Inwestycja w drewniane żaluzje – czy to się opłaca?

0
439

Meblujesz swoje nowe mieszkanie lub po prostu chcesz wybrać odpowiednie żaluzje okienne? To niemałe wyzwanie, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku materiałów. Wśród nich coraz popularniejsze jest naturalne drewno. Pomimo tego, że drewniane żaluzje nie są nowością to nadal mamy wiele pytań – czy potrafią skutecznie osłonić nas przed słońcem? Jakie są ich zalety? Czy posiadają wady? Sprawdźmy!

Żaluzje drewniane i ich mocne atuty

Nie trudno znaleźć zalety żaluzji wykonanych z drewna – wystarczy na nie spojrzeć. Ich oryginalny wygląd przykuwa wzrok każdego gościa. Poza tym mówimy o naturalnym materiale, który potrafi idealnie wkomponować się w niemalże każdą aranżację wnętrz. Trendy wskazują jasno, że na nowo chcemy mieć bliski kontakt z naturą –żaluzje drewniane wydają się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, tym bardziej wtedy, kiedy chcemy urządzić wnętrze w stylu rustykalnym.

Co do osłonienia się przed promieniami słonecznymi również nie mamy się czego obawiać. Drewniane lamelki są w większości przypadków grubsze niżeli tekstylne rolety. Skuteczniej zaciemnią wnętrze, a my nawet w środku dnia będziemy mogli cieszyć się chłodniejszym i ciemniejszym pomieszczeniem. Szczególnie zauważymy to i odczujemy w gorące dni.
Kolejną zaletą żaluzji drewnianych jest ich trwałość. Nie straszne im niewielkie uszkodzenia mechaniczne. Jednak wiele osób obawia się, że lamele po pewnym czasie się odbarwią. Uspokajamy – materiał ten jest odporny na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu możemy cieszyć się ich kolorystyką przez długi czas. Ważną kwestią jest także łatwe utrzymanie ich w czystości. Nie potrzebujemy tutaj specjalistycznych środków. Wystarczą nam detergenty, które być może są już u nas w mieszkaniu. Możemy z nich korzystać bez strachu, że je zniszczymy.

Żaluzje drewniane i ich słabe strony

Choć żaluzje drewniane robią na większości z nas niemałe wrażenie to posiadają one niestety wady. Warto je znać, by po zamontowaniu i ich użytkowaniu nie być niemile zaskoczonym. Oto one:

• Wysoka cena – już na samym początku zauważymy, że żaluzje drewniane są o wiele droższe niż chociażby te wykonane z materiałów tekstylnych czy aluminium;

• Podatność na wilgoć – mając do czynienia z tym naturalnym materiałem powinniśmy uważać, by nie miał on styczności z wodą. Jeśli już do tego dojdzie lamele mogą się wypaczyć. To automatycznie sprawi, że nie będą już spełniały swojej roli – głównym powodem jest fakt, że tylko równe lamele mogą się prawidłowo zwijać i rozwijać;

• Skromna paleta kolorów – wybierając żaluzje aluminiowe czy te wykonane z materiału mamy szeroką ofertę kolorów do wyboru. Niestety w przypadku żaluzji drewnianych jest ona mocno ograniczona;

• Brak swobodnego otwierania okien – montując żaluzje drewniane może się zdarzyć, że nie otworzymy już tak szeroko okna jak wcześniej. Na szczęście możemy to zminimalizować poprzez montaż dekoracji okiennej bezpośrednio do skrzydła;

• Zerowe szanse na całkowite odsłonięcie – chcąc maksymalnie podciągnąć żaluzję do góry i tak będzie ona zajmowała nawet ok. 20% powierzchni okna. Stąd też nie poleca się kupować tego typu dekoracji okiennych do pomieszczeń, które są słabo oświetlone.

A może żaluzje bambusowe?

Jeśli bardzo zależy nam na naturalnym akcencie, ale liczy się dla nas także praktyczność możemy wybrać alternatywę jaką są żaluzje bambusowe. W odróżnieniu od tych wykonanych z drewna są przede wszystkim lżejsze. Te różnice są znaczące – nawet 2 kg na 1m2. To już sprawia, że możemy je zamontować w każdym podłożu. Poza tym żaluzje bambusowe są cieńsze. To da się odczuć już w użytkowaniu, kiedy bez problemów będziemy je mogli zwinąć do góry i oświetlić pomieszczenie.

PODSUMOWANIE

Żaluzje drewniane pomimo niepowtarzalnego wyglądu posiadają swoje wady i zalety. Choć podobają się większości z nas to nie spełnią one naszych wymagań w niektórych sytuacjach – tak może się zadziać w przypadku pomieszczeń słabo nasłonecznionych. Znając ich mocne i słabe strony już sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy inwestycja w żaluzje drewniane będzie dla nas opłacalna. W końcu są to sprawy podejmowane indywidualnie.

Źródło: https://www.winrol.com.pl/zaluzje-drewniane/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here