oleje półsyntetyczne

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, z pewnością wiesz, jak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego w aucie. Dlaczego jest on niezbędny i jakie rodzaje olejów silnikowych znajdziemy na rynku? Czy wszystkie samochody wymagają stosowania drogich olejów syntetycznych? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Nie zapominaj o regularnej wymianie oleju

Jedną z głównych trosk po zakupie nowego samochodu jest jego prawidłowa konserwacja. Duży wpływ odgrywa tutaj odpowiedni dobór środków konserwujących, które przedłużają żywotność samochodu. Jednym z takich produktów jest olej silnikowy, którego wybór jest równie ważny, co wybór odpowiedniej benzyny. Należy go wymieniać regularnie -najczęściej producenci aut zalecają regularną wymianę oleju co 30 – 50 tys. przebytych kilometrów, ale zdarza się też, że wymiana zalecana jest częściej, nawet co 10-15 tysięcy kilometrów. Jednak szeroka gama olejów silnikowych utrudnia wybór odpowiedniego rodzaju, dostosowanego do konkretnego silnika i samochodu. Na rynku znajdziemy zarówno oleje syntetyczne, oleje półsyntetyczne, jak i oleje mineralne.

Jakie funkcje pełni olej silnikowy?

Olej, którego używamy w naszych pojazdach pełni wiele istotnych funkcji i jest niezbędny do zapewnienia dobrych osiągów samochodu oraz uniknięcia awarii. Olej silnikowy pełni funkcję smaru dla różnych części pojazdu, chroniąc je przed zbyt szybkim zużywaniem się, a także zmniejszając tarcie. Olej służy także do odprowadzania ciepła z tłoków oraz chłodzi silnik. Jego inną funkcją jest czyszczenie silnika i pomoc w usunięciu  pozostałości węgla, które mogą znajdować się w środku. Wybierając odpowiedni rodzaj oleju dla swojego auta należy kierować się w pierwszej kolejności rekomendacjami producenta. Warto jednak poznać różnice między poszczególnymi ich rodzajami. Tradycyjne oleje mineralne są rafinowane z ropy naftowej i przeznaczone są zwłaszcza do starszych samochodów. Ich wadą jest dość szybki spadek lepkości, co z kolei przekłada się na zmniejszoną wydajność. Z kolei oleje syntetyczne powstają w wyniku łącznia poszczególnych związków chemicznych. Ich lepkość, nawet w bardzo skrajnych temperaturach, zmienia się jedynie nieznacznie. Kompromisem między olejami mineralnymi a syntetykami są oleje półsyntetyczne. Tak naprawdę ich nazwa może być myląca, bowiem najczęściej w ich składzie znajduje się więcej bazy mineralnej (ok. 70%) niż syntetycznej (ok. 30%).

Gdzie znajdziesz duży wybór olejów?

Dobór odpowiedniego oleju to klucz do dobrej pracy silnika naszego samochodu, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo jego użytkowania dlatego warto wybierać oleje renomowanych producentów. Duży wybór olejów dostępny jest między innymi w specjalistycznych sklepach internetowych, np. w sklepie esklep.pesta.com.pl w którym dostępne są zarówno oleje syntetyczne, mineralne, jak i oleje półsyntetyczne wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here