praca zdalna
fot. pixabay.com

Praca zdalna to możliwość pracy z dowolnej części świata. Nie musisz przesiadywać w biurze, bo swoje obowiązki możesz wykonywać teoretycznie tam, gdzie tylko chcesz. Poznaj zalety rozwiązania, jakim jest praca zdalna.

Zyskujesz dodatkowy czas

Decydując się na pracę zdalną przede wszystkim oszczędzasz sporo czasu, który poświęciłbyś na dojazdy do pracy i powroty do domu. Dzięki pracy zdalnej, nie musisz już wstawać sporo wcześniej. Wystarczy, że obudzisz się kilka minut przed rozpoczęciem pracy i możesz działać. Czas, który wcześniej musiałbyś przeznaczyć na podróż, możesz wykorzystać na spotkania z przyjaciółmi czy zabawy z dzieckiem. Praca zdalna daje więc szansę spędzania dnia w domu z rodziną w czasie, w którym do tej pory było to niemożliwe. Dzięki pracy zdalnej będziesz mieć najważniejszych ludzi blisko siebie.

Oszczędzasz pieniądze

Kolejną zaletą pracy zdalnej są oczywiście oszczędności związane z brakiem kosztów przejazdów. Dotychczas płaciłeś sporo za bilet w komunikacji miejskiej czy też paliwo, teraz nie musisz już ponosić tego kosztu. Jeśli Twoje biuro znajdowało się daleko, miesięcznie na pracy zdalnej możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. W tym kontekście warto również napomknąć, że praca zdalna wiąże się też z tym, że przestajesz stołować się na mieście. Przypomnij sobie, ile pieniędzy wydawałeś na lunch zamawiany do biura czy też kawę po drodze do firmy. Teraz możesz pozbyć się także tych wydatków.

praca zdalna
fot. pixabay.com

Sam planujesz swój czas pracy

Następną korzyścią wynikającą z pracy zdalnej jest oczywiście możliwość samodzielnego planowania swojego dnia. Praca zdalna utrudnia kontrolowanie pracownika. Wobec tego – o ile nie ma odbyć się ważne spotkanie z szefem czy resztą zespołu – możesz sam ustalać plan dnia pracy. Jednocześnie możesz odpisywać na e-maile i gotować zupę lub doglądać dziecko. Pracując zdalnie masz większą możliwość na kontrolowanie tego, co dzieje się w Twoim domu.

Nie musisz widzieć się z nielubianymi pracownikami

Praca zdalna daje także ogromny komfort związany z możliwością odcięcia się od nieprzychylnych czy nielubianych osób. Nie musisz widywać się już z pracownikami, z którymi nie odnajdywałeś wspólnego języka. Teraz możesz po prostu nie nawiązywać kontaktu z takimi osobami, oczywiście, o ile nie wymaga tego Twoja praca.

Możesz pracować tak, jak chcesz

Nie lubisz ubrań służbowych? Nie chcesz pracować przy biurku? Teraz możesz pracować na własnych zasadach, np. odpisywać na e-maile w piżamie, nie wychodząc cały dzień z łóżka. Wystarczy, że masz dostęp do komputera oraz Internetu i możesz pracować tak, jak lubisz. Nie musisz także dbać o to, gdzie jesz czy jak wyglądają Twoje przerwy. Sam decydujesz o tym, jak wygląda dzień Twojej pracy i kiedy pijesz kawę, ponieważ nikt Cię nie kontroluje.

Nikt Cię nie rozprasza

O ile nie masz dzieci, praca zdalna pozwala Ci na pracę w cichym komfortowym środowisku. Nikt Cię nie rozprasza i możesz w pełni skupić się na wykonywanych obowiązkach. W spokoju praca może przebiegać sprawniej i kto wie, być może szybciej wykonasz wszystkie zadania przewidziane na konkretny dzień.

Polecamy: Wypalenie zawodowe – sprawdź, czym jest!

Pracujesz z dowolnego miejsca

Jeżeli oczywiście wcześniej ustaliłeś z pracodawcą, że będziesz pracować z innej lokalizacji niż Twój dom lub Twoje mieszkanie, możesz na czas pracy zdalnej przenieść się np. na wieś i tam w otoczeniu roślinności i piękna natury wykonywać swoje obowiązki. Praca zdalna daje ogromną wolność związaną z wyborem miejsca zamieszkania. Nie ogranicza Cię tu lokalizacja. To Ty sam wybierasz skąd pracujesz.

praca zdalna
fot. pixabay.com

Pamiętaj jednak, że nieco inaczej wygląda kwestia pracy zdalnej z innego kraju. Tu sytuacja nie jest do końca prawnie uregulowana, dlatego zanim wyjedziesz pomyśl o tym, by przypadkiem praca zdalna nie wywołała problemów na gruncie prawnym.

Praca zdalna to marzenie wielu osób. Pandemia COVID-19 sprawiła, że bardzo dużo pracowników zaczęło pracować zdalnie. Niektórzy planują, że po pandemii nie wrócą do klasycznej pracy z biura. Nic dziwnego, bo praca zdalna może przynieść wiele korzyści pracownikowi.

Czytaj także: Zmiana pracy – kiedy jest dobry moment?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here