mózg
fot. pixabay.com

Mózg to jeden z najważniejszych narządów, niezbędnych nie tylko do życia, ale również do pracy. O czym warto wiedzieć w kontekście mózgu, by móc wykorzystać jego niesamowite właściwości podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych? Sprawdź teraz zapoznając się z naszym artykułem. Zapraszamy do lektury.

Cukier pomoże Ci nabrać sił do działania

Odczuwasz zmęczenie? Cukier jest istotnym elementem, który pomoże Ci nabrać energii do działania. To paliwo, które wspiera mózg. Kiedy czujesz się zmęczony i pozbawiony sił, a przed Tobą jeszcze trochę pracy, sięgnij po cukry proste, takie jak glukoza czy fruktoza. Znajdziesz je np. w owocach. Unikaj np. słodyczy, które przyniosą Ci chwilową energię, ale w dłuższej perspektywie możesz poczuć się senny i zmęczony. Co więcej, słodycze są dość kaloryczne. Może to więc pozostać nie bez znaczenia dla Twojej wagi.

Twój mózg całe życie ma zdolność zapamiętywania

Mózg rośnie do około 18 roku życia, ale zdolność zapamiętywania towarzyszy nam całe życie. Dlatego nie obawiaj się, gdy jesteś wysyłany na kolejne szkolenie kończące się egzaminem. Twój mózg powinien poradzić sobie z przyswojeniem materiału. Możesz wykorzystywać tę wiedzę o swoim mózgu zapisując się na studia czy kursy.

Nauka języków obcych wzmacnia koncentrację

mózg
fot. pixabay.com

Zależy Ci na tym, by być lepiej skupionym na obowiązkach, a może chcesz wykazać się jasnością umysłu? Pomoże Ci w tym nauka języków obcych. Zdobywanie wiedzy na temat słówek, nowych zwrotów i wyrażeń to świetny sposób na to, by wzmocnić swoją koncentrację. Być może lepsze skupienie przyniesie Ci także inne profity, np. awans w pracy?

Zdrowy sen to podstawa sukcesu

Mózg, aby działać potrzebuje regeneracji. Jak zapewnić odpoczynek swojemu mózgowi? Przede wszystkim niezbędna będzie zdrowa dawka snu. Najlepiej byś codziennie przesypiał około 8 godzin. Sprawdź, kiedy najlepiej Ci się funkcjonuje. Gdy wstajesz rano, a może w południe lub wieczór. Bardzo istotne do określenia godzin, w których będziesz spać, ma również Twój chronotyp.

Pamiętaj o przerwach

Chcesz osiągać sukcesy w pracy? Niezbędne będą do tego przerwy, by Twój mózg miał czas na regenerację. Dlatego oprócz skupienia się na obowiązkach nie zapominaj o tym, by co godzinę zrobić sobie małą przerwę. Nawet tak krótki odpoczynek może zdziałać cuda, a Ty rozpoczniesz swoją pracę z większą werwą i siłami do działania. Przerwa to nieodzowny element pracy. Dlatego nie można jej pomijać.

Dostarczaj tlenu swojemu mózgowi

Czy zdajesz sobie sprawę, że aby Twój mózg poprawnie funkcjonował potrzebuje on dostępu tlenu? Dlatego jeżeli masz taką możliwość otwórz okno przynajmniej na kilka minut i pooddychaj świeżym powietrzem. W ten sposób odświeżysz swój mózg, który będzie dzięki temu lepiej pracować. Po intensywnym wysiłku intelektualnym, wskazane jest także wybranie się na spacer np. do lasu, gdzie możesz powdychać świeże powietrze. Twój mózg będzie bardziej zrelaksowany, co przełoży się na mniejszy poziom stresu u Ciebie. Zatroszcz się o regularne spacery dla dobra Twojego mózgu.

mózg
fot. pixabay.com

Nie zapominaj o nawodnieniu organizmu

Pewnie jeszcze w szkole niejednokrotnie słyszałeś, że nasz organizm składa się z wody. Woda to istotny budulec organizmu, który wpływa również na funkcje mózgowe. Dlatego nie doprowadzaj do sytuacji, gdy jesteś odwodniony. Brak wody to nie tylko zagrożenie dla Twojej efektywności w pracy, ale przede wszystkim dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wypijaj dziennie przynajmniej 1,5-2 litry wody. Nie chodzi tu tylko o wodę butelkowaną, ale też o wodę zawartą w kawie, herbacie czy zupie. Wodę należy pić nawet wówczas, gdy nie podejmujemy wysiłku fizycznego. Dlatego mimo że np. pracujesz przed komputerem powinieneś dbać o odpowiednie nawodnienie. Szklanka wody znakomicie Cię orzeźwi oraz doda energii do realizacji kolejnych wyzwań.

Wiesz już, jak dbać o swój mózg. Te kilka wskazówek pozwoli Ci lepiej zarządzać sobą w czasie i odnosić większe sukcesy zawodowe. Troszcz się o siebie i swoje samopoczucie. Twój mózg będzie Ci naprawdę wdzięczny, a Ty gotowy do wykonywania swoich obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here