Każdemu kierowcy może się przytrafić awaria samochodu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich kryzysowych sytuacji, jednak możemy się na nie chociaż w pewnym stopniu przygotować. Każdy użytkownik ruchu drogowego musi wiedzieć jak holować auto i jakich błędów unikać podczas tego procesu. Pracownik pomocy drogowej z Krakowa wymienia najczęściej popełniane przez kierowców błędy podczas holowania samochodów.
Spis Treści
Próbujemy holować pojazdy, które się do tego nie nadają
Jednym z podstawowych błędów, które zdarza się popełniać kierowcom jest holowanie pojazdów, które się do tego nie nadają. Zanim pomyślimy o holowaniu, koniecznie upewnijmy się, czy jest ono w ogóle możliwe w przypadku naszego auta. Do holowania nie nadają się samochody z automatyczną skrzynią biegów, pojazdy z niesprawnym układem hamulcowym i/lub kierowniczym, samochody mające uszkodzone światła. W żadnym wypadku nie powinniśmy próbować holowania auta z przyczepą lub więcej niż jednego samochodu. Oczywistym jest (choć nie dla wszystkich), że nie można holować, gdy waga pojazdu holowanego jest wyższa niż holującego.
Zapominamy o oświetleniu i prawidłowym oznakowaniu pojazdu
Zdaniem eksperta pracującego w krakowskiej firmie specjalizującej się w pomocy drogowej wielu kierowców zabierających się za holowanie samochodów zapomina o prawidłowym oznakowaniu pojazdów, a także o włączeniu świateł. Za takie błędy w najlepszym przypadku można dostać mandat. W najgorszym – mogą one doprowadzić do poważnego wypadku. Pamiętajmy, że podczas holowania nie możemy ustawić świateł awaryjnych. Konieczne jest natomiast ustawienie świateł mijania. Wielu kierowców zapomina o zamocowaniu trójkąta ostrzegawczego na tylnej szybie samochodu holowanego.
Kierowca nie ma uprawnień
Kierowcy zdają sobie sprawę, że osoba prowadząca auto holujące musi posiadać uprawnienia do jego prowadzenia. Nie zawsze są natomiast świadomi, że dotyczy to również osoby siedzącej za kierownicą auta holowanego. Niestety za brak uprawnień do prowadzenia samochodu holowanego można otrzymać mandat (możemy być pewni, że przy okazji kontroli będzie to sprawdzane).
Przekraczanie dozwolonej prędkości
Niestety wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że podczas holowania pojazdu obowiązuje zachowanie określonej prędkości. Zazwyczaj jadą zbyt szybko, co jest niebezpieczne zarówno dla nich samych, jak i innych użytkowników ruchy drogowego. Pamiętajmy, że podczas holowania pojazdu na terenie zabudowanym należy jechać z prędkością 30 km/h. Kiedy znajdziemy się poza terenem zabudowanym – możemy przyspieszyć do 60 km/h.
Sygnalizowanie manewrów
Do często popełnianych błędów zaliczamy zapominanie o sygnalizowaniu manewrów przez oba pojazdy – holujący i holowany. Kierowcy tych dwóch aut powinni pozostawać ze sobą w ścisłym kontakcie. Jeżeli decydujemy się skręcić w lewo – oba samochody powinny to zasygnalizować (z tego też względu niedopuszczalne jest holowanie auta z uszkodzonymi światłami). Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że inni kierowcy zauważą co zamierzamy zrobić.
Brak oznakowania liny holowniczej
Trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas mglistej, deszczowej pogody inni użytkownicy ruchu drogowego mogą nie zauważyć, że holujemy samochód. W tym celu należy wykorzystać widoczną linę holowniczą, o czym nie wszyscy pamiętają. Jeżeli posiadamy linę w innych kolorach niż czerwono-biały, powinniśmy dodatkowo oznaczyć ją przy pomocy chorągiewek.
Do błędów kierowców można zaliczyć także rezygnację z usług pomocy drogowej, pomimo że nie mają doświadczenia w holowaniu pojazdów i nie są do końca przekonani, czy postępują zgodnie z przepisami.