praca siedząca
fot. pixabay.com

Choć wielu z nas od lat pracuje w pozycji siedzącej, to jednak taki sposób pracy wcale nie jest zdrowy. Może bowiem spowodować problemy zdrowotne. Czy wiesz, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca siedząca przed ekranem komputera? Oto najpopularniejsze czynniki szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Światło niebieskie szkodzi nie tylko Twoim oczom

Czy wiesz, że Twoje oczy są narażone na szybsze uszkodzenie z powodu światła niebieskiego wydzielanego przez urządzenia elektroniczne? Co więcej, bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie. Światło niebieskie w dłuższej perspektywie obniża jakość widzenia. Uszkodzenia wzroku zachodzą stopniowo, ale zbyt długa praca przed ekranami urządzeń elektronicznych, np. komputera, tabletu czy smartfonu, może  doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Zbyt długa praca przed ekranem prowadzi do nadwyrężenia oraz przemęczenia, co objawia się bólami głowy, nieostrym widzeniem, podrażnieniem, uczuciem suchości czy łzawieniem oczu. Chcąc zabezpieczyć się przed światłem niebieskim warto zakładać odpowiednie okulary czy soczewki. Dbaj także o przerwy podczas pracy.

Światło wydzielane przez ekran prowadzi także do zaburzeń snu. Wpływa na naturalne rytmy dobowe. Dlatego staraj się nie pracować tuż przed snem. Sztuczne światło niebieskie może przyczynić się także do szybszego starzenia się skóry. Promieniowanie może spowodować powstanie wolnych rodników, przyspieszenie procesów fotostarzenia, a także utratę elastyczności skóry.

Polecamy: Praca w innym kraju – kiedy warto wyjechać?

Pozycja siedząca nie służy kręgosłupowi

praca siedząca
fot. pixabay.com

Problemy z kręgosłupem, które wynikają z pracy siedzącej to osobny temat do rozważań. Okazuje się, że praca siedząca wymusza określoną pozycję szyi, np. gdy przechylamy głowę do przodu w kierunku klawiatury, może to doprowadzić do stałego zaburzenia kręgów szyjnych. Nie można zapomnieć o niekomfortowej pozycji przyjmowanej przez mięśnie obręczy barkowej i całego grzbietu. Mogą pojawić się dysfunkcje kręgosłupa takie jak: nieelastyczny kręgosłup czy też uszkodzenie dysku. Podczas długotrwałego siedzenia dysk jest zapadnięty i stale uciśnięty. Hamuje to możliwość odżywiania kręgosłupa. Tym samym kolagen wokół bliskich ścięgien i więzadeł  twardnieje, co nie stwarza stabilizacji kręgosłupowi. Praca siedząca zwiększa ryzyko pojawienia się przepuklin dyskowych. Pojawiają się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Jak uchronić się przed problemami z kręgosłupem?

Niestety, wielu z nas nie ma wyboru i musi spędzać długie godziny przed ekranem lub po prostu w pozycji siedzącej. Jak można zadbać o swój kręgosłup, by go nie przeciążać? Przede wszystkim należy siedzieć prawidłowo. Nie powinniśmy się garbić. Trzeba siedzieć prosto. Podczas siedzenia staraj się nie pochylać do przodu. Twoje barki powinny być zrelaksowane. Ramiona powinny być położone blisko po obu stronach tułowia. Stopy trzymaj płasko na ziemi albo na lekkim podnóżku. Zadbaj także o to, by odcinek lędźwiowy był podparty wałkiem. Dbaj także o ćwiczenia kręgosłupa. Codziennie możesz siedzieć na czymś chwiejnym i giętkim, np. piłce gimnastycznej i tym samym stabilizować mięśnie do pracy. Pamiętaj także o tym, by w czasie pracy robić sobie częste przerwy i wstawać podczas pracy. Dbaj o to, by wstawać co pół godziny od biurka i przespacerować się po pomieszczeniu.

Siedzący tryb życia – przyczyna wielu chorób

Spędzanie życia w pozycji siedzącej sprzyja pojawieniu się nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 2, a także nadciśnienia, żylaków czy hemoroidów. Podczas pracy w pozycji siedzącej mięśnie spalają mniej kalorii. Dodatkowo „bezczynne mięśnie” nie reagują w wystarczająco aktywny sposób na insulinę, co może doprowadzić do rozwoju cukrzycy i innych chorób.

Co więcej, zbyt długie siedzenie przyczynia się do podniesienia poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Sprzyja to pojawieniu się chorób układu krążenia.

praca siedząca
fot. pixabay.com

Praca siedząca – mimo że wydaje się być wygodna – prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Problemy ze wzrokiem, kręgosłupem i wiele chorób to efekt pracy w pozycji siedzącej. Warto poznać zagrożenia tej formy pracy i zadbać zawczasu o odpowiednią profilaktykę.

Sprawdź także: Praca zdalna – poznaj 7 korzyści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here