Spedytor międzynarodowy

Spedycja to rodzaj usługi, której popularność wzrasta z każdym rokiem. Wynika to oczywiście z postępującej mobilności społeczeństwa globalnego oraz rozwijającego się na coraz większą skalę handlu. Obecnie, z usług spedytorów korzysta wielu odbiorców – w tym przede wszystkim przedsiębiorstwa handlowe, które potrzebują bezpiecznie i sprawnie przetransportować produkty, towary lub surowce na dużą odległość. Poniżej przedstawiamy charakterystykę zawodu spedytora oraz podpowiadamy – czy jest to zawód przyszłości, w który warto zaangażować swój potencjał zawodowy.

Sprawny i zaufany spedytor – kilka słów o predyspozycjach do zawodu

Spedycja odbywa się różnymi drogami. Najpopularniejsza jest oczywiście spedycja lądowa, w trakcie której wykorzystuje się różnego typu urządzenia transportowe. Spedytor jest wówczas osobą odpowiedzialną za kontakt z dostawcą lub miejscem załadunku, a także miejscem rozładunku. Jest także odpowiedzialny za przewóz, utrzymywanie aktywnego kontaktu z klientem oraz zapewnienie właściwych warunków wewnątrz pojazdu, pozwalających na bezpieczny transport załadunku.

Innymi słowy, spedytor jest osobą odpowiedzialną za organizację przebiegu przewozu załadunku, wybór optymalnej trasy oraz jej pokonanie. Umiejętności, którymi powinien dysponować spedytor, są równie ważne co jego cechy charakteru. Kluczowa jest komunikatywność, wysoki poziom organizacji pracy, odporność na stres oraz ogólna zaradność. Spedytor powinien być również osobą skrupulatną i szczegółową, gdyż często jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji oraz załatwienie takich formalności jak odprawy celne. 

Jak zostać spedytorem? Krok po kroku 

Spedycja jest zajęciem, którego możesz zacząć się uczyć na dość wczesnym etapie. Wiele osób rozpoczyna od ukończenia szkoły o profilu spedycyjnym – na przykład liceum lub technikum. Niektórzy także decydują się na udział w kursach i szkołach dla dorosłych lub na bardziej rozbudowane studia na kierunku transport bądź logistyka. 

Warto jednak podkreślić, że spedycja to zajęcie, które można się nauczyć niemal na każdym etapie życia. Wiele osób dokonuje przekwalifikowania w kierunku spedytora, poszukując bardziej atrakcyjnego zarobku niż w swojej dotychczasowej pracy. W zawodzie spedytora nie liczy się tak bardzo wiek, co predyspozycje psychologiczne oraz osobowościowe. 

Spedycja – opłacalna czy nie? 

Głównym powodem, dla którego spedycja przyciąga kolejne osoby, jest możliwość uzyskania zadowalającego przychodu w dość krótkim czasie. Ponadto, spedycja pozwala na rozwój zawodowy i zdobywanie nowych uprawnień. Wraz z nimi, zyskujesz także nowe zlecenia oraz dodatkowy przychód. Szczególnie dobrze wypadają spedytorzy z uprawnieniami do wykonywania odpraw celnych, co w wielu przypadkach znacząco usprawnia wykonanie całego zlecenia.

Dobrze zarabiającą grupą spedytorów są również osoby odpowiedzialne za negocjowanie warunków umów, w tym między innymi cen. Podpisywane przez nich kontrakty mogą obejmować dodatkowe premie w zależności od wynegocjowanych warunków umowy. Otwiera to duże pole dla działalności spedytorów z uzdolnieniami handlowymi, którzy pragną zwiększyć swoje dochody właśnie na drodze intensywnych negocjacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here