Praktycznie każda osoba, która pracuje, spotkała się z problemami w pracy. Zobacz, co możesz zrobić, by móc lepiej radzić sobie z trudnościami w pracy. Oto sposoby na rozwiązywanie problemów w pracy.
Spis Treści
Najpopularniejsze problemy w pracy
Zanim przejdziemy do opisania metod radzenia sobie z trudnościami w pracy, rozpocznijmy od wskazania tych najpopularniejszych. Wśród trudności w pracy można wymienić zarówno problemy z porozumiewaniem się z szefem, współpracownikami, jak i klientami. Niestety, wiele osób może mieć problemy w każdym z tych obszarów. Trudności mogą dotyczyć np. kłopotów z realizacją postawionych zadań czy też z dogadaniem się w zespole.
Atmosfera w pracy jest bardzo ważna. To ona nie tylko umila dzień, ale sprawia, że nawiązywanie kontaktów i realizacja zadań nałożona przez przełożonych jest znacznie łatwiejsza. Jeżeli współpracujesz z osobami, które życzą Ci dobrze i mają do Ciebie pozytywne nastawienie, każdy problem jesteście w stanie rozwiązać razem.
Zobacz, co możesz zrobić, by poradzić sobie z tymi trudnościami. Oto sposoby na rozwiązywanie problemów w pracy.
Czytaj również: Praca zdalna pozytywnie wpływa na klimat
Zdefiniuj problem
W pierwszym kroku określ, jaki jest problem. Zastanów się, z jaką trudnością się mierzysz. Nazwij ją po imieniu. Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej poradzić sobie z jej rozwiązaniem. Aby precyzyjnie określić, z czym się zmagasz, zadaj sobie kilka pytań.
Przede wszystkim zastanów się, co Cię najbardziej stresuje. Czy inni pracownicy i szef liczą się z Twoim zdaniem? Pomyśl też, czy obecność w takim miejscu, jakim jest firma, powoduje, że czujesz się źle? Czy istnieje osoba, która sprawia, że Twój zapał do pracy spada? A może środowisko, w którym działasz jest na tyle toksyczne, że jeżeli masz możliwość pracy zdalnej, korzystasz z niej, ile tylko możesz? Wyciągnij właściwe wnioski. Określ, czy istnieją osoby zespole, które nie życzą Ci dobrze.
Zidentyfikuj przyczynę problemu. Zastanów się także jak do niego doszło. Jeżeli będziesz mieć dokładnie określone, co spędza Ci sen z powiek, będzie o wiele łatwiej Ci rozwiązać problem.
Porozmawiaj z przełożonym i innymi osobami w zespole
Jeżeli czujesz, że coś jest nie w porządku, postaraj się nawiązać kontakt z szefem i opowiedzieć mu o swoich trudnościach. Z kolei, gdy to szef jest źródłem Twoich kłopotów, pomyśl o tym, by najpierw udać się do psychoterapeuty lub psychologa i tam podzielić się swoimi problemami. Na początek możesz również porozmawiać z innymi pracownikami z Twojego zespołu. Warto o trudnościach porozmawiać także z bliskimi Ci ludźmi, np. z rodziną czy z przyjaciółmi.
Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej znaleźć rozwiązanie i wyjście z sytuacji, gdy usłyszysz głos osoby z zewnątrz. Osoby postronne są znacznie bardziej zdystansowane do trudności niż Ty, stąd będzie im łatwiej ocenić bez emocji Twój problem. Może się okazać, że to, co oceniałeś w sposób negatywny, tak naprawdę nie jest tak straszne czy bolesne.
Przystąp do rozwiązania problemu
Zastanów się, czy istnieją sposoby na to, by rozwiązać problem. Weź długopis i kartkę w ręce i zapisz pomysły, które pozwolą Ci pozbyć się konkretnego problemu. Być może konkretne działania trzeba będzie podzielić na mniejsze kroki, by udało się rozwiązać trudność. Pamiętaj, że zawsze masz wybór i nie ma sytuacji bez wyjścia.
Podejmij decyzję, czy wolisz odciąć się od źródła problemu czy raczej poszukać np. porozumienia, jeżeli np. jesteś w konflikcie z inną osobą z firmy. Czasem nie da się inaczej i trzeba np. zrezygnować z pracy, by poczuć, że się żyje.
Pamiętaj, że nie ma usprawiedliwienia dla aktów mobbingu czy przemocy słownej. Pracownicy bardzo często padają ofiarami takich niestosownych zachowań. Nie należy się im poddawać i trzeba zrobić wszystko, by się im przeciwstawić. Walcz o siebie. Jeżeli trzeba, zwróć się do przełożonych osób, które utrudniają Ci życie w pracy.
Jeżeli czujesz, że masz za dużo obowiązków, również porozmawiaj na ten temat. Razem dojdźcie do kompromisu. Odpowiednia postawa i odwaga może wiele pomóc.
Rozmowa i uczciwe podejście – oto sposoby na rozwiązywanie problemów w pracy.
Sprawdź także: Jak zorganizować sobie pracę?