Praca dla osób po studiach humanistycznych
fot. pixabay.com

Bardzo często w społeczeństwie funkcjonuje podział na ścisłowców i humanistów. Pierwsi to ci, którym dobrze idą przedmioty ścisłe i studiują tego rodzaju kierunki. Natomiast ci drudzy to osoby zainteresowane kulturą, językiem, a także historią. Czy jednak znajdzie się praca dla osób po studiach humanistycznych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym artykule.

Humanista – czyli kto?

Zanim przejdziemy do meritum, skupimy się najpierw na tym, kim tak właściwie jest humanista. Przez lata tym określeniem nazywano osobę, która wyróżniała się wiedzą w różnych dziedzinach. Obecnie bardzo często, niestety, stawia się znak równości pomiędzy humanistą a kimś kto ma trudności z przedmiotami ścisłymi. To bardzo krzywdzący stereotyp. Na szczęście, coraz więcej pracodawców, jak i samych absolwentów studiów humanistycznych, stara się wracać do korzeni i uczyć umiejętności twardych czy związanych z wiedzą matematyczną lub techniczną także humanistów. Humanista znowu staje się człowiekiem oczytanym i otwartym na zdobywanie wiedzy.

Kierunki humanistyczne – przegląd najpopularniejszych

Do najpopularniejszych kierunków studiów humanistycznych zaliczyć można polonistykę, wszelkiego rodzaju filologie, kulturoznawstwo, dziennikarstwo,  studia związane z zarządzaniem w kulturze oraz kierunki dotyczące zarządzania w mediach, a nawet psychologii czy socjologii. Nie można pominąć również filozofii, historii, filmoznawstwa i kierunków pokrewnych. To tam człowiek dowiaduje się więcej na temat roli człowieka w świecie. Dostrzega wartość literatury i historii, a także odnosi się do wartości, którymi kierowali się ludzie, by osiągnąć określone rzeczy.

Praca dla osób po studiach humanistycznych
fot. pixabay.com

Studia humanistyczne to studia dla osób z otwartą głową, gotowych na nowe wyzwania.

Gdzie można znaleźć pracę po studiach humanistycznych?

Wbrew obiegowym opiniom po studiach humanistycznych można znaleźć pracę. Wiele osób, które je kończą, zatrudnienie znajduje w mediach, w reklamie, w różnego rodzaju redakcjach, muzeach, instytucjach kultury, teatrach czy w pracy przez Internet. Niektórzy próbują swoich sił np. w marketingu internetowych, który staje się coraz powszechniejszą gałęzią usługową. Zainteresowanie marketingiem internetowym rośnie, ponieważ wielu przedsiębiorców dostrzega w nim potencjał do tego, by zdobywać nowych klientów. Jeżeli dobrze znasz język obcy, którego nauczyłeś się np. na filologii, to dla Ciebie drzwi do zawodów związanych z biznesem, np. możesz być tłumaczem biznesowym, możesz też obsługiwać grupy wycieczkowe. Alternatyw jest wiele.

Dlatego jeżeli kończysz studia humanistyczne i obawiasz się, że nie znajdziesz po nich pracy, nie martw się na zapas. Rynek rozwija się bardzo dynamicznie i dzięki technologii cyfrowej masz szansę zdobyć zatrudnienie w całkiem ciekawym zawodzie. Nie wierz w historie, że z Twoim wykształceniem pracy w Polsce nie ma. Pamiętaj, żeby wbrew takim słowom iść przed siebie i robić swoje.

Dowiedz się także: Motywacja do pracy – dlaczego jest ważna?

Co zatem można robić po studiach humanistycznych?

Praca po studiach humanistycznych może być bardzo ciekawa. Możesz np. być dziennikarzem i przeprowadzać wywiady, możesz być korektorem, redaktorem, marketingowcem, copywriterem, animatorem kultury albo animatorem czasu wolnego. Jeżeli chcesz, możesz pracować w wydawnictwie i np. tłumaczyć teksty.

Chcąc mieć więcej kontaktu z drugim człowiekiem możesz postawić na pracę w teatrze albo innych instytucjach kultury, np. w muzeach. W dużych miastach jest bardzo wiele tego rodzaju miejsc. Dlatego z pewnością uda Ci się znaleźć w nich zatrudnienie.

Praca dla osób po studiach humanistycznych
fot. pixabay.com

Praca po studiach humanistycznych – jak zwiększyć szanse na zatrudnienie?

Aby cieszyć się dobrą pracą po studiach humanistycznych po pierwsze warto swoje doświadczenie zawodowe zdobywać już w trakcie nauki. Dzięki temu po zdobyciu tytułu licencjata lub magistra będziesz mógł pochwalić się dorobkiem zawodowym. Powinieneś angażować się także w różnego rodzaju wolontariaty oraz koła zainteresowań, gdzie będziesz mógł rozwijać zdobytą na studiach wiedzę teoretyczną. To także szansa na to, by spróbować swoich sił i przekuć wiedzę teoretyczną w praktykę.

Praca dla osób po studiach humanistycznych jest, ale trzeba podejść do tematu racjonalnie i starać się dążyć do wyznaczonych sobie celów.

Polecamy: Praca zdalna – poznaj 7 korzyści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here