jak zorganizować sobie pracę
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by wyrabiać się z pracą w terminie, a dodatkowo nie czuć się zmęczonym podczas jej wykonywania? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci takie zaplanowanie pracy, by wyrobić się z nią szybko i w terminie. Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego temu, jak zorganizować sobie pracę.

Zrezygnuj z rozpraszaczy

Czy wiesz, co sprawia, że wiele czasu umyka nam jakby przez palce? Dopiero była 8 rano, a już jest 11, a Ty nadal nic nie zrobiłeś? Zastanów się, gdzie ucieka Ci czas? Czy to może rozmowy ze znajomymi w pracy albo nadmierne przeglądanie mediów społecznościowych? Szacuje się, że to właśnie ten drugi powód jest najczęstszym złodziejem czasu. Jeżeli więc chcesz pracować i czerpać z tego profity, musisz narzucić sobie dyscyplinę. Jest czas pracy i odpoczynku.

Dlatego w momencie, gdy pracujesz, nie powinieneś korzystać z mediów społecznościowych. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż okazuje się, że bardzo często z 5 minut przeglądania i czytania komentarzy, może zrobić się 30 minut. Generuje to prawdziwe straty czasu, którego już nie nadrobisz. Z tego powodu najlepiej na czas pracy wyłączyć inne strony internetowe niż te niezbędne do pracy i skupić się na realizacji zadania.

Jeżeli masz bardzo towarzyskiego znajomego w pracy, który ciągle Cię zagaduje umówcie się na wyjście po pracy, a w pracy skupcie się na obowiązkach. Zobaczysz, że pozytywnie wpłynie to na jakość i efektywność pracy Was obojga.

Ustal realne cele do wykonania

Nikt z nas nie jest nieomylny. Czasem dzieje się tak, że nie jesteśmy w stanie się z czymś wyrobić. Z tego względu warto brać do realizacji tylko te zadania, które możemy wykonać. Najlepiej brać tyle pracy, by mieć wypełnione około 70-80 proc. czasu dnia roboczego. Pozostały procent to rezerwa w przypadku niespodziewanych zdarzeń czy np. poprawek.

jak zorganizować sobie pracę
fot. pixabay.com

Sprawdź: Praca zdalna – poznaj 6 wad tego rozwiązania!

Jak zorganizować sobie pracę? Działaj systematycznie

Masz na wykonanie konkretnego zadania kilkanaście dni? Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że nie zdążysz. Dlatego wcześniej postaraj się w rozsądny sposób zaplanować swoją pracę. Zobaczysz, że będzie Ci o wiele łatwiej, gdy poszczególne etapy pracy wykonasz w różnych terminach. Co więcej, rozłożenie obowiązków sprawi, że unikniesz wielu błędów, które towarzyszą zbyt szybkiej pracy. Podejdź więc do swojej pracy na spokojnie i pamiętaj, że słonia zjada się po kawałku – jak głosi jedno z ciekawszych przysłów z krajów azjatyckich.

Działanie systematycznie i z pewnym wyprzedzeniem czasowym ma też inną zaletę. Nawet, gdy wydarzy się coś niespodziewanego, Ty będziesz mieć już wykonane część pracy. Może przecież się zdarzyć, że w konkretnym dniu dziecko zachoruje, a Ty masz jednocześnie projekt do zrobienia. Dlatego nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę.

Korzystaj z aplikacji i innych narzędzi do planowania czasu pracy

Praca wymaga narzucenia sobie pewnej dyscypliny. Jest to możliwe, jeżeli będziesz działał z określonym planem. Planowanie ułatwią różnorodne narzędzia. Może to być zwykła kartka papieru, na której wypiszesz najważniejsze obowiązki w konkretnym dniu, ale możesz też korzystać z aplikacji, które będą wspierać Cię w realizacji określonych obowiązków. Możesz też sięgnąć po notes papierowy albo elektroniczny. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z kalendarza elektronicznego albo zwykłego. Tak naprawdę wybór konkretnego narzędzia zależy od Ciebie i Twoich indywidualnych preferencji.

jak zorganizować sobie pracę
fot. pixabay.com

Czytaj też: Workation – praca i wakacje w jednym

Określ priorytet swoich zadań

W pracy istotne jest nie tylko planowanie, ale również ocenianie, jak bardzo istotne jest konkretne zadanie w danym dniu. Dlatego ucz się priorytetyzować swoje obowiązki. Oceniaj, co musi być wykonane natychmiast, a na co masz więcej czasu. Najpierw patrz na terminy, które musisz zachować, by zrealizować zlecenie, a następnie bierz pod uwagę inne elementy. Staraj się wykonywać zadania z pewnym wyprzedzeniem i zostawiać sobie nieco czasu na ich sprawdzenie. Dobrym pomysłem jest takie podzielenie się zadaniami w zespole, że jedna osoba sprawdza zadania po drugiej. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że zadania zostaną wykonane poprawnie.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zorganizować sobie pracę.

Polecamy: Praca siedząca przed ekranem – zagrożenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here