asertywność
fot. pixabay.com

Asertywność to cecha, która pozwala ochronić siebie i zabezpieczyć przed nadmiarem obowiązków. Jak być asertywnym w pracy, by inni nie wykorzystywali swojej pozycji do tego, by narzucać nam zbyt wiele. Oto kilka podpowiedzi.

Asertywność – co to jest?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak można być asertywnym, zdefiniujemy, co należy rozumieć przez pojęcie asertywności. Otóż, asertywność to umiejętność prezentowania własnego zdania, nawet za cenę odrzucenia. Osoba, która jest asertywna swoją postawą chroni siebie. Dlatego bycie asertywnym to prawdziwy zasób.

Trzeba pamiętać, że asertywność to takie wyrażanie własnej opinii, które nie narusza granic innych ludzi. Dlatego dla wielu osób może stanowić olbrzymie wyzwanie, aby zwrócić komuś uwagę, a jednocześnie nie urazić nikogo. Asertywność wymaga więc pracy nad sobą oraz swoimi przeżyciami i emocjami, które mogą być różnorodne. Wiele sytuacji w życiu zawodowym może wywoływać w nas szereg emocji, z którymi trudno sobie poradzić. Asertywność jest kluczem, który pozwoli otworzyć wiele drzwi. To sposób, by żyć w zgodzie ze sobą.

Człowiek asertywny potrafi więc wyrażać siebie w sposób otwarty, pełny empatii, nienaruszający granic innych ludzi. Tyle teoria, jak to zatem można zrealizować w praktyce.

Asertywność w pracy – grzeczne odmawianie

Szef lub członkowie Twojego zespołu naciskają na Ciebie, żebyś przyjął kolejne obowiązki? Sama myśl, że będziesz mieć teraz więcej pracy jest dla Ciebie przytłaczająca? Pomoże Ci tu asertywność. Jeżeli jesteś osobą asertywną, jasno postawisz granice i wyjaśnisz, dlaczego nie możesz zająć się konkretnymi zadaniami.

asertywność
fot. pixabay.com

Grzeczne odmawianie to umiejętność wprost pochodząca od asertywności. Szanuj siebie, swój czas i swoje potrzeby – dzięki temu znacznie łatwiej przyjdzie Ci realizacja kolejnych zadań. Obawiasz się skutków związanych z odmową? Pomyśl, że nie warto współpracować z kimś, kto nie szanuje Ciebie. Prędzej czy później dostrzeżesz tę zależność.

Używanie odpowiednich zwrotów

Osoba, która jest asertywna zwraca się w grzeczny sposób do innych ludzi. Używa takich zwrotów jak: „moim zdaniem, uważam, że”, a także wskazuje, że szanuje stanowisko innych osób. Jeżeli osoba, która oczekuje czegoś od drugiej, nie akceptuje, że ma odmienne zdanie, asertywny człowiek informuje ją o tym, że myśli inaczej w grzeczny sposób. Jednocześnie używa trafnych, logicznych argumentów.

Osoba asertywna nie wstydzi się swoich poglądów i broni swojego stanowiska, nawet za cenę odrzucenia.

Szanuje drugiego człowieka

Osoba, która jest asertywna, swoją postawą pokazuje, że szanuje swojego rozmówcę. Dlatego, nawet, gdy jest zdenerwowana, nie podnosi głosu, nie krzyczy, np. przekazując informację zwrotną. Jeżeli jego rozmówca zachowuje się w nieodpowiedni sposób, potrafi zwrócić mu uwagę, a jednocześnie grzecznie poprosić o odpowiednie zachowanie.

Osoba, która odznacza się asertywnością nie daje się wyprowadzić z równowagi. Dlatego, gdy stanie się coś, co ją przytłacza, albo przełoży rozmowę na innych czas albo poprosi o więcej czasu do tego, by móc lepiej przemyśleć konkretny problem.

Dlaczego warto być asertywnym?

Wiesz już, czym odznacza się asertywność. Teraz zobacz, dlaczego warto być osobą asertywną. Co możesz zyskać dzięki takiemu podejściu? Przede wszystkim ludzie Cię szanują, ponieważ wiedzą, że jesteś osobą, która odważnie broni swoich poglądów. Poza tym jesteś człowiekiem, który stanowi pewne oparcie w niepewnych czasach. Znacznie łatwiej zaufać komuś, kto wprost mówi, co mu się nie podoba niż kryje za miłym uśmiechem. Dzięki asertywności możesz łatwo wypracować swoją pozycję zawodową i życiową. Asertywność pozwoli Ci stać się kimś znaczącym w pracy, kimś, kogo ludzie słuchają. Jeżeli odważnie głosisz swoje poglądy, to jesteś za to szanowany.

asertywność
fot. pixabay.com

Osoby, które nie mają swojego zdania, są często lekceważone przez kolegów i koleżanki w pracy, ale także w innych miejscach. Zależy Ci na tym, by być zauważanym? Bądź asertywny. Asertywność to odpowiedź na wiele problemów. Pozwala na zabezpieczenie siebie i grzeczne, kulturalne powiedzenie „nie” kiedy czegoś nie chcemy albo „tak”, gdy czegoś chcemy. To bycie w zgodzie z samym sobą.

Polecamy: Multitasking – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here