Leasing zwrotny nieruchomości

Leasing zwrotny nieruchomości to obecnie bardzo modny trend w biznesie. Pozwala na zachowanie płynności finansowej w kryzysowych dla firmy momentach, umożliwiając dalsze prowadzenie działalności bez niepotrzebnych przestojów. Umowa leasingowa polega na tym, że jeden podmiot nabywa daną nieruchomość i udostępnia ją drugiemu podmiotowi za wcześniej ustaloną opłatą, na określony czas.

Czy leasing nieruchomości może być opłacalny?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto skorzystać ze specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator leasingu nieruchomości, dzięki któremu można w łatwy sposób obliczyć opłacalność tego typu przedsięwzięcia. Używając kalkulatora, uzyskamy informacje o całkowitym koszcie, wysokości rat, czy wartości danego lokalu po zakończeniu trwania umowy. Do plusów leasingu nieruchomości zazwyczaj zalicza się niski wkład własny, możliwość zaliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu, jak i wykup nieruchomości po odgórnie ustalonej cenie.

Jakie lokale mogą być przedmiotem leasingu zwrotnego nieruchomości?

Mogą być to wszelkiego rodzaju lokale komercyjne, jak i lokale przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej na przykład biura, hale produkcyjne, magazyny, czy nawet centra logistyczne. Do zawarcia umowy będą jednak potrzebne szczegółowe dane na temat konkretnej nieruchomości takie jak rok budowy, powierzchnia, aktualny stan, czy dokładne położenie.

Jakie są rodzaje umów leasingowych?

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest leasing finansowy lub leasing operacyjny. W przypadku leasingu operacyjnego to firma leasingowa będzie właścicielem nieruchomości przez cały czas trwania umowy i będzie także odpowiedzialna za jej amortyzację. Leasingobiorca zaś musi płacić VAT przy każdej racie i może go odliczyć w całości. Co ważne ewentualny wykup i zmiana właściciela może nastąpić dopiero wraz z zakończeniem umowy. W leasingu finansowym rolę się niejako odwracają, to leasingobiorca jest właścicielem nieruchomości, zobowiązanym do jej amortyzowania. Podatek VAT jest płatny tylko raz, przy zawarciu umowy, przez co zazwyczaj stanowi dosyć dużą kwotę. Natomiast wykup jest automatyczny, wystarczy tylko zapłacić ostatnią ratę i po sprawie.

Podsumowując, leasing zwrotny nieruchomości jest ciekawą alternatywą dla kredytów hipotecznych. Może pomóc zarówno mniejszym, jak i większym firmom w rozkręceniu interesu lub przetrwaniu cięższych czasów. Przed zawarciem umowy leasingowej warto skonsultować się ze specjalistami na przykład z https://leasebroker.pl/leasing-nieruchomosci/, którzy pomogą przeanalizować sytuację danej firmy i podpowiedzą optymalne rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here