chronotyp
fot. pixabay.com

Chronotyp to nasz wewnętrzny zegar, który podpowiada nam kiedy czujemy się najlepiej, by podejmować konkretne aktywności, a kiedy wolimy odpoczywać. Mówi on więc wiele o naszej naturze. Zatem zamiast ją zwalczać, warto wsłuchać się w jej głos. Jest to szczególnie przydatne w pracy. Wiedząc więcej o swoim chronotypie, można ustalić porę wykonywania obowiązków na czas, gdy czujemy się najlepiej.

Co to jest chronotyp?

Chronotypem nazywamy cykl naszego życia, wewnętrzny zegar, dzięki któremu możemy określić, kiedy czujemy się najlepiej, a kiedy potrzebujemy odpoczynku, np. snu. Taka wiedza pozwoli nam o wiele łatwiej wychwycić moment, gdy jesteśmy najbardziej produktywni i możemy pracować, a także pokaże nam, kiedy nie czujemy się zbyt dobrze i należy przerwać pracę, by odpocząć. Dlatego zamiast działać wbrew swojej naturze i zmuszać się do pracy np. rano, gdy czujesz się po prostu nieprzytomny i nie masz siły do działania, spróbuj tak poukładać swój dzień, by pracować wówczas, gdy Twój wewnętrzny zegar Ci podpowiada, że jest na to odpowiednia pora.

Rodzaje chronotypów

Aby Ci ułatwić zadanie określenia, jaka pora dnia jest dla Ciebie najlepsza do tego, by podejmować wyzwania zawodowe, wskażemy kilka rodzajów chronotypów. Pierwszy z nich to typ poranny. Drugi to typ pośredni, a trzeci to typ nocny lub wieczorny.

W zależności od tego, którym typem jesteś, inna pora dnia będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia do działania. Poniżej prezentujemy krótkie charakterystyki każdego z wymienionych powyżej chronotypów.

Chronotyp – typ poranny

Jeżeli jesteś typem porannym, postronni często mogą mówić, że z Ciebie ranny ptaszek. Uwielbiasz pracować rano, gdy inni śpią. Czujesz się wtedy rześki, wypoczęty i pełen energii do podejmowania nowych wyzwań zawodowych. To właśnie wcześnie rano najłatwiej Ci zorganizować cały dzień pracy. Masz wówczas mnóstwo pomysłów i wiesz, jak je wykonać. Niestety, w ciągu dnia tracisz energię. Praca w nocy nie jest dla Ciebie. Już koło 22 czujesz się senny i chcesz tylko zasnąć. Społeczeństwo uważa ranne ptaszki za ludzi sukcesu, co może, lecz nie musi być prawdą.

chronotyp
fot. pixabay.com

Chronotyp – typ pośredni

Typ pośredni wyróżnia się tym, że łączy ze sobą typ poranny oraz wieczorny, który zostanie opisany w kolejnym paragrafie. Takie osoby mimo że są w stanie pracować w każdych warunkach, wstawać wcześnie rano czy przepracować noc, wolą jednak w wolny dzień wstawać nieco później i kłaść się najpóźniej przed północą. Dzięki temu mogą zadbać o higienę swojego umysłu.

Chronotyp – typ wieczorny

Ostatni z wymienionych tu rodzajów chronotypu to typ wieczorny. Nocne marki czy sowy, bo tak o nich mówi się w społeczeństwie, to osoby, które uwielbiają pracę w nocy lub wieczorem. Rano trudno im się zmobilizować do działania, za to wieczorami stają się najbardziej kreatywni i produktywni. Niestety, typowy etat między 7 a 15 lub 8 a 16 nie jest idealnym czasem dla nich. Wówczas o wiele trudniej tworzyć i wymyślać nowe koncepcje. Dlatego często takie osoby szukają pracy, która pozwoliłaby im poczuć się dobrze we własnej skórze. Z jakiegoś powodu, spora część społeczeństwa postrzega osoby o chronotypie wieczornym z mniejszą aprobatą niż typ poranny. Sowy zazwyczaj sypiają do późna i do późnych godzin są aktywne.

Zmiana chronotypu – czy jest to możliwe?
chronotyp
fot. pixabay.com

Wiele osób, które chce pracować na etacie, zastanawia się, czy da się zmienić swój chronotyp, tak, by dopasować go do godzin pracy. Otóż, okazuje się, że niestety nie. To nasza stała cecha, w którą nie da się ingerować. Co zatem można zrobić? Możemy próbować przyzwyczaić się do czasu pracy zaproponowanego przez pracodawcę. Jeżeli jednak zupełnie nie odnajdujemy się w tym, wówczas pozostaje nam jedynie zmienić pracę. Życie niezgodne z własną naturą, np. praca na nocne zmiany, gdy jesteśmy skowronkami, może być bardzo wyczerpujące i stresujące. Dlatego warto najpierw wsłuchać się w siebie, a potem dostosować pracę do swoich możliwości.

Należy pamiętać, że chronotyp zmienia się wraz z wiekiem. Ciekawą tendencją jest np. to, że bardzo często starszym osobom zmienia się chronotyp na typ poranny, przez co zaczynają wstawać skoro świt.

Czytaj także: Branże przyszłości – zobacz, w czym szukać pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here