Sklep BHP

Wiesz, jaki jest podstawowy błąd klientów hurtowni BHP? Mylą odzież ochronną z roboczą. W efekcie błądzą między nie tymi regałami, co trzeba. Chwytają w rękę artykuły BHP, których tak naprawdę nie potrzebują. Przepłacają. A i tak nie zapewniają swoim pracownikom odpowiedniej odzieży do pracy.

Wystarczy poświęcić chwilę na poznanie różnicy, by wyraźnie ograniczyć czas spędzany w sklepie BHP. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy mają ułatwiać Ci prowadzenie biznesu. A nie spędzać Ci sen z powiek, stanowiąc labirynt nie do przejścia.

Spis Treści

Gdzie szukać przepisów dotyczących odzieży roboczej?

Zastosowanie znajduje tu przede wszystkim art. 237 [7] KP. Wskazuje on, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież roboczą, jeśli jego własne ubranie może ulec zabrudzeniu podczas wykonywania obowiązków służbowych. Oprócz tego będzie to konieczne, jeśli wymagania sanitarne, technologiczne lub bezpieczeństwa i higieny pracy na to wskazują.

Zdarza się, że pracownicy niechętnie patrzą na ubrania robocze. Wówczas pracodawca może się zgodzić, by używali oni swojej odzieży. W takim przypadku należy jednak wypłacać zatrudnionym osobom ekwiwalent w wysokości aktualnej ceny rynkowej tych rzeczy. W wielu przypadkach jest to nieopłacalne.

Co z praniem odzieży roboczej?

Co do zasady to również jest obowiązek pracodawcy. Jeśli pracownik ma prać odzież roboczą we własnym zakresie, również należy mu się dopłata do pensji za zużyte środki higieniczne, prąd i wodę. Przepisy określają to jako koszty poniesione przez pracownika. Może się okazać, że zorganizowanie prostej pralni na terenie zakładu będzie wygodnym rozwiązaniem i dla firmy i dla zatrudnionych.

Odzież ochronna ze sklepu BHP. Jaki artykuł jej dotyczy?

W tym przypadku głównym przepisem, po który należy sięgnąć, jest art. 237 [6] KP. I tutaj masz spore pole do popisu. Przepis ten nie wskazuje bowiem jednoznacznie, jakiej odzieży ochronnej trzeba używać na konkretnych stanowiskach lub w danej branży. Zawiera jedynie informację, że jako pracodawca masz obowiązek zapewnić zatrudnionym środki ochrony indywidualnej. Kiedy? Zawsze wtedy, gdy są narażeni na szkodliwe dla zdrowia czynniki w środowisku pracy.

Odzież ochronna

Prócz tego musisz poinformować ich o tym, jak się nimi posługiwać. Skoro prawo nie określa ściśle, co masz kupić, czym trzeba się kierować? W wyroku Sądu Administracyjnego z 30 listopada 2010 r. można znaleźć dość przydatną informację na ten temat. Konkretnych wskazówek należy szukać… w odrębnych przepisach. Ale w decyzji może Ci również pomóc literatura fachowa, instrukcja producenta oraz doświadczenie życiowe i wiedza o stosowanej technologii.

W praktyce najlepiej powierzyć to zadanie specjaliście BHP. Może to być osoba zatrudniona w Twojej firmie lub zewnętrzny fachowiec. Niezwykle pomocne są również normy.

Rękawice, obuwie i inne artykuły BHP jako środki ochrony indywidualnej.

Odzież ochronna jest tylko jednym z rodzajów środków ochrony indywidualnej. Trudno oczekiwać, by spawacz uzbrojony jedynie w trudnopalny fartuch został uznany za wystarczająco zabezpieczonego. Przydadzą mu się również chroniące przed wysoką temperaturą rękawice i odpowiednia przyłbica. Z kolei robotnik obsługujący młot pneumatyczny może potrzebować rękawic antywibracyjnych i odpowiedniej ochrony słuchu.

Półmaski i inne środki ochrony dróg oddechowych są często stosowane nie tylko przez służby medyczne. Z powodzeniem korzystają z nich również robotnicy na budowach, którzy są narażeni na wdychanie pyłu. Buty robocze to kolejny obszerny temat. Wybór między kaloszami, półbutami, trzewikami i sandałami musi być przemyślany. A do tego podeszwa, wyściółka i wierzch obuwia roboczego lub ochronnego mogą mieć różne właściwości.

Sklep internetowy i hurtownia BHP. Polecane produkty ochronne i robocze.

Przy zakupach w sklepie BHP dobrze jest przemyśleć każdy szczegół i kreować w wyobraźni najgorsze możliwe scenariusze. Brzmi to paranoicznie, lecz sprawdza się całkiem nieźle. Jeśli nie chcesz ćwiczyć swojej imaginacji w tym zakresie, możesz zdać się na naszą obsługę.

Działamy w branży BHP od ponad 25 lat. W naszym asortymencie oferujemy wszystko, czego Ci trzeba. Doradzamy, wspieramy i opiekujemy się naszymi klientami na wysokim poziomie. Odwiedź sklep BHPOnline-24.pl i skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w wyborze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here