pracownik
fot. pixabay.com

Czym wyróżnia się dobry pracownik? Co zrobić, by zdobyć lepiej płatną pracę? Na jakie cechy zwracają uwagę pracodawcy? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Zaangażowanie na rzecz firmy

Pracodawcy doceniają osoby zaangażowane w pracę. Dlatego jeżeli jesteś pracownikiem, który łatwo zapala się do działania, pracodawca jak najbardziej pozytywnie oceni Twoje podejście. Od takich osób jak Ty, mogą uczyć się inni pracownicy.

Wskazówka: zaangażowanie jest dobre, ale uważaj na nadgorliwość. Pracownicy nadgorliwi mogą być wykorzystani przez niejednego pracodawcę. Dlatego wykonuj swoje obowiązki w normalnym tempie. Nie chciej za wszelką cenę pokazać, jak świetny jesteś. Możesz niestety dostać dzięki temu więcej obowiązków do realizacji. Troszcz się również o to, by samemu dobrze się czuć z wykonywanymi obowiązkami.

Ambicja i chęć rozwoju

Kolejną istotną cechą pracownika jest ambicja. Jeżeli pracownik przejawia chęci do pracy i pokazuje, jak bardzo zależy mu na tym, by się rozwijać, z pewnością zostanie to dobrze odebrane przez pracodawcę lub potencjalnego pracodawcę.

Ambicja to coś, co może pomóc pracownikowi osiągać sukcesy, nie odpuszczać tam, gdzie inni odpuszczają.

Wskazówka: Uważaj na przepracowanie. Jeżeli wciąż będziesz chciał wykonywać wszystko jak najlepiej i na najwyższych obrotach, może to doprowadzić do sytuacji, gdy będziesz czuć się zbyt przytłoczony sytuacją. To prosta droga do wypalenia zawodowego i chęci rezygnacji z pracy.

pracownik
fot. pixabay.com

Lojalność wobec pracodawcy

Jeżeli chcesz być dobrze odbierany przez pracodawcę, bądź wobec niego uczciwy i lojalny. Zależy Ci na uzyskaniu urlopu? Dużo wcześniej go o tym powiadom. Chcesz zmienić pracę? Poinformuj o tym swojego przełożonego z wyprzedzeniem.

Wskazówka: Oczywiście, jeżeli pracodawca zachowuje się wobec Ciebie nie-fair, broń przede wszystkim swoich interesów. Nie podejmuj działalności konkurencyjnej jeżeli taka działalność jest sprzeczna z umową. Mogą grozić Ci za to różnorodne konsekwencje prawne.

Wysokie kompetencje

Każdy pracodawca chciałby zatrudnić osobę, która ma wysokie kompetencje. Dlatego staraj się o to, by rozwijać się na wielu polach. Ucz się języków obcych, idź na kurs lub studia i zdobywaj doświadczenie zawodowe, które pomoże Ci realizować się życiowo i w pracy.

Wskazówka: Chcesz być konkurencyjny na rynku pracy? Zdobywaj umiejętności, które są nietypowe. Może to być znajomość egzotycznego języka, np. japońskiego, albo znajomość takich programów, które są innym osobom nieznane. Zabłyśnij i pokaż, co potrafisz jako pracownik.

Dowiedz się więcej: Jak wypracować pozycję zawodową?

Umiejętność pracy w zespole

Jeżeli potrafisz porozumieć się z ludźmi, odpuścić, gdy jest to niezbędne, dzielić sukces z innymi – to świetnie. Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej znaleźć interesującą pracę. Umiejętność pracy w zespole jest bardzo ważna, by osiągać większe sukcesy.

Wskazówka: Chcesz rozwijać swoje kompetencje społeczne? Czytaj mądre książki, korzystaj z kursów i warsztatów. Możesz też skorzystać ze wsparcia psychologa, który podpowie Ci, co możesz zrobić, by lepiej się komunikować. Otwartość na potrzeby innych jest równie istotna, co wysokie kompetencje zawodowe.

Wywiązywanie się ze zobowiązań

Jeżeli jesteś osobą, która wywiązuje się z danego słowa i z danych zobowiązań, pracodawca z pewnością to doceni. Uczciwość w takich relacjach jest jak najbardziej doceniana. Jeżeli powiedziałeś, że coś zrealizujesz w konkretnym terminie, zrób to. Zobaczysz, że pracodawca zauważy Twoją słowność. Dotrzymywanie słowa to cnota.

Wskazówka: Nie rzucaj słów na wiatr. Jeżeli obiecałeś, że wykonasz jakieś zadanie, to je wykonaj. Lepiej obiecać mniej niż więcej.

Zaangażowanie w wykonywane obowiązki, ambicja i chęć rozwoju, uczciwość, wysokie kompetencje i wiele innych cech – to wszystko, czego pracodawca oczekuje od pracowników. Czy masz którąś z wymienionych cech, a może masz je wszystkie? Co jeszcze dodałbyś do tej listy?

pracownik
fot. pixabay.com

Każdy dobry pracownik powinien myśleć nie tylko o swoim pracodawcy, ale również o sobie. Dlatego pamiętaj o tym, by zachować równowagę pomiędzy życiem osobistym a prywatnym.

Sprawdź także: Jak być dobrym liderem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here