kryteria wyboru interesującej oferty pracy
fot. pixabay.com

Masz do wyboru kilka stanowisk i nie wiesz, które wybrać? Zobacz, czym możesz się kierować podczas procesu decyzyjnego związanego z Twoim nowym stanowiskiem pracy. Oto kryteria wyboru interesującej oferty pracy. Zapraszamy do lektury.

Kiedy rekruterzy oddzwaniają – problem związany z podjęciem decyzji

Wielu z nas marzy o sytuacji, kiedy to będzie mogło przebierać w różnych ofertach pracy. Wyobrażamy sobie jak to różni rekruterzy oddzwaniają i informują, że to właśnie nasza osoba najbardziej przypadła im do gustu, Często jednak w momencie, gdy otrzymamy możliwość wyboru i zdecydowania, jakie stanowisko, w której firmie wybieramy, robi się trudniej. Każde miejsce pracy wiąże się z reguły z nieco innymi profitami, ale też minusami. Niestety, często nie mamy możliwości zatrudnienia się na kilku stanowiskach naraz – nie jesteśmy w stanie pogodzić np. dwóch prac na pełny etat czy też dodatkowej pracy z etatem. Co wówczas robić? Trzeba zdecydować, w którą stronę pójść. Jednak stojąc na rozdrożu czasem trudno wybrać właściwie. Obawiamy się często, że nasz wybór okaże się porażką.

Czym zatem kierować się wybierając, gdzie się zatrudnimy? Oto kilka podpowiedzi, jakie kryteria wyboru interesującej oferty pracy wziąć pod uwagę.

Nie kieruj się emocjami

Zanim podejmiesz decyzję o tym, by zatrudnić się w konkretnej firmie, zastanów się, co tak właściwie popchnęło Cię do tego, by złożyć tam swoje CV. Być może to sentyment do konkretnego zakładu pracy, miłe wspomnienia, o których opowiadali bliscy, a może marzenia z wczesnej młodości związane z pracą w tamtym miejscu. Owszem, czasem trzeba słuchać emocji  i intuicji, ale często mogą zaprowadzić nas w ślepy zaułek. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie, podejście do tematu na chłodno. Spójrz na firmę, do której złożyłeś aplikację przez pryzmat rozsądku.

kryteria wyboru interesującej oferty pracy
fot. pixabay.com

Zdystansuj się do problemu. Przyjrzyj się, co rzeczywiście firma może Ci zaoferować, a co jest np. jedynie chwytem marketingowym. Często pojawiającym się błędem jest kierowanie się pozytywnymi odczuciami i na ich podstawie wybieranie miejsca pracy. Jeżeli w danym miejscu nie pracowałeś, nie wiesz naprawdę jak tam jest. Dlatego trzymaj się bardziej konkretnych danych niż np. hasła „praca w przyjaznej atmosferze”, „miły, kreatywny zespół”. Każdy z nas jest inny. Z jednym pracownikiem będzie nam łatwiej się porozumieć, a z innym wręcz przeciwnie. Dlatego nie ma sensu kierować się taki zwrotami.

Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy

Wybierając miejsce pracy, z którym zwiążesz swoją przyszłość, weź pod uwagę Twoje wartości. Co jest dla Ciebie najważniejsze jeśli chodzi o karierę zawodową? Czy zależy Ci na lepszych zarobkach? A może istotną sprawą jest dla Ciebie zatrudnienie w firmie o renomowanej marce? Pomyśl, czy wolisz pracować samodzielnie czy w zespole? Czy zależy Ci na stabilizacji zawodowej czy też wolisz wyzwania? Czy chcesz mieć możliwość korzystania ze szkoleń? Te elementy są istotne w kontekście podejmowania decyzji o zatrudnieniu. Wielu pracowników zwraca uwagę na korzyści finansowe, ponieważ to daje im możliwość zadbania o domowy budżet.

Sprawdź opinie o firmie

Pamiętaj, że podczas rekrutacji każdy nieco ubarwia rzeczywistość albo po prostu chce pokazać się z jak najlepszej strony. Niestety, działa to zarówno w przypadku kandydatów, jak i rekruterów. Rozmowa rekrutacyjna to takie spotkanie zapoznawcze, które ma na celu przedstawienie siebie w jak najlepszym świetle poprzez podkreślenie zalet i ukrycie wad. Dlatego żaden rekruter nie wypowie się negatywnie o firmie, którą reprezentuje. Bardzo istotne jest więc sprawdzenie opinii o firmie w Internecie. Jeżeli masz możliwość, zapytaj innych pracowników (lub byłych pracowników) o to, jak się pracuje w konkretnym miejscu. Taka wiedza może Ci pomóc podjąć decyzję.

kryteria wyboru interesującej oferty pracy
fot. pixabay.com

Porozmawiaj z bliskimi

Niby praca, którą podejmiesz będzie wykonywana przez Ciebie, warto jednak porozmawiać z przyjaciółmi czy z rodziną o swoich planach zawodowych. Osoby postronne mogą z większym dystansem podejść do ofert pracy i z pewnej perspektywy ocenić Twoją sytuację. Każda praca wiąże się z czasem, jaki tam poświęcisz. Dlatego warto uzgodnić, czy bliscy akceptują np. to, że będziesz pracować na zmiany albo zostawał po godzinach.

Polecamy: Rozmowa kwalifikacyjna – o czym musisz pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here