gdzie szukać ofert pracy
fot. pixabay.com

Wiele osób, które stoją przed wyzwaniem znalezienia pracy, zastanawia się, gdzie można ją znaleźć. Przedstawiamy listę najpopularniejszych miejsc, w których można znaleźć ogłoszenie pracodawcy. Oto, gdzie szukać ofert pracy.

Media społecznościowe

Na portalach społecznościowych wbrew pozorom łatwo znaleźć ogłoszenie o rekrutacji. Może to być np. udostępniona informacja naszego znajomego, ale także wpis na grupie dedykowanej temu zagadnieniu. Na Facebooku istnieje bardzo dużo takich miejsc, gdzie ludzie mogą znaleźć interesujące ich oferty pracy. Obecnie grupy dzieli się ze względu na: miasto czy województwo, w którym ktoś jest zainteresowany podjęciem zatrudnienia, ale także branżę czy konkretną formę pracy, np. pracę zdalną.

W social mediach oferty pracy udostępniane są też przez agencje pracy, które prężnie działają poprzez ten kanał komunikacji.

Agencje pracy / zatrudnienia tymczasowego

Jeżeli od dłuższego czasu szukasz pracy lub też planujesz wyjechać za granicę, dobrym pomysłem jest skierowanie swoich kroków do agencji pracy. Takie instytucje zwykle jednak pobierają prowizję, dlatego trzeba liczyć się z tym, że nasze wynagrodzenie zostanie pomniejszone o kwoty dla agencji pracy.

Z drugiej strony, skorzystanie z pomocy sprawdzonej agencji pracy, pomoże postawić pierwsze kroki na zagranicznym rynku pracy. Takie instytucje pomagają w znalezieniu zatrudnienia np. pracownikom tymczasowym – studentom czy każdemu, kto chce sobie dorobić przez wakacje.

Portale tematyczne

Oczywiście, ciekawe oferty pracy można znaleźć także na portalach tematycznych. Zwykle to strony poświęcone szerokiemu spektrum ogłoszeń, jak i serwisy dedykowane tylko jednej konkretnej branży, np. pracy w mediach, pracy w IT etc. Aby odkryć tego typu ogłoszenia, warto oczywiście na samym początku skorzystać z wyszukiwarki Google.

gdzie szukać ofert pracy
fot. pixabay.com

Istnieje również szansa, że reklama portalu z ofertami pracy wyświetli się w Twoich social mediach. Wówczas będzie Ci łatwo przejść do konkretnych ogłoszeń.

Gazety

Zazwyczaj w dziennikach czy tygodnikach znajduje się rubryka poświęcona ofertom pracy. Warto wówczas zgromadzić więcej takich gazet i pozakreślać interesujące nas ogłoszenia. Następnie można skontaktować się z potencjalnym pracodawcą, np. telefonicznie lub wysyłać e-mail.

Ogłoszenia na słupach i tablicach

Oferty pracy można znaleźć także na ulicy. Niektóre ogłoszenia są wywieszane na słupach oraz tablicach informacyjnej, np. na przystankach. Wielu pracodawców korzysta także z ogromnych billboardów, na których umieszcza treść ogłoszenia o pracę. Dzięki temu może trafić do potencjalnego kandydata, który np. stoi w korku czy spaceruje.

Radio regionalne

Niektóre firmy szukają swoich pracowników korzystając z radia. Wówczas oferta pracy pojawia się w formie reklamy radiowej. Zwykle pracodawca odsyła do strony internetowej ze szczegółami. Innym razem podaje numer telefonu albo adres e-mail, na który zainteresowane osoby mogą się zgłosić.

Reklamy na YouTube

Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć oferty pracy jest… YouTube. Nie chodzi tu o zatrudnienie u tego medialnego giganta, ale o to, że wiele portali z ofertami pracy korzysta z reklam na YouTube, by zachęcić osoby poszukujące zatrudnienia do skorzystania z ich strony internetowej w celu znalezienia interesującej oferty pracy.

Praca przez polecenie

Niekiedy informacja o tym, że jest poszukiwany pracownik na konkretne stanowisko, nie wychodzi poza firmę. Odbywa się wówczas rekrutacja wewnętrzna. Tak dzieje się np. gdy pracodawca chce wyłonić z obecnych pracowników kogoś, kto zmieni po prostu swoje obowiązki. Jeżeli to się nie udaje, często poszukiwania zaczynają przebiegać drogą pantoflową. Oznacza to, że pracownicy firmy kontaktują się ze swoimi znajomymi, którzy mają doświadczenie czy umiejętności potrzebne na wolnym stanowisku i zbierają ich CV celem przedstawienia szefowi.

gdzie szukać ofert pracy
fot. pixabay.com

Mamy nadzieję, że dzięki takiemu krótkiemu przeglądowi wiesz już, gdzie szukać ofert pracy. Pamiętaj, że jeżeli jesteś zainteresowany czy zainteresowana pracą w konkretnej firmie, warto udać się do niej ze swoim CV i zapytać, czy są wolne stanowiska w danym przedsiębiorstwie.

Czytaj także: Twój chronotyp vs. wydajność w pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here