się zmysłem marketingowym, talentem negocjacyjnym, ale przede wszystkim szeroką wiedzą związaną z branżą, w której działa. Tylko w ten sposób jest w stanie odnieść sukces.

ile zarabia sprzedawca
fot. pixabay.com

Wielu sprzedawców działa również na rynku zagranicznym. Możliwość eksportu towaru do innych krajów to szansa na to, by zarobić więcej. Jeżeli chciałbyś mieć europejską pensję jako sprzedawca, zastanów się nad tym, by wyjść ze swoją usługą nieco dalej. Czasem wystarczy zaproponowanie produktu czy usługi w innym województwie, by móc zyskać właściwy rozgłos i zarobić pieniądze. Internet jest tu narzędziem, które przyda się w tej pracy. Swoje produkty warto również wystawiać na znane portale aukcyjne i serwisy internetowe. To z pewnością pomoże zdobyć dodatkowych klientów.

Dlatego, gdy pytasz o zarobki sprzedawcy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak istnieje szereg ankiet i badań, do których chętnie zgłaszają się osoby pracujące na stanowisku sprzedawcy. Wspólnie z nami przeanalizuj dane zebrane przez portal wynagrodzenia.pl.

Czytaj także: Praca sprzedawcy – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Statystyki związane z zarobkami sprzedawców

Według raportu przygotowanego przez portal wynagrodzenia.pl mediana zarobków sprzedawców wynosi 3580 złotych brutto. 25 proc. sprzedawców zarabia mniej niż 3000 zł brutto, a drugie tyle zarabia więcej niż 4510 złotych brutto.

Badania zostały wykonane na próbie liczącej 506 sprzedawców. Nie jest więc to grupa reprezentatywna biorąc pod uwagę liczbę wszystkich sprzedawców działających na polskim rynku.

Czy sprzedawcy mogą liczyć na benefity pozapłacowe?

Wiele osób podejmujących zatrudnienie zastanawia się również, czy sprzedawcy otrzymują benefity pozapłacowe? Okazuje się, że całkiem sporo. Wszystko jednak zależy od miejsca zatrudnienia. Istotne jest, czy to supermarket, czy też sklepik osiedlowy.

ile zarabia sprzedawca
fot. pixabay.com

Wśród benefitów znajdują się m.in.: prywatna opieka medyczna, zniżki na produkty firmowe, a także karnety na siłownie i do klubów fitness. Dzięki temu pracownik może cieszyć się nie tylko z wypłaty, ale również możliwości skorzystania z tańszych usług czy produktów sprzedawanych przez swojego pracodawcę. Prywatna opieka medyczna to kolejny luksus, na który pozwolić sobie mogą tylko najlepsi pracodawcy.

Często praca sprzedawcy – np. sprzedającego pamiątki może być sezonowa i wtedy trudno liczyć na umowę o pracę, raczej są to umowy zlecenia. Jeżeli natomiast szukasz czegoś na stałe, na umowę o pracę możesz liczyć w przypadku, gdy aplikujesz do sklepów sprzedających towary przez cały rok. Zawód sprzedawcy daje pewność zarobków i pracy, dlatego jeżeli nie masz pomysłu na siebie, spróbuj sił w tego typu pracy.

Jeżeli szukasz pracy jako sprzedawca, najpierw zapoznaj się także z artykułem: Jak zostać sprzedawcą, w którym przedstawiliśmy wskazówki, dzięki którym osiągniesz swój cel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here