cechy niezbędne w pracy pedagoga
fot. pixabay.com

Planujesz zostać nauczycielem i nie wiesz, co jest istotne w tej pracy? Sprawdź naszą listę wymagań i zobacz, czy nadajesz się do wykonywania tej pracy. Zapraszamy do lektury. Poznaj cechy niezbędne w pracy pedagoga.

Pedagog – czyli kto?

Najpierw jednak skupmy się na wyjaśnieniu pojęcia „pedagog”. Kim on jest? Pedagog to osoba, która wychowuje, zajmuje się więc kształtowaniem charakterów oraz postaw życiowych młodych ludzi. To bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego chcąc dobrze wykonywać tę pracę, należy pamiętać, że niezbędne jest spełnianie kilku wymagań. Znajdziesz je poniżej. Oto cechy niezbędne w pracy pedagoga.

Wyrozumiałość i empatia

Praca z drugim człowiekiem wymaga ogromnej empatii, a więc umiejętności wczucia się w stan drugiej osoby. Dzięki empatii człowiek staje się łagodniejszy dla drugiego, nawet wówczas, gdy tamten postąpił w sposób nieodpowiedni. Dzieci, które dopiero uczą się życia, potrzebują ze strony swoich opiekunów, ogromnej dawki wyrozumiałości i empatii. Tylko dzięki temu będą czuć się prawdziwie bezpiecznie.

Akceptacja dziecka

Pedagog powinien być człowiekiem, który potrafi zaakceptować słabości dziecka. Bez względu na jego stan fizyczny czy psychiczny, musi więc umieć zatroszczyć się o dziecko i otoczyć go opieką. Jest to nieodzowne do tego, by wyrobić w małym człowieku potrzebną w codziennym życiu pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.

cechy niezbędne w pracy pedagoga
fot. pixabay.com

Umiejętność dostrzegania zalet

Ktoś kiedyś stwierdził, że szkoła byłaby lepszym miejscem, gdyby zamiast wytykać uczniom czego nie umieją, nauczyciele skupiliby się na pielęgnacji tego, co ich podopieczni potrafią. Dobry pedagog to osoba, która potrafi dostrzec zalety i umiejętności swoich uczniów oraz ich chwalić. To dla dziecka najlepsza motywacja do działania i dalszego rozwoju. Jeżeli potrafisz zwrócić się do ucznia dobrym słowem, to z można stwierdzić, że masz zadatki na świetnego pedagoga.

Zdolność do konstruktywnej krytyki

Pamiętaj, że proces uczenia się to nie tylko sukcesy, ale porażki. Podobnie całe życie składa się nie tylko ze wzlotów, ale też upadków. Dlatego oswojenie ucznia z porażkami, to coś bardzo istotnego podczas nauczania. Warto przekazywać w taki sposób informację zwrotną uczniowi, by go nie obrażać, ale wskazywać na to, czego dziecko nie umie. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że jeżeli się postara, to zawsze będzie mógł naprawić swój błąd, np. uzyskać lepszą ocenę. Niechronienie ucznia przed porażkami to dla niego szansa na to, by mógł doświadczyć, że gorszy stopień czy potknięcie to nie koniec świata. Zawsze istnieje możliwość poprawy i przekucia porażki w sukces.

Bycie autorytetem

Dobry pedagog to osoba sprawiedliwa, która wymaga od uczniów wiedzy, ale również potrafi ją przekazać. Co więcej, jest uczciwa wobec dzieci i nie piętnuje nikogo niezależnie od sytuacji. W ten sposób buduje wokół siebie wizerunek dobrego specjalisty, który staje się dla dzieci wzorem. Pedagog całym swoim życiem powinien pokazywać, że jest na właściwym miejscu. Po latach uczniowie wspominają takie osoby z sentymentem i szacunkiem. Oczekujesz szacunku od uczniów? Szanuj ich, a przede wszystkim podkreślaj, jakie wartości są dla Ciebie w życiu istotne.

Dojrzałość emocjonalna

Dobry pedagog to osoba, która ma wiedzę z zakresu rozwoju dzieci, ale również dojrzałość emocjonalną. Dlatego nie bierze na poważnie reakcji podopiecznych. Potrafi wybaczać i w takim układzie relacyjnym to ona jest osobą dorosłą. Wspiera swoich wychowanków dobrym słowem oraz uśmiechem. Potrafi oddzielić pracę zawodową od życia prywatnego, przez co nie przynosi stresów z pracy do domu. Wymaga to oczywiście pracy nad sobą, warto jednak czerpać z odpowiednich wzorców i pracować nad tym, by być dobrym nauczycielem.

cechy niezbędne w pracy pedagoga
fot. pixabay.com

To cechy niezbędne w pracy pedagoga. Czy je posiadasz? A może chcesz je dopiero rozwijać? Pamiętaj, że praca z dziećmi i młodzieżą jest czymś bardzo istotnym. Twoja postawa wobec dziecka może wpłynąć na całe przyszłe życie takiego człowieka. Dlatego waż słowa i podejmuj odpowiednie decyzje związane z jego kształceniem. Zobaczysz, że po latach taka osoba będzie Ci bardzo wdzięczna.

Sprawdź też: Stres w pracy – kiedy jest groźny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here