multitasking
fot. pixabay.com

Robienie wielu rzeczy naraz to wyjątkowa umiejętność. Czy jednak można się jej nauczyć? Oto kilka wskazówek, jak można rozwinąć tę zdolność. Poznaj lepiej multitasking i zobacz, w jakich zawodach jest on przydatny.

Multitasking – czyli właściwie co?

Multitasking jest określeniem pochodzącym z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wielozadaniowość. Polega ona na tym, że konkretna osoba potrafi wykonywać wiele zadań jednocześnie.

Przykładem multitaskingu jest chociażby rozmowa przez telefon przy jednoczesnym odpisywaniu na e-mail albo uczestnictwo w spotkaniu online, a jednocześnie analizowanie budżetu. Robienie kilku rzeczy naraz w przekonaniu niektórych osób miało podnieść szybkość pracy i sprawić, że jeden pracownik jest w stanie zrobić więcej rzeczy w krótszym czasie.

Multitasking – zaleta czy wada?

Wcześniej multitasking był uznawany jednoznacznie za zaletę. Dziś jednak zdania są podzielone, ponieważ wielu ekspertów podkreśla, że lepszym rozwiązaniem będzie, gdy jeden pracownik skupi się na jednym zadaniu, a nie będzie musiał zajmować się jeszcze innymi sprawami. Multitasking może skutecznie zaburzyć odpowiednią realizację poszczególnych zadań.

Tak naprawdę multitasking wymaga podzielności uwagi, a nie każdy ją posiada. W zasadzie większość ludzi nie potrafi w pełni skupić się w jednym momencie na kilku kwestiach. Może więc być tak, że pracownik uczestniczy w konferencji, podczas której pracuje nad odrębnym projektem, tak naprawdę nie skupia się nad tym, co jest przekazywane mu w trakcie spotkania. Jako, że wydarzenie może go rozpraszać, może również popełnić błędy w innym zadaniu.

multitasking
fot. pixabay.com

Co więcej, człowiek nie jest komputerem. Dlatego wykonując wiele czynności naraz może po prostu popełniać błędy, a dodatkowo czas jego pracy może się wydłużyć. Taki sposób pracy wymaga pełnej koncentracji, co może szybko męczyć i prowadzić do wypalenia zawodowego.

Czy da się pracować w formule multitaskingu?

Czy w pracy istnieje możliwość połączenia różnych zadań ze sobą? Oczywiście, że tak. Powinny to jednak być takie zadania, które nie wymagają pełnego skupienia się. Można więc od czasu do czasu połączyć jednocześnie kilka obowiązków np. parzyć kawę i rozmawiać przez telefon z innym współpracownikiem.

Nie jest to jednak wskazane w przypadku, gdy mamy ważną rozmowę telefoniczną z klientem. Wówczas robienie kawy może nas rozpraszać, a w efekcie nie zrozumiemy, co przekazał nam klient. Nie należy więc łączyć ważnych zadań ze sobą. Niewskazane jest również połączenie trudnego zadania z prostym, ponieważ może ono skutecznie rozproszyć uwagę.

W jakich pracach ceniona jest umiejętność multitaskingu?

Umiejętność multitaskingu jeżeli rzeczywiście człowiek potrafi w taki sposób działać jest doceniana w pracy sekretarki, pracy biurowej, np. w sklepie internetowym, gdzie pracownik musi odpowiadać na e-maile klientów, a czasem jednocześnie rozmawiać przez telefon. Wymaga to więc pełnego skupienia się na obowiązkach.

Sprawdź również: Jak zorganizować sobie pracę?

Multitasking a zdrowie, życie osobiste i zawodowe

Czy multitasking jest bezpieczny dla człowieka? Okazuje się, że jest to stan permanentnego rozproszenia uwagi i zdaniem wielu badaczy nie tylko nie sprzyja karierze, ale może być bardzo wyczerpujący, co nierzadko odbija się na zdrowiu oraz życiu osobistym.

Kiedy coś robisz, a z tyłu głowy masz gdzieś myśl, że trzeba skupić się dobrze na dwóch czynnościach jednocześnie, nie jest to stan dla Ciebie dobry. Może to w dłuższej perspektywie wyprowadzić Cię z równowagi psychicznej.

Oczywiście, czasem może być niezbędne wykonanie kilku rzeczy jednocześnie. Jednakże jeżeli każdego dnia w taki sposób działasz, możesz czuć się tym mocno przytłoczony. Może to np. doprowadzić do wypalenia zawodowego czy innych poważnych schorzeń, np. depresji.

multitasking
fot. pixabay.com

Multitasking w krótkiej perspektywie daje poczucie wszechmocy. Czujesz, że potrafisz zrobić wiele rzeczy szybciej niż inni. Jednakże ryzyko popełnienia błędu podczas takiej pracy diametralnie rośnie. Dlatego rekomendowane jest obecnie zrobienie jednej rzeczy, a porządnie. Radość będzie większa.

Polecamy: Workation – praca i wakacje w jednym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here