Postępowanie restrukturyzacyjne

Czasami nasz biznes, który daje utrzymanie nam oraz naszym pracownikom, może stanąć na krawędzi. Dzieje się tak z różnych powodów. Pojawia się wówczas pytanie, czy likwidować działalność całkowicie czy też może podjąć takie działania, które pozwolą nam przetrwać. Warto wówczas zwrócić się do fachowców, którzy pomogą nam ustalić, jakie rozwiązanie będzie dla nas bardziej sensowne oraz opłacalne. W rachubę wówczas wchodzi postępowanie restrukturyzacyjne albo postępowanie upadłościowe. To, na jakie działanie się zdecydujemy będzie zależało przede wszystkim od nas, ale warto tutaj wziąć pod uwagę wszelkie czynniki. Stąd też spojrzenie z zewnątrz chłodnym, prawniczym okiem, pozwoli nam na pewno na podjęcie dobrej decyzji.

Czym jest upadłość przedsiębiorstwa?

Upadłość przedsiębiorstwa ogłasza się wówczas, gdy długi są tak duże, że nie ma szans na to, by firma mogła wrócić do gry. Ogłasza się wówczas bankructwo, wyprzedaje pozostałe mienie ruchome oraz nieruchome i z pozyskanych środków, zaspokaja się roszczenia wierzycieli. Ogłoszenie upadłości w niektórych sytuacjach może być jedynym wyjściem, na które warto postawić. Nigdy nie jest to decyzja łatwa oraz przyjemna, ale czasami to jedyna droga, którą można podążyć w przyszłość, ale wymaga ona ogłoszenia upadłości dłużnika przed sądem.

Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa?

W przypadku gdy jest szansa na restrukturyzację przedsiębiorstwa, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Z pewnością pomoże nam w tym KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna, której witrynę internetową bez trudu znajdziemy w sieci. Są to specjaliści, którzy są w stanie przeprowadzić nas przez wszelkie etapy tego postępowania tak, abyśmy wyszli z opresji obronną ręką. Mamy pięć typów takiego postępowania restrukturyzacyjnego. W pierwszym podstawą jest zatwierdzenie układu dłużnika z wierzycielami. Układ taki nie wpływa na redukcję zadłużenia i często nie obejmuje spornych wierzytelności. W drugi typie przyspieszonego postępowania układowego zadaniem kancelarii jest przygotowanie planu układowego, przeprowadzenie głosowania wierzycieli oraz zawieszenie egzekucji. Można także skorzystać z postępowania układowego, postępowania sanacyjnego, w którym całkowitą kontrolę nad firmą przejmuje syndyk oraz uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które daje nam czteromiesięczną ochronę przed egzekucją oraz odblokowuje rachunki bankowe, czy też zawiesza egzekucję komorniczą. To, czy zdecydujemy się, np. zatwierdzenie  układu, czy też wybór nasz padnie na uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (UPR), itp. będzie zależeć od analizy naszego położenia przez specjalistów i może się zakończyć na przyspieszonym postępowaniu układowym. Restrukturyzacja naszej firmy ma nas wyprowadzić na prostą i pozwolić powrócić do gry.

Różnice pomiędzy postępowaniem restrukturyzacyjnym, a upadłościowym

Po otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego możemy liczyć na to, że uda nam się odbudować naszą pozycję. Wielość postępowań restrukturyzacyjnych może nas uchronić przed upadłością. Diabeł tkwi w szczegółach stąd też pomoc fachowej kancelarii prawnej pomoże nam wybrać najlepszą drogę postępowania. Należy bowiem wiedzieć, że np. postępowanie o zatwierdzenie układu jest możliwe, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. W takim przypadku nad przebiegiem postępowania na mocy prawa panuje nadzorca układu. Upadłość z kolei jest ostateczna i może zaowocować nawet dziesięcioletnim zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Warto o tym pamiętać przed podjęciem daleko idących decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here