jak odpoczywać po pracy
fot. pixabay.com

Wielu z nas skupia się przede wszystkim na obowiązkach zawodowych, często zapominając o swoich potrzebach związanych z odpoczynkiem. Tymczasem odpoczynek jest równie ważny, co praca. Zobacz, jak odpoczywać po pracy i jak w odpowiedni sposób dobrać metodę relaksu. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Odpoczynek – dlaczego jest ważny?

W naszym innym tekście podkreślaliśmy, że praca biurowa może powodować różnorodne problemy – od rozwoju schorzeń kręgosłupa, poprzez nadwagę, aż po pogłębianie się wad wzroku. Z tego względu zaleciliśmy, że warto pamiętać także o mądrej profilaktyce związanej z dbaniem o swój organizm w trakcie pracy biurowej i po niej. Należy tu jednak podkreślić, że o odpoczynku powinni pamiętać wszyscy pracownicy, nie tylko ci biurowi.

Odpoczynek to nie tylko sposób na relaks, ale też niezbędny element uzyskania równowagi wewnętrznej. Pozwala na zebranie nowych sił do działania. To czas tylko dla nas, kiedy możemy lepiej poznawać siebie, a także pogłębiać relacje z bliskimi osobami, np. rodziną czy przyjaciółmi. Czas odpoczynku to moment kiedy możemy się zatrzymać i lepiej zastanowić nad swoim życiem. To doskonały okres na uczenie się nowych rzeczy czy rozwój własnych pasji.

jak odpoczywać po pracy
fot. pixabay.com

Oczywiście, sposób odpoczywania powinien być dostosowany do konkretnej osoby i jej obowiązków. Wyróżnia się odpoczynek bierny, np. leżenie na kanapie, oglądanie telewizji, a także odpoczynek aktywny, polegający na uczestnictwie w różnych aktywnościach, np. chodzeniu po górach, bieganiu, rozwijaniu pasji. Nie istnieje jedna niezawodna metoda na relaks po pracy. Jednego dnia możesz mieć ochotę na wysiłek fizyczny, malowanie czy udział w ciekawych zajęciach albo wyjście do teatru. Natomiast w inny dzień możesz poczuć się na tyle zmęczony, że wskazana okaże się dla Ciebie kąpiel i długi sen. Zobacz, jak odpoczywać po pracy, by w kolejny dzień być bardziej wypoczętym, produktywnym i gotowym na nowe wyzwania zawodowe.

Odpoczynek dla pracowników fizycznych

Z reguły pracownicy fizyczni, np. dekarze czy budowlańcy, którzy na co dzień obciążają swoje ciało, powinni postawić na odpoczynek mniej aktywny. Mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś pracuje fizycznie to nie może uprawiać sportu. Chodzi tu jednak o to, by znaleźć równowagę pomiędzy fizyczną aktywnością a możliwością regeneracji sił.

Jeżeli pracowałeś ciężko, możesz po pracy postawić na relaks: długą kąpiel, oglądanie ulubionych seriali czy granie w gry. Osoby, które mają ochotę na większe wyjścia, mogą wybrać się do teatru lub do kina. Czas po pracy można oczywiście spędzić na ulubionych aktywnościach. Dobrze zrobi Ci też gotowanie w towarzystwie bliskich osób (o ile lubisz samodzielnie gotować). Degustacja przyrządzonych dań może być prawdziwą frajdą i okazją do lepszego poznania domowników.

Wskazane są też aktywności mniej obciążające organizm. Zamiast wymagającego treningu na siłowni, wybierz jogę albo medytację. Staniesz się spokojniejszy, a przy tym bardziej zrelaksowany.

Jak powinni odpoczywać pracownicy biurowi?

Z kolei pracownicy biurowi, którzy wiele czasu spędzają np. przed komputerem lub odbierając telefony, powinni zatroszczyć się o to, by po pracy rozruszać nieco mięśnie. Postaw na ćwiczenia rozciągające. Możesz też wybrać się na masaż, który pozwoli Ci pozbyć się problemów z bolesnym karkiem. Staraj się też unikać kontaktu z ekranami, o ile na co dzień pracujesz przed ekranem. W ten sposób pozwolisz swoim oczom na należny im odpoczynek. Jeżeli masz tendencję do suchości oka, możesz w ramach relaksu nawilżyć oczy kroplami, a także zrobić okłady na powieki.

Zauważasz, że masz nadmiar energii, która domaga się rozładowania? Wybierz się na spacer do parku, pobiegaj, idź na aerobik, pływanie czy ściankę wspinaczkową. Możesz też skorzystać z oferty kulturalnej najbliższego miasta.

jak odpoczywać po pracy
fot. pixabay.com

Pamiętaj, by w wybieraniu sposobu odpoczynku uwzględnić przede wszystkim własne potrzeby. Twój organizm da Ci odpowiedź związaną z tym, co w konkretnym dniu będzie dla Ciebie najlepsze. Wsłuchaj się w siebie i obserwuj reakcje własnego organizmu. Twój organizm będzie tu świetnym doradcą.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak odpoczywać po pracy.

Polecamy: Workation – praca i wakacje w jednym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here