stres w pracy
fot. pixabay.com

Stres w pracy ma funkcje mobilizujące i zachęcające do działania. Sprawia, że człowiek koncentruje się na zadaniu i szybciej oraz efektywniej działa. Niestety, przewlekły stres zamiast mobilizować staje się groźny dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka.

Człowiek w sytuacji stresowej

W czasie odczuwania stresu wszystkie układy wewnętrzne człowieka zostają aktywowane. Oddech staje się szybszy, napięcie mięśniowe zwiększone, akcja serca przyspieszona. Osoba, która znajduje się w sytuacji stresu, odczuwa przymus działania, staje się niecierpliwa. Człowiek zestresowany ma zawężoną uwagę, ponieważ skupia się jedynie na wykonaniu zadania. Taka osoba odczuwa również przymus działania.

Stres może być świetnym motywatorem. Na dłuższą metę jednak takie odczuwanie stresu może doprowadzić do choroby psychicznej lub fizycznej.

Stres w pracy – kiedy jest niebezpieczny?

Czy istnieją przesłanki, które wskazywałyby na to, że stres w pracy jest niebezpieczny? Kiedy wymagania wobec pracownika są niewspółmiernie wysokie, pojawiają się często i trwało długo, stres zaczyna być niebezpieczny. Taka sytuacja przeciąża organizm człowieka.

U pracownika pojawiają się nieprzyjemne uczucia związane z lękiem, złością, gniewem czy strachem. Mogą mu towarzyszyć także objawy fizyczne, np. bóle głowy czy brzucha. Taka osoba może stać się wycofana. Pracownik, który przeszedł nadmierny stres, może przestać chcieć angażować się w konkretne zadania.

stres w pracy
fot. pixabay.com

U pracownika, który zbyt często jest narażany na stres pojawia się poczucie winy, bezradności oraz utrata zaufania do samego siebie. Może zacząć się mylić w sprawach, które dotąd nie sprawiały mu trudności. Zbyt częsty stres nierzadko może doprowadzić nawet do traumy i wystąpienia choroby.

Skutki stresu w pracy

Do najczęstszych skutków stresu w pracy należą choroby fizyczne i psychiczne. Najpopularniejsze choroby wywołane przez stres to bolesne skurcze jelit, owrzodzenia układu pokarmowego, obniżenie odporności, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, a także depresja czy nerwica.

Osoby, które są narażone na permanentny stres, z którym sobie nie radzą dużo łatwiej popełniają błędy, co oczywiście odbija się na jakości pracy. Wielu pracowników, którzy nie wytrzymują presji korzystają z L4 znacznie częściej niż ich znajomi z pracy. Zestresowani pracownicy znacznie częściej ulegają także wypadkom przy pracy. Nierzadko po prostu rezygnują z pracy i szukają innego miejsca, w którym będą się spełniać zawodowo.

Sprawdź także: Praca w innym kraju – kiedy warto wyjechać?

Kto jest narażony na stres w pracy?

Do grupy osób najbardziej narażonych na skutki stresu w pracy zaliczyć można pracowników młodych, którzy nie mają jeszcze życiowego doświadczenia związanego z pokonywaniem trudności. Znacznie mniejszą zdolność do radzenia sobie ze stresem wykazują także osoby z krótkim stażem pracy. Źle na swoim stanowisku pracy czują się też pracownicy, których umiejętności i zasoby są niedopasowane do obowiązków. Tacy ludzie znacznie szybciej popadają w stres.

Warto również lepiej przyjrzeć się osobom, które mają wrodzoną większą wrażliwość oraz dużą lękliwość. Bardziej podatni na stres w pracy są pracownicy z wysokimi aspiracjami oraz ambicjami, a także te osoby, które mają własne problemy pozazawodowe.

Dobry pracodawca powinien cechować się właściwym podejściem i indywidualnie dobierać obowiązki do możliwości pracowników. Już na etapie rekrutacji winien poinformować o tym, jak bardzo obciążająca może być praca w jego firmie.

Jak można zwalczyć stres w pracy?

stres w pracy
fot. pixabay.com

O niski, bezpieczny poziom stresu w pracy powinien zadbać nie tylko pracodawca, ale również pracownicy. Dobra atmosfera w firmie działa kojąco i wspierająco. Dlatego warto pamiętać o tym, by dobierać takich pracowników, którzy będą umieli ze sobą współpracować, a także będą szanować się wzajemnie.

Odpowiedzialny pracodawca, który nie chce stracić pracownika, powinien zatroszczyć się o to, by nie przeciążać zatrudnionego, a także, by np. przeprowadzić szkolenia, które nauczą go radzenia sobie ze stresem.

Stres w pracy może być mobilizujący, ale może także zniszczyć człowieka. Wszystko zależy od jego dawki oraz wewnętrznych możliwości pracownika do radzenia sobie ze stresem.

Polecamy: Workation – praca i wakacje w jednym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here