jak zostać florystką
fot. pixabay.com

Chciałbyś umieć układać piękne bukiety? Chcesz robić dekoracje, które uświetnią niejedno przyjęcie, np. ślub czy komunię? Dowiedz się, jak zostać florystką i rozwijać się na wymarzonym stanowisku.

Zawód kwiaciarki – na czym polega?

Kwiaciarka jest nazywana także florystką. Osoba na tym stanowisku zajmuje się tworzeniem kompozycji kwiatowych. Musi mieć też podstawową wiedzę dotyczącą roślin. Osoba wykonująca tego typu zawód musi mieć poczucie estetyki. Musi wiedzieć, że kwiaty po zerwaniu czy ścięciu nie żyją długo. Można  jednak wydłużyć ich żywotność poprzez różnego rodzaju tricki. Jednym z nich jest wsadzenie kwiatu do wody z cukrem czy do wody z sodą oczyszczoną.

Florysta może tworzyć nie tylko bukiety, ale także inne kompozycje kwiatowe, w tym przestrzenne. Dlatego tak istotne jest, by potrafił również pracować z przestrzenią.

Czytaj również: Ile zarabia florystka?

Jak zostać florystką?

Aby wykonywać zawód kwiaciarki nie są niezbędnie potrzebne kursy florystyki. Niejednokrotnie trudno bez wsparcia merytorycznego tworzyć kompozycje kwiatowe. Dlatego warto skorzystać z kursów i oferty edukacyjnej oferowanej przez wiele szkół policealnych.

jak zostać florystką
fot. pixabay.com

Kursy dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą z upiększaniem świata dzięki kompozycjom z kwiatów, mogą trwać od kilku tygodni do nawet roku czy dwóch lat. Na tego typu zajęciach uczniowie uczą się, jak obchodzić się z kwiatami. Dowiadują się także jak łączyć ze sobą kwiaty, by tworzyć piękne wizualnie dekoracje.

Oczywiście, jak w każdym zawodzie, również i w tym niezbędne są umiejętności, które sprawią, że będzie łatwiej osiągnąć nam nasze cele. Florystka musi wykazać się zdolnościami manualnymi, wyobraźnią oraz wiedzą związaną z kwiatami i najnowszymi trendami dekoracyjnymi.

Gdzie pracuje kwiaciarka?

Osoba, która ma zdolności i wiedzę związane z tworzeniem dekoracji, może pracować nie tylko w kwiaciarni, ale również w firmie dekoratorskiej zajmującej się ubieraniem sal weselnych, kościołów i innych miejsc, w których istotne jest stworzenie pięknej atmosfery za pomocą kwiatów.

Florystki zatrudnione w kwiaciarni zajmują się natomiast sprowadzaniem kwiatów, a także tworzeniem kompozycji bukietowych lub sprzedawaniem kwiatów i pojedynczych ozdób do bukietów.

Czytaj również: Praca florystki – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Jak zostać kwiaciarką? Czy każdy może wykonywać ten zawód?

Wiele osób zastanawia się, czy zawód florystki jest stworzony dla nich. Niektóre wręcz rezygnują ze swojej poprzedniej pracy, np. zatrudnienia w korporacji na rzecz realizacji się w tego typu zawodzie. Wydaje się im lekki, łatwy i przyjemny. Tymczasem praca florystki czy kwiaciarki związana jest z koniecznością działania pod presją czasu. W momencie, gdy terminy gonią, a sezon na bukiety ślubne, prezentowe czy okolicznościowe jest w pełni, trzeba mieć wiele cierpliwości.

Należy się liczyć również z tym, że na co dzień klienci nie kupują tak ogromnych ilości kwiatów jak w określone święta okolicznościowe, jak np. Walentynki, Dzień Matki, Dzień Babci czy Dzień Kobiet. To z całą pewnością przekłada się na zarobki w tych okresach. Dlatego jest to praca dla osób, które godzą się na sezonowość swojego zajęcia. Muszą być przygotowane na pracę na pełnych obrotach w określone dni w roku.

jak zostać florystką
fot. pixabay.com

Praca kwiaciarki jest idealna dla osób, które cenią sobie twórcze wyrażanie siebie, mają głowę pełną pomysłów i potrafią wyrazić je za pomocą kwiatów, wiedzą, jakie rozwiązania są obecnie na topie.

Kiedy nie wybierać zawodu florystki?

Jesteś niecierpliwy, masz alergię na kwiaty, którą trudno opanować, masz trudności związane z układaniem bukietów, a Twój zmysł estetyczny jest na niskim poziomie? Jeżeli odpowiadasz twierdząco, zastanów się, czy praca kwiaciarki, od której wymagana jest kreatywność oraz estetyka wykonania, jest dla Ciebie.

Zastanów się również, czy satysfakcjonują Cię zarobki na tym stanowisku. Oczywiście, najlepsze florystki zwane także kwiaciarkami, zarabiają sporo, ale przynajmniej na początku powinieneś zadowolić się nieco mniejszymi zarobkami.

Kwiaciarnia może przynieść dobry, stały dochód, ale istotna jest w tym celu dobra reklama, np. z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz realny pomysł na określone usługi, np. dekorowanie sali weselnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here