wypalenie zawodowe
fot. pixabay.com

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za jednostkę chorobową, na którą lekarz będzie mógł wystawić L4. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Wypalenie zawodowe – objawy

Kiedy praca zamiast sprawiać przyjemność coraz bardziej męczy, gdy czujesz, że to, co robisz nie ma większego sensu, a Twoje ogromne wysiłki nie przynoszą rezultatów być może zmagasz się z wypaleniem zawodowym. Towarzyszyć mu mogą również objawy somatyczne takie jak bóle brzucha czy głowy albo ogólne złe samopoczucie. W okresie wypalenia zawodowego Twoja wydajność może również spaść. To, co wcześniej zajmowało Ci niewiele czasu, teraz stać się zajęciem o wiele bardziej pracochłonnym.

Wypalenie zawodowe może objawiać się również bezsennością, koszmarami sennymi, problemami żołądkowymi, chronicznym zmęczeniem czy problemami emocjonalnymi takimi jak: rozdrażnienie czy problemy z koncentracją. Na płaszczyźnie relacji pogarszają się również kontakty ze współpracownikami czy rodziną.

wypalenie zawodowe
fot. pixabay.com

Osoba wypalona zawodowo może odczuwać chroniczny niepokój, a także mieć poczucie, że nawet kilkudniowa przerwa od pracy nie pomaga jej zwalczyć zmęczenia. Jako bezpośrednią przyczynę wypalenia zawodowego uznaje się nieumiejętność regeneracji swoich sił psychicznych i fizycznych.

Pierwszym objawem wypalenia zawodowego jest właśnie poczucie zmęczenia. Następnie osoba wypalona przestaje angażować się w swoje obowiązki. Końcowy etap to załamanie. Wówczas pracownik zaczyna umniejszać swoje dotychczasowe osiągnięcia lub uważać, że nie nadaje się do wykonywania określonej pracy.

Kto jest najbardziej narażony na wypalenie zawodowe?

Grupę ryzyka stanowią osoby, które mocno angażują się w swoje zadania, ale w zamian nie otrzymują odpowiedniej nagrody, np. w formie satysfakcjonujących rezultatów, pochwały czy większego wynagrodzenia. Gdy człowiek zaczyna zauważać, że jego wysiłki są niedostrzegalne, zaczyna wewnętrznie cierpieć. Pojawia się frustracja oraz poczucie zmęczenia bezowocną – w jego mniemaniu pracą.

Wypalenie zawodowe dotyka przedstawicieli wszystkich branż i zawodów. Jednakże najbardziej narażeni na nie są lekarze, pracownicy socjalni, psycholodzy, nauczyciele, pielęgniarki. Są to więc osoby, które na co dzień pracują z drugim człowiekiem. Wymaga się od nich poświęcenia, a także uczestnictwa w życiu innych ludzi. Szacuje się, że w Polsce tego stanu doświadczyła co 4. osoba, ale statystyki mogą nie oddawać pełni problemu.

Wypalenie zawodowe to ogromny problem społeczny, który może być przyczyną kolejnych zaburzeń, np. depresji. Dlatego, aby uchronić pracowników od niepotrzebnego cierpienia, od 2022 roku będzie można uzyskać zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe – jak z nim walczyć?

Tempo życia i wciąż rosnące wymagania sprawiają, że wypalenie zawodowe coraz częściej dotyka nie tylko osoby pracujące od wielu lat, ale również młodych pracowników, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową.

Dobrym pomysłem, by ustrzec się przed wypaleniem zawodowym jest dbanie o odpowiedni balans pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Warto np. zaangażować się w zajęcia zupełnie niezwiązane z rodzajem wykonywanej pracy. Nie można również zapominać o odpoczynku oraz zdrowym dystansie do wyzwań. Jeżeli w pracy, którą wykonujesz czujesz się źle, po prostu z niej zrezygnuj. Możesz także szukać innego zawodu, w którym będziesz mógł się spełniać.

wypalenie zawodowe
fot. pixabay.com

Korzystaj także ze wsparcia psychologa, który podpowie Ci, co możesz zrobić, by minimalizować skutki stresu związanego z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Szukaj również sposobów na wzmocnienie relacji z bliskimi. Nie opieraj całego swojego życia i poczucia wartości na pracy, ponieważ może ona stać się źródłem wielu frustracji.

Wypalenie zawodowe to plaga XXI wieku związana ze stale rosnącymi wymaganiami pracodawców względem pracowników i porównywalnie niskiego doceniania ich wysiłków, a także nieumiejętności regeneracji sił przez pracowników. Można jednak próbować mu zaradzić, dbając o odpowiedni styl życia oraz starając się nabrać zdrowego dystansu do pracy oraz szacunku do własnych osiągnięć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here